Najpiękniejsze Miejsca w Polsce 🗺️ Ciekawe Miejsca Do Zwiedzenia

zamek w malborku
foto – Pixabay

Co może zaoferować turystom Polska? Sporo. Ten kraj to bogactwo przyrody i zróżnicowanych krajobrazów, to również ogromna ilość krain geograficznych, które przyciągają swoją kulturą i historią. W Polsce czekają też unikalne zabytki, w tym unikalne perełki dawnej architektury, które mają ogromną wartość artystyczną i historyczną. Gdzie warto się wybrać, by w pełni docenić piękno tego kraju? Oto ciekawe miejsca do zwiedzenia w Polsce.

1. Roztocze

Roztocze to pagórkowata kraina, która swym zasięgiem obejmuje spory fragment województwa lubelskiego i skrawek Podkarpacia. Kto lubi tereny zdominowane przez dziką przyrodę, ten może skupić się na Roztoczu Wschodnim, leżącym tuż przy granicy z Ukrainą. Na jego terenie czekają takie atrakcje, jak Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach, drewniana cerkiew w Radrużu oraz Tomaszów Lubelski z okazałą cerkwią prawosławną i malowniczym rynkiem.

Bardziej znane jest Roztocze Środkowe, którego najcenniejszy skrawek jest chroniony jako Roztoczański Park Narodowy. Najlepszym punktem wypadowym na jego teren jest Zwierzyniec, znany z muzeum przyrodniczego oraz cennych zabytków związanych z rodziną Zamoyskich. Ze Zwierzyńca można się wybrać m.in. na Bukową Górę, do Stawów Echo oraz leśnej osady Florianka, znanej z hodowli konika polskiego. Warto też wybrać się na spacer do rezerwatów „Nad Tanwią” i „Czarcie Pole” oraz zapoznać z zabytkami takich miasteczek, jak Józefów czy Krasnobród.

2. Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy powstał w 1993 roku, a jego główną atrakcją jest rzeka Biebrza. Prawie cała jej dolina znajduje się w granicach parku (ok. 150 km), dzięki czemu zarówno torfowiska, jak i odwiedzające biebrzańskie rozlewiska ptaki mają zapewnioną dobrą ochronę. To wyjątkowe miejsce, na terenie którego można się spotkać z batalionami i łosiami. Wśród przyrodniczych atrakcji parku na szczególne wyróżnienie zasługuje rezerwat „Czerwone Bagno” oraz Długa Luka przy Carskiej Drodze (zwanej „łosiostradą”).

Biebrzański Park Narodowy to również liczne atrakcje krajoznawcze. Warto odwiedzić Osowiec, w którym mieści się Dyrekcja BPN oraz słynna twierdza, którą można zwiedzać z przewodnikiem. Ważnym punktem jest też Goniądz, znany z małomiasteczkowej zabudowy i pięknych widoków na dolinę Biebrzy.

3. Poleski Park Narodowy

Poleski Park Narodowy powstał w 1990 roku i obejmuje wyjątkowo cenny pod względem przyrodniczym skrawek Polesia Lubelskiego. Na jego terenie (około 97 kilometrów kwadratowych) chronione są przede wszystkim  podmokłe tereny nizinne: bagna i torfowiska. Nie brak tu miejsc, w których można podglądać ptaki (głównie żurawie) oraz miejsc, w którym można spotkać się z żółwiem błotnym.

Gdzie warto się wybrać, by poznać najcenniejsze skarby PPN? Do ośrodka muzealnego w Starym Załuczu oraz do Urszulina, który jest najlepszym punktem wypadowym na teren parku. Kto chce pospacerować po kładkach i zobaczyć największe bagno parku, ten może wybrać się na spacer ścieżką „Czahary”. Wielkim powodzeniem cieszy się też ścieżka przyrodniczo – historyczna „Obóz Powstańczy” oraz ścieżka „Spławy”, prowadząca nad Jezioro Łukie (największe na terenie parku).

4. Twierdza Srebrna Góra

Srebrna Góra to największa górska twierdza w Europie oraz jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Położenie na styku Gór Bardzkich i Sowich to czynnik, który skutecznie zachęca turystów do zwiedzenia tej pruskiej fortyfikacji. Wzniesiona w drugiej połowie XVIII wieku, odegrała bardzo ważną rolę podczas wojen napoleońskich, do których często nawiązują przewodnicy oprowadzający po obiekcie.  Kto wybierze się z nimi na spacer po Forcie Donjon ten dowie się, w jakich warunkach żyli pruscy żołnierze, pozna też najciekawsze zakamarki głównego obiektu Twierdzy Srebrna Góra. Zwiedzanie można poszerzyć o wizytę na terenie Fortu Spitzberg Ostróg, który od Fortu Donjon przedzielony jest przełęczą Srebrnogórską.

5. Park Mużakowski

Park Mużakowski to jeden z największych parków krajobrazowych w Europie, którego powierzchnia przekracza 700 ha. Przez teren parku przepływa Nysa Łużycka, dzieląca park na część polską i niemiecką. Ta transgraniczna atrakcja, ze względu na swoje rozmiary, charakter i przyrodniczą wartość, od 2004 roku może się pochwalić wisem na listę UNESCO. Co warto zobaczyć w tym miejscu?

Park, który założył  książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau w 1815 roku, to idealne miejsce dla rowerzystów, na których czeka wiele ciekawych tras zaczynających się w Łęknicy. Po stronie niemieckiej najważniejszym ośrodkiem turystycznym jest Bad Muskau (Mużaków) – popularna miejscowość uzdrowiskowa. Kolejowy most nad Nysą Łużycką, zamek w Mużakowie czy Park Głazów – oto wybrane miejsca, które warto odwiedzić podczas zwiedzania parku.

6. Główne Miasto Gdańsk

Gdańsk jest miastem kuszącym licznymi atrakcjami i muzeami, przy czym najcenniejsze zabytki skupiły się na terenie Głównego. Przez tę część Gdańska przebiega Trakt Królewski – reprezentacyjna droga, przy której nie brak ważnych budowli. Trakt ten zaczyna się przy Bramie Wyżynnej i biegnie aż nad Motławę. Kto wybierze się na spacer tą drogą, ten zobaczy m.in. Złotą Bramę, Dom Bractwa św. Jerzego i Ratusz Głównego Miasta, dziś służący jako muzeum. W jego pobliżu czeka Dwór Artusa i Fontanna Neptuna – jeden z symboli Gdańska.

Co jeszcze warto zobaczyć na Głównym mieście? Warto przejść się po Długim Pobrzeżu i zajrzeć do Żurawia – najsłynniejszego dźwigu portowego w Polsce. Warto też zwiedzić Bazylikę Mariacką, w której wnętrzu nie brak cennych dzieł sztuki. Ratusz Staromiejski, Wielki Młyn przy Kanale Raduni oraz kościół św. Katarzyny to kolejne atrakcje, którymi zachwyca Stare Miasto.

7. Babia Góra

Babia Góra (1725 m. n.p.m.), czyli kapryśna „Królowa Beskidów”, jest charakterystycznym szczytem w Beskidzie Żywieckim (i jego najwyższym punktem). Masyw Babiej Góry przyciąga majestatyczną sylwetką, z kolei z jej szczytu, Diablaka, roztaczają się wspaniałe widoki m.in. na Słowację. Ze względu na przyrodnicze walory oraz ciekawą szatę roślinną, masyw ten został objęty ochroną jako Babiogórski Park Narodowy, a od 1977 również jako rezerwat biosfery UNESCO.

Na Babią Górę prowadzi kilka szlaków. Najpopularniejsza opcja to wejście na Diablak z przełęczy Krowiarki, lub z Zawoi Markowej przez Markowe Szczawiny. W przypadku wariantu drugiego można wędrować albo przez Przełęcz Brona, albo postawić na Perć Akademików (trudny i wymagający szlak, na którym trzeba się zmierzyć z ostrymi podejściami i łańcuchami). Od strony słowackiej najlepszym punktem wypadowym jest z kolei Oravská Polhora, leżąca na terenie historycznej Orawy.

8. Biskupin

Biskupin to nie tylko najważniejszy punkt w programie wycieczki po Pałukach, ale też najsłynniejsze stanowisko archeologiczne w Polsce. Odkryte w okresie międzywojennym, szybko stało się dumą Pojezierza Gnieźnieńskiego oraz doskonałym źródłem wiedzy na temat codziennego życia w czasach kultury łużyckiej.

Zrekonstruowana osada w Biskupinie to ważna atrakcja dla turystów, którzy chcą pospacerować wzdłuż drewnianej palisady obronnej, zajrzeć do wnętrz dawnych domostw lub zapoznać się z kolekcją cennych znalezisk archeologicznych. Do Biskupina przyciągają również liczne imprezy historyczne, podczas których można łączyć naukę z doskonałą zabawą.

9. Szydłów – Polski Carcassone

Szydłów jest świętokrzyskim miastem, które swoją sławę zawdzięcza świetnie zachowanym murom obronnym. Są one pamiątką z XIV wieku, a w ich obrębie czeka na gości wiele cennych zabytków. Szydłów może się pochwalić pozostałościami królewskiego zamku (dziś wykorzystywanym jako placówka muzealna) i malowniczym rynkiem, wokół którego skupiła się małomiasteczkowa zabudowa.

A co z zabytkami sakralnymi? W tym gronie wyróżniają się dwa obiekty. Pierwszym z nich jest XVI-wieczna synagoga – najstarsza w regionie świętokrzyskim i jedna z najstarszych w Polsce. Kto zajrzy do Sali modlitw, ten ujrzy m.in. Aron ha Kodesz, ciekawą skarbonkę i fragmenty polichromii. Najstarszą budowlą na terenie miasta jest z kolei gotycki kościół Wszystkich Świętych, w którego wnętrzu zachowały się polichromie z XIV wieku.

10. Szczawnica

Szczawnica to popularne uzdrowisko, z którego można urządzać wycieczki zarówno w Beskid Sądecki, jak i w Pieniny. Ten modny kurort od XIX wieku przyciąga gości, którzy chcą skorzystać z leczniczych wód, pospacerować nad Grajcarkiem lub podziwiać dolinę Dunajca. Wiekowe wille, malownicze parki – oto atrakcje, które czekają w Szczawnicy. A co z osobami lubiącymi górskie wędrówki?

Dla aktywnych najatrakcyjniejszym kierunkiem wycieczki jest Pieniński Park Narodowy i jego najważniejsze szczyty: Trzy Korony (982 m. n.p.m.) i Sokolica (747 m. n.p.m.). Są to najważniejsze szczyty Pienin Właściwych, z których można podziwiać m.in. przełomowy odcinek Dunajca. Na Sokolicę ze Szczawnicy prowadzi ciekawy szlak, znany jako Sokola Perć, który zaczyna się (lub kończy) od przeprawy tratwą przez Dunajec.

11. Jura Krakowsko Częstochowska

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to malowniczy obszar rozciągający się między Krakowem a Częstochową. Co go wyróżnia? Spora ilość dolinek oraz ogromna liczna wapiennych ostańców, które przybierają niezwykłe kształty. Można je podziwiać m.in. w rejonie Ojcowa i Bobolic, nie brak ich też w rejonie Smolenia.

Jura to również kraina zamków, znanych jako Orle Gniazda. Jednym z największych obiektów zbudowanych w czasach Kazimierza Wielkiego na pograniczy Małopolski i Śląska jest Zamek Ogrodzieniec. Ta potężna ruina jest jedną z najważniejszych atrakcji w rejonie Zawiercia oraz popularnym plenerem filmowym (znanym m.in. z „Zemsty” i „Wiedźmina”). Zamek przyciąga legendami o Czarnym Psie oraz piękną okolicą, którą już dawno pokochali miłośnicy wspinaczki skałkowej.

12. Ponidzie

Ponidzie to przede wszystkim malownicza dolina Nidy – rzeki, która jest idealną trasą dla początkujących kajakarzy. Jej zakola robią wrażenie, dzięki czemu można nacieszyć się sielskimi widokami i przyrodniczymi skarbami. Ta część województwa świętokrzyskiego może oczarować i tych, którzy interesują się historią.

Wycieczki po terenie Ponidzia warto zaplanować tak, by zajrzeć do Wiślicy, znanej z romańskiej kolegiaty z pięknymi freskami oraz wczesnośredniowiecznym grodziskiem leżącym w starorzeczu Nidy. Warto też odwiedzić Busko-Zdrój, będące popularnym kurortem, oraz Wełecz – miejscowość znaną dzięki sośnie na szczudłach. Ciekawą przygodą są też wycieczki po Pińczowie, znanym z manierystycznej kaplicy św. Anny oraz synagogi, będącej jedną z ciekawszych pamiątek po społeczności żydowskiej w regionie świętokrzyskim.

13. Góry Stołowe

Góry Stołowe to część Sudetów, która wyróżnia się rzeźbą terenu. Z daleka wyglądają one jak gigantyczne stoły, stąd też nazwa tej grupy górskiej. Dumą tych gór płytowych jest wspaniała przyroda (dzięki czemu znaczna ich część jest chroniona jako Park Narodowy Gór Sowich) oraz skalne miasta, przyciągające labiryntami oraz skałami o przedziwnych kształtach. Co warto zobaczyć?

Piękno Gór Stołowych można odkrywać m.in. podczas spacerów w rejonie Kudowy-Zdroju, w pobliżu której czeka baśniowy rezerwat przyrody „Błędne Skały”, oraz w rejonie Wambierzyc, znanym m.in. z rezerwatu „Skalne Grzyby”. Najciekawszym doświadczeniem jest jednak wędrówka z Karłowa na Szczeliniec Wielki, znany z klimatycznego schroniska, skalnego miasta i takich skałek, jak Małpolud czy Gadające Głowy.

14. Kraków

Są dwa punkty, których w czasie wycieczki po Krakowie nie można ominąć. Pierwszym z nich jest zamek na Wawelu, znany z renesansowego dziedzińca i cennej kolekcji arrasów. Kto zajrzy do dawnej siedziby polskich królów, ten będzie mógł przy okazji zwiedzić wawelską katedrę z kryptami i renesansową Kaplicą Zygmuntowską oraz odwiedzić Smoka Wawelskiego, do którego z zamkowego dziedzińca można przejść przez Smoczą Jamę.

Kto zwiedzi Wawel, ten może skierować się w stronę Rynku Głównego, który jest sercem Starego Miasta. To przy tym placu wznoszą się najpiękniejsze kamienice i mieszczańskie pałace, to przy nim czeka Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza. Na Rynku Głównym czeka też gmach Sukiennic oraz pomnik Adama Mickiewicza, czeka też trasa turystyczna, dzięki której można odkryć tajemnice krakowskich podziemi i spojrzeć na rynek z nietypowej perspektywy.

15. Mazury – kraina jezior

Mazury to kraina idealna dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie. Rozległe kompleksy leśne przyciągają piechurów i rowerzystów, z kolei rzeki kuszą miłośników spływów kajakowych. Największym skarbem Mazur są jednak jeziora, po których można żeglować do woli. Jest ich sporo, jednak kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę.

Wśród Mazurskich jezior wyróżnia się Śniardwy koło Mikołajek – największe jezioro w Polsce. Znacznymi rozmiarami i głębokością wyróżnia się Jezioro Mamry, nad które można się dostać m.in. z Węgorzewa. Popularnością cieszy się też Jezioro Mikołajskie oraz długie i wąskie Jezioro Tajty, bardzo chętnie odwiedzane przez miłośników wędkowania. A dzięki Nienackiemu i serii książek o przygodach Pana Samochodzika wielką sławą cieszy się Jeziorak – najdłuższe w Polsce jezioro.

16. Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej jest jedną z najważniejszych atrakcji na terenie województwa opolskiego. Słynna posiadłość  Tiele-Wincklerów powstawała etapami od XVIII wieku, dzięki czemu w jej bryle można dostrzec elementy pochodzące z różnych okresów historycznych. Budowla wyróżnia się też bajkową sylwetką i licznymi wieżami. Jest ich 99. Dlaczego tyle? Na to pytanie historycy do dziś szukają odpowiedzi.

Kto odwiedzi zamek w Mosznej, ten będzie mógł wybrać się na spacer po zamkowych komnatach i posłuchać ciekawych opowieści o zamku i jego właścicielach. Można też wybrać się na spacer po parku, znanym z okazałych drzew (w tym liczących sobie po 300 lat dębów) oraz rododendronów.

17. Jezioro Czorsztyńskie z dwoma zamkami

Jezioro Czorsztyńskie powstało w 1997 roku w wyniku budowy zapory ziemnej w Niedzicy. Spiętrzyła ona wody Dunajca, dzięki czemu w pobliżu Pienińskiego Parku Narodowego powstał zbiornik o powierzchni 11 km². Pełni on funkcję przeciwpowodziową, jest też ważnym miejscem wypoczynku i rekreacji.

Co warto zobaczyć nad Jeziorem Czorsztyńskim? Zaporę w Niedzicy oraz Osadę Czorsztyn – skansen, do którego trafiły zabytkowe budowle z zalewanych wsi. Najważniejsze są tu jednak dwa zamki: zamek Dunajec w Niedzicy, mający niegdyś strzec granicy węgierskiej, i polski zamek w Czorsztynie. Przypominają one o czasach, gdy Dunajec był rzeką graniczną, a jego doliną prowadził ważny szlak handlowy.

18. Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami

Słowiński Park Narodowy to wyjątkowy skrawek wybrzeża, który warto lepiej poznać. Najlepszymi punktami wypadowymi na jego teren są takie letniska, jak Łeba czy Czołpino, w których można korzystać z bogatego zaplecza turystycznego. Warto też zatrzymać się w Klukach, znanych z ciekawego skansenu, oraz w Smołdzinie.

A co warto zobaczyć na terenie parku?

Słowiński Park Narodowy to przede wszystkim przybrzeżne Jezioro Łebsko oraz polodowcowe wzgórze Rowokół (115 m n.p.m.), będące najwyższym punktem na terenie parku oraz bardzo dobrym punktem widokowym. Cennym skarbem są też ruchome wydmy: Wydma Czołpińska koło Czołpina oraz Wydma Łącka w rejonie Łeby. Każda z nich jest dobrym punktem widokowym oraz atrakcją, której warto poświęcić swój czas.

19. Rudawy Janowickie z Kolorowymi Jeziorkami

Rudawy Janowickie są wyjątkową grupą w Sudetach. Bliskość Jeleniej Góry, cenne zabytki czekające w dolinach – oto czynniki, dzięki którym turyści chętnie zaglądają na ich teren. Rudawy Janowickie mogą się pochwalić schroniskiem Szwajcarka i Sokolikami, które są popularnym miejscem dla wspinaczy. Zachwyt wzbudzają też takie miejscowości, jak Miedzianka (znana z browaru) czy Karpniki z zabytkowym zamkiem.

Wśród licznych atrakcji, które czekają w Rudawach, miejsce szczególne zajmują Kolorowe Jeziorka w Wieściszowicach. Leżą ona na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, a przez ich teren przebiega szlak pieszy na Wielką Kopę. Jeziorka powstały na terenie dawnej kopalni pirytu, a ich kolor ma ścisły związek z chemicznym składem ziemi, np. Jeziorko Purpurowe to skutek obecności związków żelaza w ziemi, a Błękitne – miedzi.

20. Sandomierz

Sandomierz to jedno z najpiękniejszych miast województwa świętokrzyskiego, chętnie odwiedzane przez miłośników architektury i historii. To nadwiślańskie miasto zachwyca renesansowym ratuszem, pięknymi kamienicami i trasą turystyczną, która biegnie pod miejskim rynkiem. Zachwyt wzbudza też Brama Opatowska, dziś wykorzystywana jako punkt widokowy, oraz Wąwóz Królowej Jadwigi – jeden z najsłynniejszych wąwozów lessowych w Polsce.

Sandomierz to również ciekawe muzea. Warto zajrzeć na wystawę nawiązującą do serialu „Ojciec Mateusz”, warto wybrać się na królewski zamek i skupić na dziejach  miasta. A dla miłośników sztuki sakralnej nie lada gratką będzie wizyta w Domu Długosza, w którym prezentowane są cenne dzieła sztuki sakralnej. Spacery po Górach Pieprzowych i rejsy po Wiśle to kolejne atrakcje, dzięki którym w Sandomierzu nuda nikomu nie zagrozi.

21. Dolina Baryczy

Dolina Baryczy to wyjątkowy obszar na pograniczu województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego, chętnie odwiedzany przez rowerzystów i miłośników spływów kajakowych. W dolinie rzeki Barycz nie brak rozległych lasów i stawów rybnych, wśród których najważniejsze są Stawy Milickie. Są one ważną ostoją dla wielu gatunków ptaków. Ornitolodzy mogą tu podziwiać m.in. czaple, bieliki, bociany czarne i żurawie. Ciekawym miejscem są też stawy w Rudzie Sułowskiej oraz okolice wsi Niezgoda.

W dolinie Baryczy nie brak również atrakcji krajoznawczych. Warto zwiedzić ruiny pałacu w Żmigrodzie, wybrać się do Muzeum Bombki w Miliczu i pospacerować po Sułowie. Pałac myśliwski w Antoninie, gajówka w Rudzie Milickiej oraz szlaban w Baranowicach (przypominający o polsko-niemieckiej sprzed 1939 roku) to kolejne atrakcje, które przyciągają turystów nad Barycz.

22. Zamek w Malborku

Zamek w Malborku to największy w Polsce zamek, zachwycający gotycką formą i długą historią. Swego czasu był on najważniejszą siedzibą Zakonu Krzyżackiego, o czym przypominają m.in. figury Wielkich Mistrzów stojące na zamkowym dziedzińcu. Dziś jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na terenie województwa pomorskiego i siedzibą Muzeum Zamkowego. Kto odwiedzi miasto nad Nogatem, ten będzie mógł zobaczyć rozległe Przedzamcze, Zamek Wysoki i Zamek Średni. Spacer po muzeum to szansa na zajrzenie do Pałacu Wielkich Mistrzów, zwiedzenie refektarza oraz kościoła zamkowego. W murach wpisanego na listę UNESCO zamku czekają też ciekawe wystawy historyczne oraz unikalna kolekcja przedmiotów wykonanych w bursztynu.

23. Morskie Oko

Morskie Oko to najpopularniejszy punkt na mapie Tatrzańskiego Parku Narodowego. To jedno z najpiękniejszych jezior górskich w całej Europie. To polodowcowe jezioro leży na wysokości 1395 m n.p.m., zajmuje powierzchnię prawie 35 ha, a długość jego linii brzegowej wynosi ok. 2,5 km. Jezioro to może się pochwalić znaczną głębokością (dochodzi ona do 50 metrów) oraz naturalnym zarybieniem (co jest rzadkością w przypadku górskich jezior).

Na turystów czeka tu klimatyczne schronisko oraz piękny widok na takie szczyty, jak Mnich czy Mięguszowieckie Szczyty. Kto tu dotrze, może wybrać się na spacer wokół słynnego tatrzańskiego jeziora, może też odwiedzić pobliską Dolinkę za Mnichem. Dla tych, którzy mają dobrą kondycję, ciekawą propozycją będzie wędrówka w stronę Czarnego Stawu i najwyższego punktu w polskich Tatrach – Rysów.

24. Kopalnia Soli Wieliczka

Leżąca w pobliżu Krakowa Wieliczka jest pięknym miastem, znanym z malowniczego rynku, zamku żupnego, tężni solankowych i kopalnianych szybów. Jej najcenniejszym skarbem jest jednak podziemna trasa turystyczna, prowadząca przez teren Kopalni Soli – zakładu pracy, który od XIII wieku był jednym z najważniejszych źródeł dochodów dla króla i mieszczan krakowskich.

Kopalnia Soli w Wieliczce może się pochwalić wpisem na listę UNESCO i bardzo dużym zainteresowaniem ze strony turystów. Mogą oni wybrać się na spacer Trasą Górniczą (co wiąże się z koniecznością wykonywania określonych zadań) lub Trasą Turystyczną, na której pokonanie trzeba przeznaczyć nawet 3 godziny. W tym czasie można ujrzeć słynną Komorę Warzyn, zajrzeć do kaplicy św. Jadwigi oraz poznać dzieje kopalni podczas spaceru po podziemnym muzeum.

25. Szwajcaria Kaszubska

Szwajcaria Kaszubska to najpiękniejszy fragment Pojezierza Kaszubskiego, znany z takich atrakcji, jak Wieżyca (najwyższy szczyt Pojezierza i doskonały punkt widokowy), liczne jeziora oraz szlaki wodne, w tym słynne Kółko Raduni. Szwajcaria Kaszubska może się też pochwalić licznymi zabytkami i atrakcjami o charakterze krajoznawczym, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługuje tu Pracownia Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie, którą od pokoleń prowadzi rodzina Nelców. W tej miejscowości odbywa się Festiwal Kultury Kaszubskiej, połączony z zawodami w zażywaniu tabaki.  Warto też zwiedzić Kartuzy z tajemniczą kolegiatą i Muzeum Kaszubskim, warto też zobaczyć kamienne kręgi w Węsiorach, które są jedną z najcenniejszych pamiątek po Gotach na ziemiach polskich.

26. Solina z zaporą

Bieszczady to nie tylko połoniny i górskie szlaki. To również Jezioro Solińskie – sztuczny zbiornik na Sanie, który szybko stał się popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji. Nad jego brzegami nie brak popularnych kurortów, w których chętnie wypoczywają miłośnicy sportów wodnych. Kuszą Myczkowce i Polańczyk, choć największym powodzeniem wśród turystów cieszy się Solina. Miejscowość ta znana jest z nowej kolejki gondolowej, dzięki której na zbiornik i potężną zaporę na Sanie można spojrzeć z wyjątkowej perspektywy. Turyści chętnie korzystają też z możliwości spacerowania po zaporze lub zwiedzania jej wnętrza. Mieści się w niej elektrownia wodna, której sekrety można odkrywać podczas spaceru z miejscowym przewodnikiem.

27. Stare Miasto Toruń

Stare Miasto to wyjątkowa część Torunia, mogąca się pochwalić historią sięgającą XIII wieku, sporą ilością zabytków i wpisem na listę UNESCO. Najważniejszym punktem na mapie starówki jest Rynek Staromiejski z okazałym ratuszem (dziś służącym jako muzeum) oraz pomnikiem Mikołaja Kopernika. W czasie zwiedzania Starego Miasta warto zajrzeć również do katedry świętych Janów – gotyckiej budowli z XIII wieku, oraz do jezuickiego  Kościoła Świętego Ducha. Miłośników historii zachwyci Dom Kopernika, w którym można zwiedzić ciekawą ekspozycję na temat słynnego astronoma i jego pracy. Ciekawa przygodą jest też wizyta w Kamienicy Pod Gwiazdą (dziś Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu) oraz w Dworze Artusa (obecnie służącym jako Centrum Kultury). Warto też wybrać się na spacer wzdłuż murów miejskich, które wciąż prezentują się wspaniale.

28. Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy to niewielki, za to niezwykle atrakcyjny park, obejmujący cenny skrawek Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Ta ostoja przyrody znajduje się w odległości kilkunastu kilometrów od centrum Krakowa, co skutkuje sporą liczbą turystów. Główną atrakcją parku jest Dolina Prądnika, nad którym nie brak ostańców skalnych o niezwykłych kształtach, oraz Ojców – popularne letnisko, przyciągające historyczną zabudową, ruinami zamku kazimierzowskiego oraz drewnianym Kościołem na Wodzie. Warto też wybrać się do Doliny Sąspowskiej oraz do zamku Pieskowa Skała, przy którym wznosi się najsłynniejszy w Polsce ostaniec – Maczuga Herkulesa. Warto też pamiętać o jaskiniach. Na terenie parku jest ich kilkaset, przy czym turystom udostępniono Jaskinię Ciemną oraz Grotę Łokietka, z którą wiąże się wiele ciekawych legend.

29. Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska to wyjątkowy kompleks leśny, który stał się dumą Podlasia. Wpisana na listę UNESCO, objęta ochroną jako park narodowy, puszcza ta zachwyca pięknymi widokami oraz bogatym światem fauny i flory. Jej sercem jest rezerwat ścisły w Białowieży – jedno z nielicznych miejsc, w których można podziwiać stary las o naturalnym charakterze. Wiekowe drzewa nie są jedynym skarbem puszczy. Kto zajrzy do Muzeum Przyrodniczego w Białowieży przekona się, że żyje tu ponad 170 gatunków ptaków, w tym sóweczki i dzięcioły trójpalczaste. Najważniejszymi mieszkańcami Puszczy Białowieskiej są jednak żubry, które można spotkać i na wolności, i w Rezerwacie Pokazowym Żubra. Warto też wybrać się na spacer po parkowych ścieżkach i powędrować „Tropem Żubra” lub „Carską Tropiną”.

30. Jaskinia Raj

Jaskinia Raj to  cenny pomni przyrody oraz jedna z najważniejszych atrakcji Gór Świętokrzyskich. Położenie przy drodze łączącej Chęciny i Kielce sprawia, że dotarcie do jaskini nikomu nie sprawi problemów. Warto jednak pamiętać, by w porę zarezerwować wejście na trasę turystyczną. Jakie atrakcje czekają w podziemnym świecie? Trasa turystyczna, którą oddano do użytku w 1972 roku, liczy sobie 180 m długości i prowadzi przed najpiękniejsze miejsca w jaskini. Podczas trwającego ok. 45 minut spaceru z przewodnikiem można poznać dzieje jaskini, zapoznać się z ciekawymi formami krasowymi i zobaczyć takie miejsca, jak Komora Złomisk, Sala Wysoka czy Sala Kolumnowa. Na gości czeka też pawilon ze szczątkami prehistorycznych zwierząt oraz narzędziami, z których korzystał człowiek neandertalski.

4.2/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić