Rudawy Janowickie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Rudawy Janowickie
Góry Sokole w Rudawach Janowickich / foto – Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54910951

Rudawy Janowickie to pasmo górskie, które leży na terenie Sudetów Zachodnich. Malownicze wzgórza otaczają liczne kotliny, w których znajdują się uzdrowiska i miejscowości wypoczynkowe. Od północy Rudawy Janowickie graniczą z przepięknym przełomem doliny Bobru – rzeki, która słynie ze wspaniałych szlaków kajakowych.

Dzięki swojemu położeniu, walorom przyrodniczym i krajobrazowym, zaliczane są do najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Co warto o nich wiedzieć ?

1. Na obszarze Rudaw Janowickich znajduje się wiele opuszczonych kamieniołomów, a także stare, pokopalniane szyby i pozostałości po stoczniach. Niegdyś wydobywano tutaj m.in. granit i marmur oraz rudy żelaza i złota.

2. Najwyższym szczytem Rudaw Janowickich jest Ostra Mała o wysokości 945m n.p.m. Szczyt jest częścią większego masywu Skalnika, na którego wierzchołku znajduje się kilka strzelistych formacji skalnych.

3. Góry znajdują się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, który został założony w 1989 roku. Powierzchnia parku obejmuje wzniesienia, kotliny, lasy i doliny o powierzchni ponad 15 tysięcy hektarów. Obszar parku zamieszkuje ponad 200 gatunków kręgowców. Na tym obszarze wytyczono 152 kilometry szlaków pieszych i rowerowych, a także wyznaczono cztery tereny chroniące siedliska ptaków.

4. Od północy Rudawy Janowickie otoczone są doliną Bobru, na której wytyczony został kajakarski szlak o długości ponad 250 kilometrów. Na rzece odbywają się ważne wydarzenia sportowe, takie jak czterodniowy Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Andrzeja Strycharczyka na Bobrze.

5. Na terenie Rudaw Janowickich znajduje się schronisko PTTK “Szwajcarka”, które umiejscowione zostało na stoku Krzyżnej Góry na wysokości 520m n.p.m. Tyrolski, drewniany budynek schroniska został wybudowany w 1832 roku, a tuż przy nim łączy się aż pięć różnych szlaków turystycznych.

6. U podnóża Wielkiej Kopy – góry we wschodniej części Rudaw Janowickich – znajduje się niecodzienna atrakcja turystyczna. Położone są tu cztery niewielkie, kolorowe jeziorka, które powstały poprzez zalanie dawnych kamieniołomów i kopalń. Charakteryzują się żywą barwą wód, która uzależniona jest od składu chemicznego skał i gleby. Do zespołu jezior należą: Jeziorko Purpurowe, Jeziorko Żółte, Jeziorko Zielone i Jeziorko Błękitne.

7. Rudawy Janowickie do 1947 roku nazywano Górami Łomnickimi. Nazwa ta pochodziła od nazwy niewielkiej miejscowości położonej w pobliżu gór – Łomnicy.

8. Po II wojnie światowej z obszaru Rudaw Janowickich wydobywano… uran. Ten promieniotwórczy pierwiastek wykorzystuje się w produkcji uzbrojenia nuklearnego, ale ciekawostką jest, że niegdyś wytwarzano z niego piękne naczynia, figurki i zastawę stołową o zielonej barwie. Popularność szkła uranowego spadła znacząco pod koniec drugiego tysiąclecia, ze względu na niesłuszne poglądy o wysokiej promieniotwórczości przedmiotów codziennego użytku.

9. Jedną z najbardziej malowniczych części Rudaw Janowickich stanowią Góry Sokole. Jest to zespół górski składający się z 6 dużych i kilku mniejszych szczytów – najwyższym z nich jest Krzyżna Góra o wysokości 654m n.p.m. Teren ten uwielbiany jest przez miłośników wspinaczki skałkowej: znajduje się tu wiele wyznaczonych, zabezpieczonych tras, a także ściany, półki, iglice i różne ciekawe formacje.skalne.

10. Prawdopodobnie najpiękniejszy widok na okolicę rozpościera się z Sokolika – drugiego największego szczytu na terenie Rudaw Janowickich. Na jego wierzchołku znajduje się infrastruktura wypoczynkowa (wiaty, ławki, miejsca piknikowe), a także platforma widokowa, z której – przy dobrej widoczności – można dostrzec inne części Sudetów.

11. W północnej części pasma górskiego znajdują się ruiny Zamka Bolczów, który powstał w drugiej połowie XIV wieku. Ciekawostką jest, że część zamkowych ścian stanowią naturalne, występujące tu ściany skalne. Do pozostałości po średniowiecznej warowni dostać się można specjalnym, czarnym szlakiem czyli tzw. Drogą Zamkową lub zielonym szlakiem, który biegnie pomiędzy Jelenią Górą i Janowicami Wielkimi.

12. W niewielkiej miejscowości Rędziny znajduje się jedyny czynny do dziś kamieniołom, w którym wydobywane są złoża marmuru. Podczas zwiedzania tej rudawskiej wsi warto odwiedzić również zabytkowy Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, którego historia sięga XII wieku.

13. Największym miastem w pobliżu Rudaw Janowickich jest Jelenia Góra, w której znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Warto tu odwiedzić m.in. Muzeum Karkonoskie, Park Miniatur Dolnego Śląska i Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego. W Jeleniej Górze znajduje się również wiele zabytkowych budynków: piękne, malownicze kamieniczki, pozostałości po średniowiecznych murach obronnych oraz liczne świątynie (Kościół Podwyższenia Krzyża z początków XVIII wieku czy najstarsza w mieście Bazylika pw. św. Erazma i Pankracego).

14. W okolicy Rudawskiego Parku Krajobrazowego znajduje się wiele miejscowości turystycznych, kompleksów wypoczynkowych i uzdrowisk. Do najpopularniejszych i najlepiej zagospodarowanych należą Kowary oraz Kamienna Góra. W niedalekiej odległości znajduje się również Karpacz, który jest doskonałą bazą wypadową na szlaki Rudaw Janowickich, a także na tereny Karkonoskiego Parku Narodowego.

15. Wstęp na teren Rudaw Janowickich jest całkiem bezpłatny, jednak na terenie parku krajobrazowego znajduje się kilka strzeżonych, płatnych parkingów.

4/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić