Singapur

Singapur jest niewielkim państwem wyspiarskim, które stało się najważniejszym ośrodkiem finansowym i biznesowym Azji Południowo-Wschodniej. Marzysz o  wyprawie do tego kraju? Sprawdź, jak zaplanować taką podróż! Zgromadziliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje o Singapurze, jego specyficznych prawach oraz atrakcjach turystycznych, dzięki którym dobrze przygotujesz się do dalekiej wyprawy.

1. Gdzie leży Singapur?

Singapur (zwany też Miastem Lwa) to potężne miasto-państwo leżące w Azji Południowo-Wschodniej. Ten wyspiarski kraj rozłożył się na kilku wyspach leżących w pobliżu Półwyspu Malajskiego. Największą z nich jest wyspa Singapur, która zajmuje powierzchnię około 680 km² (stanowi to 94% terytorium lądowego kraju). Wśród mniejszych wysp należących do Singapuru znajdują się m.in.:
– Wyspa Świętego Jana, chętnie odwiedzana przez rodziny z dziećmi;
– Kusu — spokojna wyspa znana z kameralnych plaż i malowniczych lagun.

Singapur otaczają wody kilku cieśnin, w tym Cieśniny Singapurskiej (która łączy Morze Andamańskie z Morzem Południowochińskim), będącej naturalną granicą między Singapurem a Indonezją. Drugim krajem sąsiadującym z Singapurem jest Malezja, którą od Miasta Lwa odgradzają wody cieśniny Johor.

2. Pogoda w Singapurze

W Singapurze występuje klimat równikowy zwrotny, dzięki czemu można spędzić tu udane wakacje o każdej porze roku. Chcesz skupić się na relaksie na plaży? Postaw na wypoczynek w okresie od maja do października. W tych miesiącach możesz liczyć na moc słońca oraz na temperatury około 30 stopni C. Wolisz zwiedzać najpiękniejsze zakątki tego kraju? W takiej sytuacji możesz wybrać się do Singapuru zimą, gdy średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi 27 stopni C.

3. Jak dotrzeć do Singapuru?’

Z Polski do Singapuru najłatwiej dotrzesz samolotem, a bogata oferta linii lotniczych ułatwi ci planowanie podróży. Dodatkowym udogodnieniem jest fakt, że na terenie Singapuru znajdują się największe porty lotnicze Azji Południowo-Wschodniej. Są to lotniska:
-Changi (lotnisko położone we wschodniej części wyspy Singapur);
-Paya Lebar (obecnie używane tylko do celów wojskowych).

Do portu lotniczego Changi dostaniesz się dzięki takim przewoźnikom, jak: Lufthansa, Finnair, British Airlines, Singapore Airlines oraz KLM. Bez względu na wybór linii, musisz liczyć się z przesiadkami w Amsterdamie, Londynie lub we Frankfurcie nad Menem. Możesz też postawić na podróż przez Paryż, skąd do Singapuru kursują samoloty Air France.

Jeśli Singapur ma być jednym z kilku punktów na trasie egzotycznej podróży, możesz postawić na podróż przez Tanzanię lub Malezję. Z tych krajów do Singapuru dotrzesz zarówno samolotem, jak i promem.

4. Dlaczego Singapur jest jednym z najbogatszych państw świata?

Choć pod względem powierzchni Singapur jest jednym z najmniejszych państw Azji (mniejsze są jedynie Malediwy), ma ogromny wpływ na gospodarkę tej części świata. Miasto Lwa konkuruje z Japonią o tytuł najbardziej rozwiniętego kraju azjatyckiego, zajmuje też bardzo wysoką pozycję na liście tzw. azjatyckich tygrysów (państw, które po zakończeniu II wojny światowej zaczęły się dynamicznie rozwijać i odnotowały szybki wzrost PKB). W 2012 roku PKB na jednego mieszkańca wynosiło tu 72 794,00 USD.

Współczesny Singapur jest jednym z najważniejszych ośrodków finansowych na świecie. Stabilna polityka kraju sprzyja gospodarce wolnorynkowej, a Miasto Lwa jest otwarte na międzynarodowe inwestycje. Singapur jest współzałożycielem i liderem Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Kraj ten należy również do tak ważnych organizacji, jak Azjatycki Bank Rozwoju czy Światowa Organizacja Handlu. Ponadto w Singapurze działa ponad 3000 zagranicznych przedsiębiorstw, a podstawą lokalnej gospodarki są usługi, przemysł elektroniczny oraz rafineryjny.

5. Singapur — miasto przyszłości

Miasto Lwa, postrzegane jako niezależny kraj, ma dość krótką historię. To państwo-miasto zostało założone w 1819 roku przez Brytyjczyków, a niepodległością cieszy się dopiero od 9 sierpnia 1965 roku. Mimo to kraj ten zajmuje ważną pozycję w międzynarodowej gospodarce i ma przed sobą wspaniałą przyszłość. To miasto jest otwarte na nowinki technologiczne, a jego mieszkańcy wiele uwagi poświęcają edukacji. W Singapurze działają m.in. Narodowy Uniwersytet Singapuru i Uniwersytet Technologiczny Nanyang — uczelnie zajmujące wysokie pozycje w rankingach azjatyckich szkół wyższych. Na terenie tego niezwykłego państwa-miasta działa też Singapurski Uniwersytet Zarządzania, cieszący się wielkim powodzeniem wśród młodych i ambitnych mieszkańców kraju.

Fascynacja nowoczesnością jest widoczna również w architekturze Singapuru. Choć dla turystów wciąż najważniejsza jest historyczna dzielnica kolonialna, coraz więcej uwagi poświęcają oni pobliskim ośrodkom biznesowym i nowoczesnym gmachom ze stali i szkła. O nowoczesnym charakterze Singapuru nie zapomnisz też w czasie spaceru po ulicy czy parku. Tu nad twoim bezpieczeństwem będą czuwały robopsy, czyli roboty patrolujące.

6. Multikulturowość w Singapurze

Choć w Mieście Lwa dominują Chińczycy (76%), spotkasz się tu z przedstawicielami wielu innych narodowości. Ponad 13% mieszkańców Singapuru ma pochodzenie malajskie, a około 7% – hinduskie. Obok nich pojawiają się Europejczycy, dla których Miasto Lwa stało się idealnym miejscem do prowadzenia swej działalności gospodarczej.

O multikulturowości w Singapurze świadczy też liczba języków urzędowych (są wśród nich mandaryński, malajski i tamilski) oraz religii wyznawanych przez jego mieszkańców (do tych najważniejszych zaliczają się: buddyzm, chrześcijaństwo, islam i hinduizm). Dodatkowo możesz się tu spotkać z wyznawcami tradycyjnych religii plemiennych oraz taoizmu.

Chcesz poczuć multikulturowość w Mieście Lwa? Jeśli tak, wybierz się na spacer po  Chinatown ze słynną Świątynią Zęba Buddy, odwiedź Małe Indie z licznymi świątyniami hinduistycznymi oraz zajrzyj do dzielnicy Peranakan, gdzie (w tradycyjnych kolonialnych domkach) wciąż mieszkają potomkowie imigrantów z Indii lub Chin, którzy założyli rodziny z miejscową ludnością malajską. Co najważniejsze — oficjalnie Singapur jest miastem świeckim, a pomiędzy poszczególnymi grupami etnicznymi i religijnymi panuje przyjazna atmosfera.

7. Kuchnia singapurska

Kuchnia singapurska to połączenie kilku tradycji kulinarnych, głównie chińskiej, malajskiej i hinduskiej. W kuchni tego kraju najpopularniejsze są potrawy z woka, które doprawia się egzotycznymi przyprawami (np. imbirem, miętą lub palczatką cytrynową).

Do najpopularniejszych dań, z jakimi spotkasz się w Singapurze, zaliczają się:
– Chilli Crab (narodowa potrawa Singapuru, składająca się z krabów smażonych w sosie pomidorowym i specjalnych chlebków mantou);
–  Hainanese Chicken Rice (danie stworzone przez chińskich imigrantów, składające się z gotowanego w bulionie kurczaka, ryżu i sosu z chilli, czosnku oraz imbiru);
– Bak Kut Teh (zupa gotowana na wieprzowych żeberkach z dodatkiem ziół i przypraw, podawana z ryżem, tofu lub grzybami);
– Satay (grillowane szaszłyki są podawane z ostrym sosem orzeszkowym);
–  Char Kway Teow (danie ze smażonego makaronu ryżowego, podawanego z krewetkami, jajkiem, kiełkami i chińską kiełbasą);
– Gulai Daun Ubi (liście batatów duszone w mleczku kokosowym);
– biryani  (ryż z szafranem podawany z baraniną lub drobiem).

Wolisz mniejsze przekąski? Sięgnij po:
– Popiah — rodzaj cienkich naleśników z mąki pszennej, w których znajdziesz m.in. krewetki, kawałki kurczaka i kiełki fasoli mung;
– Kaya Toast — pszenne tosty smarowane kremem przygotowanym z mleka kokosowego, cukru i jajek.

A jeśli chcesz spróbować najpopularniejszych napojów kuchni singapurskiej, sięgnij po:
–  Sugar Cane Water (słodki i orzeźwiający sok z trzciny cukrowej);
– Coconut Water (mleko kokosowe z syropem cukrowym).

8. Marina Bay Sands – ikona Singapuru

marina bay sands

Jedną z ikon współczesnego Singapuru jest Marina Bay Sands — hotel znany głównie z filmu Bajecznie bogaci Azjaci. Obiekt przyciąga nietypową sylwetką (cały kompleks tworzą trzy wieżowce o 55 piętrach połączone wspólnym dachem o kształcie okrętu). Futurystyczna sylwetka sprawiła, iż obiekt ten stał się główną atrakcją Marina Bay — konferencyjnego i finansowego serca miasta.
Czym zaskoczy cię ten nowoczesny hotel? Klimatyzowanymi chodnikami, basenem o szklanym dnie oraz punktem widokowym, z którego zobaczysz wspaniałą panoramę Singapuru. Dodatkową atrakcją jest elegancka restauracja mieszcząca się na dachu hotelu oraz SkyPark, zajmujący powierzchnię 1,2 hektara. Na jego terenie odpoczniesz wśród zieleni, a przy okazji nacieszysz atmosferą luksusu.

9. Niesamowite plaże

Jeśli odwiedzasz Singapur z myślą o beztroskim wypoczynku nad morzem, masz przed sobą wiele możliwości. Na liście miejsc polecanych amatorom plażowania znajdziesz m.in.:
– Palawan — jedną z największych i najspokojniejszych plaż Singapuru;
– Siloso — popularną plażę miejską, znaną z wieczornych pokazów laserowych, licznych kawiarni i klubów nocnych;
– Pasir Ris — plażę, będącą częścią bagnistego terenu parkowego o dużej wartości przyrodniczej;
– Tanjong — plażę bardzo chętnie odwiedzaną przez młodych turystów, dla których najważniejsza jest beztroska zabawa;
– Pulau Ubin Island — plażę atrakcyjną dla tych, dla których spokój jest ważniejszy od dobrego zagospodarowania.

10. Zielone miasto

Choć Singapur to nowoczesne i tętniące życiem miasto, na brak zieleni na jego terenie nie będziesz narzekać. To jedno z najbardziej zielonych miast na świecie, kuszące licznymi parkami i ogrodami. Najstarszą oazą zieleni na terenie Miasta Lwa jest Ogród Botaniczny, który w 2015 roku został wpisany na listę UNESCO. Na jego terenie zobaczysz ponad 60 tysięcy gatunków roślin, w tym setki gatunków orchidei oraz rośliny typowe dla lasów deszczowych. Możesz też odwiedzić Mount Faber — wyjątkowy park, z którego przejdziesz na wzgórze Telok Blanagah po najwyższym moście dla pieszych w Singapurze.

Do turystycznych wizytówek miasta zalicza się Gardens by the Bay. Te wyjątkowe ogrody robią wrażenie, a ich wielkim walorem jest położenie w pobliżu zatoki Marina Bay.

gardens by the bay

Miejsce to zachwyci cię licznymi gatunkami tropikalnych roślin, krytym wodospadem o wysokości 35 metrów oraz 18 superdrzewami — konstrukcjami, które z daleka przypominają potężne baobaby. W istocie są to ogrody wertykalne, których wysokość waha się od 25 do 50 metrów. W ciągu dnia są one idealnym miejscem na spacer. Wieczorem stają się miejscem przyciągającym pokazami, w których najważniejszą rolę odgrywają światło i dźwięk. Dodatkowo drzewa te są stworzone w taki sposób, by magazynować energię słoneczną. Dzięki niej Singapur staje się coraz bardziej ekologicznym ośrodkiem miejskim, a wprowadzane tu rozwiązania są powtarzane w innych krajach.

11. Jak poruszać się po Singapurze transportem publicznym?

Singapur posiada bardzo dobrze rozwinięty transport publiczny, a dzięki autobusom, pociągom i liniom metra możesz szybko przemieszczać się między najważniejszymi punktami Miasta Lwa. Wielką zaletą komunikacji miejskiej jest punktualność, dzięki czemu możesz bez problemów planować podróż z przesiadkami. Pamiętaj, że podczas wsiadania do miejscowych autobusów obowiązuje prosta zasada: musisz wejść pierwszymi drzwiami, a wysiąść ostatnimi.

Jeśli szukasz wygodnych, szybkich i tanich rozwiązań, możesz postawić na metro. Za jeden przejazd zapłacisz  mniej więcej 4 złote. A co z ilością połączeń? Metro w Mieście Lwa to 4 linie o łącznej długości tras ponad 120 km oraz 78 obsługiwanych stacji. Dzięki temu metrem bez problemów dostaniesz się do najważniejszych miejsc w Singapurze, a za podróż zapłacisz symboliczną kwotę.

12. Specyficzne prawa

Choć Singapur jest ważnym ośrodkiem finansowym, kojarzonym z postępem i nowoczesnością, na jego terenie wciąż obowiązują dość specyficzne przepisy prawne. Tutejszy kodeks karny jest jednym z najsurowszych na świecie, przez co Singapurem mocno interesują się działacze Amnesty International. Czy wiesz, że w tym państwie wciąż obowiązuje kara śmierci? Taki wyrok grozi m.in. za: handel narkotykami, morderstwo lub asystowanie przy samobójstwie. Karą śmierci zagrożona jest też korupcja wśród urzędników oraz działalność zmierzająca do wywołania wojny.

Ponadto w Singapurze wciąż obowiązują kary cielesne, w tym kara chłosty. W ten sposób karane są m.in. akty wandalizmu, narkomania czy przestępstwa seksualne. Ograniczona jest też wolność religijna, a Świadkowie Jehowy i przedstawiciele Kościoła Zjednoczeniowego — zgodnie z wolą rządu — są pozbawieni prawa działania.

Dodatkowo w Singapurze musisz przestrzegać wielu dość specyficznych praw. Pamiętaj, że w tym niewielkim kraju obowiązują zakazy:
– żucia gumy;
– plucia;
– przytulania się;
– sikania i palenia w miejscach publicznych;
– fotografowania w metrze;
– rozmawiania przez telefon w samochodzie;
– picia i jedzenia w komunikacji publicznej;
– łączenia się z siecią WiFi bez zgody właściciela;
– życia w związku homoseksualnym.

13. Czy Singapur jest drogim miastem dla turystów (przykładowe ceny)

W Singapurze obowiązują dolary singapurskie (SGD), których wartość wynosi:
– 3,13 w przeliczeniu na polskie złotówki;
– 0,73 w przeliczeniu na dolary amerykańskie;
– 0, 69 w przeliczeniu na Euro.

Pamiętaj, że do podróży po Singapurze musisz się odpowiednio przygotować — również finansowo. Koszty życia są tu dość wysokie, co możesz odczuć również jako turysta. Za obiad w restauracji zapłacisz tu około 50% więcej, niż w Polsce.

Z jakimi cenami musisz liczyć się w tym kraju? Oto przykładowe produkty z cenami w dolarach singapurskich:
– butelka wody mineralnej 1,5 litra – 1,40 SGD;
– kilogram ziemniaków – 2,30 SGD;
– kilogram jabłek – 3,60 SGD;
– średnia cena obiadu w taniej restauracji – 10,00 SGD;
– średnia cena obiadu w restauracji średniej kategorii – 25,00 SGD;
– nocleg w hostelu – 27,00 SGD;
– nocleg w hotelu dwugwiazdkowym – 65,00 SGD;
– nocleg w hotelu pięciogwiazdkowym – 313,00 SGD.

14. Informacje ogólne / przydatne dla turystów

Co jeszcze musisz wiedzieć przed podróżą do Singapuru? Oto kilka ciekawostek i przydatnych informacji, które ułatwią ci wycieczkę po Mieście Lwa:
– w Singapurze występują aż cztery języki urzędowe, przy czym szczególne znacznie ma tu język angielski. Większość mieszkańców kraju sprawnie posługuje się tym językiem, jeśli zatem znasz podstawowe angielskie zwroty, nie będziesz narzekać na problemy z komunikacją;
– jako obywatel Polski możesz przebywać w Singapurze bez wizy do 90 dni;
– obowiązującą walutą są tu dolary singapurskie (SGD). Ponieważ w polskich kantorach raczej ich nie zdobędziesz, możesz zaopatrzyć się w dolary amerykańskie lub w euro. W singapurskich kantorach bez problemu wymienisz je na lokalną walutę;
– w Singapurze obowiązuje ruch lewostronny.