Czechy to państwo znajdujące się w Europie Środkowej i graniczące z Polską od strony północnej. Stolicą kraju jest Praga, uważana przez wielu za jedno z najpiękniejszych europejskich miast. To niezwykle ciekawy kraj pod wieloma względami. Dla pasjonatów historii jest skarbnicą niezwykłych informacji, dla turystów spragnionych obcowania z inną kulturą – miejscem, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia.
1. Pierwsza wzmianka na temat Republiki Czeskiej pojawia się jeszcze w IX wieku. Wówczas pada nazwa Cesko, która na przestrzeni kolejnych lat właściwie nie ulegała żadnym modyfikacjom.
2. Czesi bardzo dużą wagę przywiązują do symbolu narodowego w postaci korony św. Wacława. Korona w rzeczywistości powstała z myślą o koronacji Karola IV Luksemburskiego w XIV wieku. Korona jest prawdziwym arcydziełem, w którym nie brak szmaragdów, rubinów i pereł.
3. Czechosłowacja to połączenie Czech i Słowacji, które miało miejsce dwukrotnie w historii państw. Niepodległa Czechosłowacja najpierw powstała po zakończeniu I Wojny Światowej i trwała przez cały międzywojnie, a następnie po zakończeniu II Wojny Światowej aż do 1993 roku.
4. Hitler zaanektował część Czechosłowacji jeszcze przed wybuchem wojny. Następnie Emil Hacha, prezydent Czechosłowacji spotkał się z Hitlerem, który dosłownie zmusił go do podpisania dokumentów uprawniających nazistów do przejęcie kontroli nad państwem. Czesi właściwie oddali swoje państwo bez walki.
5. Podczas II Wojny Światowej Czechy zostały przemianowane na Protektorat Czech i Moraw, którym w pewnym okresie zarządzał ulubieniec Hitlera Reinhard Heydrich. Nazista zginął w zamachu czeskich agentów Jozefa Gabcika oraz Jana Kubisa.
6. Większość Czechów deklaruje ateizm. Wiele kościołów czeskich obecnie pełni rolę eksponatu, które można zwiedzać po uiszczeniu opłaty. Nie odbywają się w nich jednak msze.
7. Czechy od 2001 roku znajdują się w Unii Europejskiej.
8. Najdłuższą rzeką na terenie kraju jest Łaba licząca sobie 370 kilometrów.
9. To właśnie Czechom zawdzięczamy wynalazek w postaci soczewek kontaktowych. Pomysł powstał z inicjatywy Otto Wichterle oraz Drahoslava Lima, którzy pierwsze soczewki stworzyli już w latach sześćdziesiątych.
10. Naród czeski słynie z zamiłowania do piwa. Piwo jest obecne niemal przy każdej okazji i przez wielu mieszkańców jest traktowane jak zwykły napój, który można pić w dowolnym miejscu.
11. Również dzięki czeskiemu uczonemu udało się odkryć, że ludzka krew nie jest identyczna w każdym przypadku. Dzięki wieloletnim badaniom Jana Jansky’ego udało się wyodrębnić cztery grupy krwi.
12. W stolicy Czech znajduje się największy stadion piłkarski na świecie.
13. Czeska kuchnia kojarzy się przede wszystkim z knedliczkami, aczkolwiek przebywając w Czechach nie sposób przeoczyć słodkiego upajającego zapachu wszechobecnych trdelników, czyli deseru w kształcie walca z różnymi dodatkami.
14. Najwyższym szczytem w Czechach jest Śnieżka, która jednak częściowo znajduje się na terenie Polski. Góra liczy sobie ponad 1600 metrów.
15. 11 Listopada w Czechach obchodzi się dzień św. Marcina. W tym dniu na stołach pojawia się wino oraz pyszna pieczona gęś.
16. Uniwersytet Karola mieszczący się w Pradze jest jednym z najstarszych uniwersytetów europejskich. Jego początki datuje się na XIV wiek.
17. W 1842 roku powstał Pilsner, jedno z najsłynniejszych czeskich piw, które cieszy się dużą popularnością w kraju i za granicą.
18. Pomlazka to wielkanocna rózga, którą młodzi Czesi smagają dziewczęta. Zwyczaj cieszy się dużą popularnością, a wierzy się, że dotyk rózgi zapewnia młodość i nieskazitelną urodę.
19. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia czeskie gospodynie zabierają się do wypiekania tradycyjnych ciasteczek. Królują waniliowe rogaliki, choć mile widziane są również niewielkie ciasteczka w najróżniejszych kształtach.
20. Niezaprzeczalnym symbolem Czech jest Krecik, fikcyjna postać z bajki, którą obecnie można podziwiać niemal w każdym sklepie z pamiątkami. Twórcą krecika był Zdenek Miler.
21. Najsłynniejszą czeską książką są “Przygody dobrego Wojaka Szwejka” napisane przez Jaroslava Haska. Książka zachwyciła czytelników na całym świecie. Jest doskonałym przykładem fantastycznego poczucia humoru Czechów.
22. Z Czech pochodził wybitny pisarz Franz Kafka. Jego pomniki wciąż zdobią wiele miast.
23. Czesi uwielbiają piwo, choć słyną również z wyrobu nieco mocniejszych trunków. Sporą popularnością cieszy się Becherovka, czyli dosyć mocny likier ziołowy.
24. Utopenci to rarytas, który na ogół smakuje przede wszystkich Czechom. Utopenci to kiełbasa w kwaśnej zalewie, która dla wielu Polaków jest po prostu nie do zjedzenia.
25. W Czechach dosyć trudno kupić chleb, w którym nie byłoby choćby śladowej ilości kminku.
26. 8 Maja w Czechach obchodzony jest Dzień Zwycięstwa. To zdarzenie ma na celu upamiętnienie dnia, w którym Czechy uwolniły się od niemieckiego okupanta.
27. Słynnym czeskim powiedzonkiem jest “Kdo má sádlo, tomu snadno”, co oznacza, że bogatym ludziom na ogół wszystko wychodzi.
28. Niemal każdy zagraniczny film transmitowany w Czechach jest dubbingowany. Dla Polaków mieszkających w Czechach oglądanie amerykańskich filmów akcji z czeskim dubbingiem może być źródłem dodatkowej rozrywki.
29. Czesi uznawani są za jeden z najbardziej radosnych narodów na świecie, dzięki czemu zyskują sobie ogromną sympatię zagranicznych gości.
30. Czechy pod względem terytorialnym są cztery razy mniejsze od Polski.