Brno – Najlepsze Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2023

brno
foto – Autorstwa Norbert Aepli, Switzerland, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1047510

Brno to jedno z największych czeskich miast. Znajduje się w południowo-wschodnich Czechach, w dorzeczu dwóch rzek – Svitavy i Svratki. To także najważniejsze miasto na Morawach czyli w krainie historycznej, która słynie ze wspaniałych, sielskich widoków, doskonałych win i licznych zabytków architektonicznych.

Największe atrakcje Brno 2022

1. Jaskinie Morawskie

Morawski Kras to wyjątkowo piękne tereny krasowe, które znajdują się zaledwie około 40 kilometrów od Brna. Szczególną atrakcją obszaru są wyjątkowe jaskinie, które powstały w wyniku działalności wywierzysk czyli źródeł krasowych. Warto odwiedzić Jaskinię Punkevni, w której do głównych atrakcji należy przepłynięcie się łodziami elektrycznymi przez podziemną rzekę oraz zejście do najgłębszego punktu jaskini – przepaści Macocha – na głębokości ponas 138 metrów, gdzie znajduje się głębokie jezioro. Dla turystów udostępnione są również m.in. rozległe Jaskinie Sloupsko-Sosuvskie oraz pełna formacji naciekowych Jaskinia Katarinska.

2. Katedra św. Apostołów Piotra i Pawła

Katedra św. Apostołów to najważniejsza świątynia w całym mieście. Jej początki prawdopodobnie sięgają XII wieku, jednak obecną formę gotycką budowla przyjęła w XIII wieku. W środku świątyni zwiedzać można wspaniałe barokowe wnętrza, romańską kryptę z wystawą poświęconą historii budowli, a także bogaty skarbiec katedralny.

3. Zamek Spilberk

Zamek Spilberk powstał prawdopodobnie już w XIII wieku, jednak lata jego świetności przypadły przeszło 300 lat później, kiedy to Brno stało się ważnym miastem obronnym. W połowie XIX wieku zamek pełnił funkcję więzienia, w którym przetrzymywani byli głównie więźniowie polityczni (w tym Polacy z Galicji). Po II wojnie światowej cały budynek został zagospodarowany jako oddział Muzeum Miejskiego w Brnie. Obecnie zwiedzać tu można ekspozycję poświęconą historii fortyfikacji, kilka wystaw dzieł sztuki, a także lochy, wieżę widokową i odrestaurowaną aptekę barokową.

4. Zamek Veveri

W zakolu rzeki Svratki mieści się kolejny wspaniały budynek – Zamek Veveri, który wybudowany został w pierwszej połowie XIV wieku. To jeden z najlepiej zachowanych zamków średniowiecznych na całych Morawach. Znajdują się tu bramy i mosty, obronne wieże oraz mury zamkowe w doskonałym stanie. W sezonie letnim cały obiekt udostępniony jest dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać zamkowe komnaty (w tym również ekspozycje muzealne dotyczące historii zamku), a także wspiąć się na jedną z wież, z których rozciąga się wspaniały widok na rzekę i pobliskie zabudowania. W ciepłych miesiącach na terenie Zamku Veveri organizowane są również liczne koncerty, pokazy, jarmarki i inne wydarzenia kulturalne.

5. Morawskie Muzeum Krajowe

Morawskie Muzeum Krajowe to jedno z największych i najważniejszych muzeów w całych Czechach. Licząca już przeszło 200 lat placówka może pochwalić się ogromnym zbiorem sięgającym 6 milionów eksponatów. Do muzeum należy m.in. oddział etnograficzny mieszczący się w Pałacu Szlachcianek, Pawilon Anthropos, gdzie można obejrzeć model mamuta oraz zabytki archeologiczne oraz Mandelianum, gdzie podziwiać można liczne eksponaty związane z odkryciami z zakresu genetyki. Poza ogromnymi zbiorami stałymi, muzeum organizuje także liczne wystawy czasowe, prelekcje i imprezy o charakterze naukowym i edukacyjnym.

6. Ogród Zoologiczny w Brnie

Ogród Zoologiczny w Brnie zajmuje powierzchnię około 65 hektarów, które zamieszkuje około 200 gatunków różnych zwierząt. Podziwiać tu można m.in. wilki polarne, szympansy oraz dziesiątki gatunków ryb, ptaków i gadów. Dużą atrakcją dla zwiedzających są pokazy karmienia zwierząt. Na terenie obiektu znajdują się również liczne punkty gastronomiczne, miejsca do wypoczynku, a także atrakcje dla najmłodszych.

7. Muzeum Techniki

Muzeum Techniki to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów muzeów w mieście. Bogata ekspozycja obejmuje aż 13 różnych tematycznych wystaw dotyczących odkryć i wynalazków (m.in. lotnictwa, stereowizji czy silników parowych), produkcji żelaza i metalurgii oraz kultury i rzemiosła. Ciekawą atrakcją dla dzieci i młodzieży jest Eksperymentarium czyli specjalna strefa, w której najmłodsi na własnej skórze mogą przekonać się w jaki sposób działają niektóre z ważnych światowych wynalazków. Do muzeum należą także oddzielne obiekty m.in. Młyn Wodny w Slupi, Kuźnia w Tesanach czy Wiatrak w Kuzelovie.

8. Kościół św. Jakuba

Kościół św. Jakuba to piękna, gotycka świątynia, która powstała na przełomie XIV i XV wieku. Ciekawostką jest, że na fasadzie kościoła znajduje się podobizna… nagiego mężczyzny! Artysta umieścił ją tam prawdopodobnie z powodu wieloletniej rywalizacji między Kościołem św. Jakuba i Katedrą św. Apostołów, a wypięte pośladki skierowane są w stronę drugiej ważnej świątyni w mieście. Z pewnością jednak warto zwiedzić zabytkowe wnętrze świątyni, a także podziemia, w których znajduje się jedna z największych w Europie (poza paryskimi Katakumbami) kaplica czaszek.

9. Muzeum Kultury Romskiej

Brno to czeska kolebka Romów – to miasto, które na każdym kroku przypomina o wspaniałej, barwnej kulturze i kolorowej społeczności romskiej. Na jej cześć powstało Muzeum Kultury Romskiej, w którym zgrupowane zostało ponad 28 tysięcy różnych eksponatów. W muzeum znajduje się 6 sal tematycznych, a także bogata biblioteka z licznymi publikacjami i opracowaniami dotyczącymi kultury i sztuki romskiej. Poza wystawą stałą w muzeum organizowane są różnego rodzaju wystawy czasowe, prelekcje, spotkania z artystami i działaczami społecznymi, a także jarmarki i wydarzenia o charakterze kulturowym i rozrywkowym.

10. Vida

Muzeum nauki Vida to miejsce, które zachwyci nie tylko najmłodszych zwiedzających. Na rozległym obszarze znajduje się około 180 różnych eksponatów, które umożliwiają przekonanie się na własnej skórze w jaki sposób działają prawa fizyki. Podzielone są one na cztery główne sekcje: Planeta, Cywilizacja, Człowiek i Mikroświat.

Brno – czego warto spróbować?

Podczas pobytu w Brnie warto wybrać się do jednej z lokalnych tawern, które serwują znakomite czeskie potrawy: gęste gulasze, doskonałe, intensywne w smaku zupy (tzw. polevki), wykwintne mięsa z dodatkiem knedlików czyli ziemniaczanych lub mącznych kluseczek oraz smażony ser, zwykle podawany z dodatkiem frytek i sosu tatarskiego. Wśród morawskich potraw prym wiedzie mięso z królika duszone w białym winie – to zresztą region, w którym bez problemu znajdziemy wspaniałe wina regionalne. Nie można zapomnieć także o doskonałych czeskich piwach, których nie brakuje także w Brnie. Warto spróbować również zupy czosnkowej z grzankami oraz langoszy, które choć pochodzą z Węgier, chętnie spożywane są przez Czechów jako szybka przekąska.

Brno to piękne, zabytkowe miasto, które zachwyca piękną architekturą i licznymi muzeami. Nie brakuje tu doskonałych restauracji, lokalnych tawern, klubów i klimatycznych pubów. To także doskonała baza wypadowa, z której wybrać się można na dalsze zwiedzanie Kraju Morawskiego. Okoliczne winnice i malownicze wsie, wspaniałe krajobrazy krasowe oraz liczne zamki i pałace umiejscowione na każdym kroku sprawiają, że to idealne miejsce nawet na długi, rodzinny urlop pełen atrakcji i niezapomnianych rozrywek.

 

 

4.4/5 - (15 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić