Trzecim największym miastem Czech jest Ostrawa. Liczące ponad 290 tysięcy mieszkańców miasto, położone jest w niedalekiej odległości od polskiej granicy posiada mnóstwo atrakcji i miejsc które warto zobaczyć. Najprościej z terenu Polski do Ostrawy można dotrzeć korzystając z autostrady A1 wiodącej dalej na południe Europy.
Ostrawa – atrakcje i ciekawostki
1. Zamek w Śląskiej Ostrawie
Pozostałości po budowli, której początki sięgają XIII wieku. Częściowo zrekonstruowany, jest przykładem budowli obronnej mającej za zadanie ochronę szlaków handlowych z Opawy przez Cieszyn dalej do Krakowa. Obecnie teren zrekonstruowanej części zamku wykorzystywany jest do organizacji imprez kulturalnych, odbywają się tutaj jarmarki oraz różne imprezy plenerowe
2. Kościół św. Wacława
Uznawany jest za najstarszy kościół w mieście, a zarazem najstarszą budowlę. Zbudowany został w stylu gotyckim w XIII wieku. W XIV wieku został przebudowany w wyniku pożaru który go dotknął. Kolejna przebudowa nastąpiła w XIX wieku, zmieniając pierwotny styl na klasycystyczny.
3. Stary Ratusz
Pierwsza wzmianka o ratuszu pochodzi z roku 1539, lecz do chwili obecnej cała budowla bardzo się zmieniała, a wpływ na to miały liczne przebudowy. Władze miasta urzędowały w tym budynku do 1931 roku, kiedy to powstał nowy ratusz do którego przeniesiono urzędników. Obecnie w budynku ma swoją siedzibę Muzeum Ostrawskie oraz biura informacji turystycznej.
4. Nowy Ratusz
Okazały budynek wzniesiony w latach 1925-1930. Bryła budynku zbudowana została w stylu modernistycznym z bardzo charakterystyczną wysoką wieżą. Wieża ma wysokość 86 metrów, na 73 metrze usytuowano taras widokowy. Na szczyt prowadzi licząc od parteru 429 stopni. Wejście na wieżę udostępniane jest tylko 2 razy w roku.
5. Dom Polski
Ciekawy budynek zbudowany na początku XX wieku według projektu krakowskiego architekta Stanisława Bandrowskiego. Cały gmach utrzymany jest w stylu secesjonistycznym. Przeznaczeniem Domu Polskiego było krzewienie kultury i edukacji polskiej. Pieniądze na budowę pochodziły ze składek społecznych głównie organizowanych w Krakowie.
W latach 60.XX wieku budynek zmienił swoje przeznaczenie i urządzono w nim hotel.
6. Katedra Boskiego Zbawiciela
Bardzo ciekawa budowla sakralna. Trzynawowa bazylika neorenesansowa z dwoma wieżami wznoszącymi się na wysokość 67 metrów. Budowa ukończona została w 1889 roku.
7. Kopalnia Michał
Nieczynna kopalnia węgla kamiennego świadectwem dawnej świetności miasta na węglu stojącego. Kopalnia została uruchomiona w połowie XIX wieku. W chwili powstania kopalina była przykładem bardzo nowoczesnych rozwiązań stosowanych w górnictwie. Dziś jest miejscem w którym turyści mogą zapoznać się z pracą górników i technologią wydobycia węgla.
8. Muzeum Browarnictwa Ostravar
Na terenie starej nieczynnej warzelni piwa utworzono muzeum w którym zapoznać się można z historią warzenia piwa. Podczas zwiedzania browaru przewodnicy zdradzają tajniki produkcji piwa, wzbogacając je wieloma ciekawostkami związanymi z tym złocistym napojem. Kończąc zwiedzanie można uczestniczyć w degustacji piwa.
9. Dom Slavia
Zachowany w nienaruszonym stanie budynek z roku 1898 wybudowany w stylu secesyjnym. W budynku znajdował się hotel. Projektantem budynku był Otokar Böhma
10. Restauracje
Będąc w Ostrawie nie sposób nie skorzystać z oferty miejscowych restauracji oferujących regionalne potrawy. Tradycyjne w Czechach knedliki można w Ostrawskich gospodach spożywać na różne sposoby od słodkich ze śmietaną po bardziej konkretne z mięsem i sosem. Do knedlików oczywiście czosnkowa zupa, a ucztę zakończyć można kuflem wyśmienitego czeskiego piwa.
Historia Ostrawy
Miejsce w którym znajduje się dzisiejsza Ostrawa znane jest od czasów wypraw kupieckich z południa Europy do jej najdalszych na północ wysuniętych terenów. Główny szlak bursztynowy wiódł przez Ostrawę. We wczesnym średniowieczu tereny te zamieszkiwało słowiańskie plemię Golęszyców. Niewątpliwie w miejscu tym znajdowała się osada tych Słowian.
Prace archeologiczne i badawcze wskazują na istnienie na tym terenie grodu już w X wieku.
Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1279 i znajdują się w dokumentach kościelnych potwierdzających spotkanie w tym roku dwóch biskupów w biskupim mieście Ostrawie.
Nie jest znana data lokacji miasta. Wiele dokumentów wskazuje, że prawa miejskie Ostrawa uzyskała pomiędzy 1268 a 1278 rokiem. W początkach istnienia miasta przybywało do niego dużo niemieckich kolonistów, powodując coraz większe wypieranie ludności słowiańskiej. Niewątpliwie szybki rozwój i wzrost znaczenia miasta odbywał się za sprawa tychże kolonistów niemieckich.
Pod koniec XIII wieku istniał podział miasta na dwie części. Prawobrzeżna część miasta nazywana była Wendyjską (Słowiańską) i lewobrzeżna zwana Morawską (Niemiecką). Część Słowiańska była własnością książąt cieszyńskich. Podział ten trwał przez kolejne stulecia. Strona Morawska rozwijała się zdecydowanie prężniej głównie za przyczyną niemieckiej ludności.
Większy rozwój miasta nastąpił wraz z odkryciem i eksploatacją węgla kamiennego. Złoża były bogate i ich eksploatacja zapoczątkowana w roku 1763 zakończyła się dopiero w latach kończących XX wiek. Dokładnie w roku 1994 zakończono wydobycie węgla w Ostrawie.
Od samego początku podnoszona była idea połączenia obu części miasta w jedną Wielką Ostrawę. Ideę tą ostatecznie zrealizowali Niemcy zajmując te tereny podczas II wojny.
Po więcej informacji o mieście Ostrawa warto zajrzeć tutaj