Dlaczego warto odwiedzić Flensburg? Atrakcje Flensburg 🗺️

fotografia – Pixabay

Flensburg to miasto portowe w północnej części Niemiec, w którym funkcjonują szkoła i baza marynarki wojennej. Znajduje się nad Zatoką Flensburską i nieopodal granicy z Danią, dlatego też nordycki sąsiad jest nieodłącznym elementem historii Flensburga. Od czasów średniowiecza księstwa Szlezwiku i Holsztynu były związane z Danią, która straciła je dopiero podczas wojny duńsko-pruskiej w 1864 roku. Do dziś w porcie stoi statek, na pokładzie którego w XV wieku zmarła władczyni Danii, Szwecji i Norwegii, czyli Małgorzata I. Duńczycy stanowią też największą mniejszość narodową we Flensburgu aż do dnia dzisiejszego. Miasto, które od stuleci stanowiło tak ciekawy tygiel kulturowy i w którym ścierały się ze sobą historie obu narodów, obfituje w niesamowite zabytki, obiekty i atrakcje, które warto zobaczyć.

1. Rote Strasse, czyli Czerwona Ulica, nawiązuje nazwą do Czerwonej Bramy, która kiedyś stała w tym miejscu. Dziś jest to urocza i kameralna uliczka, na której znajduje się mnóstwo mniej lub bardziej luksusowych sklepów, nastrojowe kawiarnie w oficynach i muzea, takie jak Muzeum Rumu czy sklepiki z różnorodnymi artefaktami.

2. Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest kościół św. Mikołaja, który zaczęto budować pod koniec XI wieku na miejscu poprzedniej świątyni. Wieża w stylu gotyckim z górującym nad nią 90-metrowym szpikulcem powstała dopiero w XVI wieku. Świątynia robi wrażenie z zewnątrz, ale warto odwiedzić również jej wnętrze, w którym znajdziemy na przykład organy z późnego renesansu, wykonane przez niderlandzkiego mistrza w tej dziedzinie – Nicolasa Maassa.

3. Kościół św. Jana, po niemiecku Johanniskirche, powstał w XII wieku i jest perełką architektury romańskiej. Jest również najmniejszym kościołem z trzech głównych świątyń we Flensburgu, jednak nie umniejsza to jego atrakcyjności. Wewnątrz znajdują się imponujące freski, w tym jeden przedstawiający “Sąd Ostateczny”, a także ambona z XVI wieku, piękne płaskorzeźby i ołtarz, który w pierwszej połowie XVIII wieku wykonali flensburscy artyści i rzemieślnicy.

4. Nordertor to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli we Flensburgu. Jest to stara brama miejska, wybudowana pod koniec XVI wieku, która dziś stanowi symbol miasta i można ją zobaczyć na większości pocztówek czy pamiątek z wycieczki do tej części Niemiec, a w latach sześćdziesiątych znalazła się również na serii znaczków pocztowych. Stanowiła ona punkt kontrolny, zamykany na noc, a dziś odbywają się w niej śluby cywilne.

5. Schifffahrtsmuseum Flensburg i Braasch Rum Factory Museum to muzea, które musiały znaleźć się w mieście portowym. Znajdujące się w pierwszym z nich ekspozycje przedstawiają dawne łodzie i ekwipunek marynarzy, za to w tym drugim zobaczymy pokaźną kolekcję rumu, wymyślnych naczyń, wag i innych narzędzi potrzebnych kiedyś do produkcji tego trunku. Są to bardzo klimatyczne miejsca, w których zarówno dzieci, jak i dorośli mogą wzbogacić swoją wiedzą, a przede wszystkim poznać tajniki dziedzin, które od lat są ważne dla miasta.

6. Lew z Idstedt to figura z brązu, która przedstawia lwa. Ma prawie 4 metry wysokości i została postawiona we Flensburgu w 1862 roku przez władze duńskie. Jej celem było upamiętnienie zwycięstwa w bitwie pod Idstedt, do której doszło ponad dziesięć lat wcześniej. Na przestrzeni kolejnych dekad lew zmieniał lokalizację, podróżując z Flensburga do Berlina, a potem do Kopenhagi, zależnie od sytuacji politycznej i wyników konfliktów. W 2011 roku lew wrócił na swoje oryginalne miejsce, tym razem jako symbol przyjaźni niemiecko-duńskiej.

7. Windsbraut to statua symbolizująca wiatr i sztorm. Nowoczesna rzeźba, która pojawiła się w mieście w latach siedemdziesiątych, wspaniale kontrastuje z zabytkową zabudową miasta i pięknie opalizuje w piękną pogodę, kiedy odbijają się od niej promienie słoneczne. Nietypowy posąg bardzo często towarzyszy turystom na zdjęciach z podróży po Szlezwiku-Holsztynie.

8. Naturwissenschaftliches Museum Flensburg to muzeum historii naturalnej, w którym znajduje się ogromna ilość eksponatów nawiązujących do fauny i flory, w tym wypchane zwierzęta i fragmenty skał czy minerałów. Nie jest to jednak jedyna sekcja pośród stałych wystaw na terenie obiektu. Znajdują się tutaj również kolekcje porcelany, rzeźb i pięknie zdobionych mebli z różnych epok.

9. Phänomenta we Flensburgu to centrum naukowe, które zostało zaprojektowane tak, aby i dzieci, i dorośli mogli nie tylko świetnie się tutaj bawić, ale przede wszystkim sporo dowiedzieć. Dzięki interaktywnym wystawom i eksperymentom, w których można tutaj brać udział, zwiedzający poznają tajniki fizyki, chemii i matematyki w sposób, który daleko odbiega od skomplikowanych lekcji w szkole. Jest to miejsce, które warto odwiedzić wraz z rodziną, jeśli możemy mu poświęcić kilka godzin podczas wycieczki.

4.5/5 - (40 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić