30 Mroźnych Ciekawostek o Norwegii

norwegia

Norwegia to państwo znajdujące się w Europie Północnej i wchodzi w skład Półwyspu Skandynawskiego. Stolicą państwa jest Oslo, a charakterystyczna linia brzegowa składająca się z fiordów jest jedną z największych atrakcji państwa.

1. Norwegia zalicza się do jednych z najmniej zaludnionych państw na świecie. Szacuje się, że na jeden kilometr kwadratowy przypada zaledwie kilkunastu mieszkańców.

2. Ze względu na geograficzne usytuowanie Norwegia zalicza się do dosyć chłodnych miejsc. Zimą standardowa temperatura utrzymuje się na poziomie 30-40 stopni poniżej zera, choć zdarzają się dni, kiedy spada do pięćdziesięciu stopni.

3. Uważa się, że po terenach obecnej Norwegii ludzkie stopy stąpały już 9000 lat p.n.e. W późniejszych latach tereny zostały zdominowane przez wikingów.

4. Norwegia to jedno z tych państw, które podczas I Wojny Światowej zadeklarowały neutralność. Podobnie próbowano wybrnąć z trudnej sytuacji podczas II Wojny Światowej, aczkolwiek atak Niemców zmusił Norwegów do zmiany planów i walki przeciwko wrogowi.

5. Norwegia to bardzo dobrze rozwijający się kraj i niezwykle bogaty. Bogactwo wynika z ogromnych złóż ropy naftowej.

6. Język norweski jest skomplikowaną sprawą nie tylko ze względu na zupełnie inne brzmienie czy gramatykę. Trudnością może być mnogość dialektów norweskich, których również Norwegowie nie są w stanie czasami rozszyfrować.

7. Jostedalsbreen to największy lodowiec Norwegii. Liczy sobie ponad 480 kilometrów kwadratowych.

8. Dla turystów największym zaskoczeniem jest ubiór Norwegów w chłodniejsze dni. Na ogół nie odziewają się w wiele warstw. Wręcz przeciwnie. Wynika to z faktu, że od najmłodszych lat się hartują i niskie w naszym mniemaniu temperatury nie są im w ogóle straszne.

9. Dosyć dużą popularnością cieszą się hytte, czyli domki w górach czy lasach, które stają się azylem norweskich rodzin podczas weekendu lub urlopu.

10. Norwegia jest krajem tolerancyjnym, czego dowodzi możliwość zawierania małżeństw przez pary homoseksualne oraz możliwość adoptowania dzieci przez takie właśnie pary.

11. Popularnym przysmakiem norweskim jest brązowy ser. Warto również wiedzieć, że sushi z łososiem jest w rzeczywistości wymysłem Norwegów.

12. ulubionym trunkiem Norwegów jest Alevitt, czyli wódka powstała na bazie ziół oraz kminku.

13. Ciekawostką jest, że do Norwegii nie wolno przywozić ziemniaków.

14. Norwegia jest jednym z trzech państw na świecie, które regularnie organizują komercyjne polowania na wieloryby. Szacuje się, że Norwegowie każdego roku zabijają kilkaset wielorybów.

15. To właśnie w stolicy Norwegii znajduje się budynek, w którym przyznaje się Pokojowe Nagrody Nobla.

16. Zimowe igrzyska olimpijskie to niemal dla każdego Norwega święto narodowe, które trzeba celebrować i przede wszystkim monitorować. Sporty zimowe są ulubionymi dyscyplinami Norwegów.

17. Lutefisk to tradycyjna potrawa serwowana w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Kontrowersyjny sposób przygotowania może zniechęcić, ponieważ suszona ryba najpierw jest moczona w wodzie, a następnie macerowana w ługu sodowym, który zalicza się do szkodliwych substancji.

18. Tradycją od 1947 roku jest wysyłanie specjalnej choinki do Londynu, która znajduje się na Trafalgar Square. W taki sposób Norwegowie okazują wdzięczność za udzieloną pomoc w trakcie II Wojny Światowej.

19. Jeszcze kilka lat temu boks był sportem na terenie Norwegii całkowicie zakazanym.

20. Oslo jest miastem podzielonym na dwie części naturalną granicą w postaci rzeki. Akerselva ma osiem kilometrów i przepływa przez stolicę Norwegii.

21. Edvard Munch to najsłynniejszy norweski malarz. Jego najpopularniejsze dzieło, czyli “Krzyk” znajduje się obecnie w norweskiej National Gallery. Warto również udać się do Munch Museet, które jest w pełni poświęcone artyście.

22. Barnevernet to słynny Urząd Ochrony Praw Dziecka, który wzbudza ogromne kontrowersje na całym świecie i zmusza do refleksji nad tym, czy czasem rodzice nie stają się zakładnikami własnych dzieci lub upośledzonego systemu.

23. Większość mieszkańców Norwegii wyznaje protestantyzm, a nieco ponad 20% deklaruje brak wyznania.

24. Norwegowie uwielbiają kawę. Kawa jest synonimem udanego dnia. Towarzyszy Norwegom niemal na każdym kroku.

25. Pogoda w Norwegii to kapryśna bestia. Nie warto być naiwnym i sugerować się prognozami. Należy jednak pamiętać, że ciepły i słoneczny dzień w każdej chwili może przeobrazić się w warunki mniej sprzyjające zwiedzaniu.

26. Podróżowanie po Norwegii to czysta przyjemność, gdy mamy prawo jazdy i możemy wypożyczyć samochód. Trzeba przyznać, że to najwygodniejsza forma przemieszczania się po tym kraju.

27. Ceny w Norwegii są wyjątkowo wysokie dla turystów z Polski. Zdarzają się knajpki, w których jedno piwo w przeliczeniu na polskie pieniądze kosztuje nawet sto złotych.

28. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu wiąże się z utratą wolności na okres 30 dni.

29. Ciekawostką jest próba zlikwidowania prostytucji, która polega na karaniu klientów, nie prostytutek.

30. Preikestolen to jeden z najpiękniejszych naturalnych punktów widokowych na świecie. Ze skały rozpościera się przepiękny widok na fiordy.