Zorza polarna to niezwykle barwny spektakl, który obserwować można na obszarze kół podbiegunowych. Feeria barw przyciąga wielu: miłośników fotografii, podróżników i turystów z całego świata, a także wszystkich, którzy pragną zobaczyć to wyjątkowe widowisko na własne oczy. Zorza polarna powstaje w górnych warstwach atmosfery dzięki wyładowaniom elektromagnetycznym. Powstają wówczas łuny światła, które zachwycają kolorami.
1. Zjawisko zorzy polarnej występuje w okolicy obu biegunów magnetycznych ziemi: północnym (aurora borealis) i południowym (aurora australis).
2. Podróżnicy, którzy chcą na własne oczy zobaczyć zorzę polarną najczęściej wybierają kraje północne. W miesiącach zimowych widoczna jest ona m.in. na Islandii, na Grenlandii, w Norwegii i Finlandii. Zdarza się, że zorzę polarną można zobaczyć także w północnych regionach Polski nad Morzem Bałtyckim, a świetny spektakl mógł być podziwiany przez mieszkańców wybrzeża m.in. w styczniu 2022 roku.
3. Zróżnicowanie kolorów w zorzy polarnej zależy od ilości występujących gazów w danym punkcie atmosfery. Niektóre gazy (np. tlen) świecą na zielono lub niebiesko (wodór, hel), inne na czerwono i fioletowo (azot).
4. Unoszące się nad ziemią światła przed wiekami były jedną z największych tajemnic świata. To właśnie one były powodem narodzenia się wielu mitów i wierzeń. Sama nazwa “aurora borealis” nawiązuje do mitycznej Aurory, rzymskiej bogini świtu i poranka.
5. Zorza najlepiej widoczna jest w okresie zimowym: od 21 grudnia do 21 marca. Występuje w nocy, pomiędzy godziną 18 a 1. Na najbardziej spektakularne widowisko liczyć można w ostatniej fazie występowania zorzy polarnej, kiedy to na niebie zaobserwować można migoczące światła, rozbłyski i pulsowania światła.
6. Ciekawostką jest, że zorza polarna nie zawsze na żywo wygląda dokładnie tak jak na zdjęciach. Ludzkie oko jest w stanie wykryć jedynie białą, zieloną i lekko niebieskawą barwę światła. Kolory purpurowe, czerwone i fioletowo często ukazują się dopiero na fotografiach.
7. W wierzeniach dawnych mieszkańców Skandynawii ujrzenie zorzy polarnej miało zwiastować wojnę. Według mitów światła na niebie były wynikiem odbijania światła od lśniących zbroi walkirii – pięknych wojowniczek, córek Odyna, które brały udział w wojnach i bitwach.
8. Choć europejskie państwa północne to najczęściej wybierane miejsca do obserwowania zorzy polarnej, nie są to jedyne miejsca na świecie, gdzie ona występuje. Zorzę polarną ujrzeć można m.in. na Alasce (Stany Zjednoczone) i w północnych częściach Kanady, a także w Rosji – na Syberii. Południową zorzę polarną zaobserwować można na południowym wybrzeżu Australii, w Tasmanii i Nowej Zelandii.
9. Rodowici mieszkańcy Ameryki Północnej wierzyli, że światła na niebie są w rzeczywistości duszami zmarłych.
10. Zorza polarna powstaje dzięki występowaniu burz elektromagnetycznych na Słońcu. Dochodzi wówczas do wybuchu cząstek, które z ogromną prędkością docierają do atmosfery ziemskiej i oddziałują na cząsteczki gazów, które znajdują się około 100km nad powierzchnią ziemi. Szczególnie dobre warunki do obserwowania zorzy polarnej występują co 11 lat, kiedy to dochodzi do gwałtownych burz słonecznych i ogromnych wyrzutów energii w stronę kuli ziemskiej.
11. Według badań naukowych około 40 tysięcy lat temu zorza nie występowała jednak w pobliżu obecnych biegunów. Obserwować ją można było… na równiku! Powodem występowania zorzy polarnej w okolicy ziemskiego równika było najprawdopodobniej odwrócenie biegunów magnetycznych ziemi.
12. Istnieje specjalny indeks aktywności słonecznej, który może pomóc w polowaniu na zorzę polarną. Pokazuje on w prostych wartościach jak duże są wyrzuty energii ze Słońca w stronę Ziemi. Indeks Kp składa się z 10-stopniowej skali (od 0 do 9) a najlepszą porą na obserwowanie zorzy polarnej przy biegunie północnym jest moment, w którym wskaźnik Kp przekracza 5.
13. Wiele lokalnych biur podróży w Norwegii, Finlandii czy na Islandii organizuje krótkie wyprawy w celu oglądania niesamowitej zorzy polarnej. To idealny sposób na ujrzenie tego wspaniałego spektaklu świetlnego, szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia w podróżowaniu po surowych, odosobnionych i bardzo zimnych częściach Europy.
14. Jak przygotować się do polowania na zorzę polarną? Z pewnością pamiętaj o ciepłym ubiorze – w regionach arktycznych temperatury nocą sięgać mogą nawet -30 stopni Celsjusza. Warto mieć ze sobą odpowiedni sprzęt do fotografowania i pamiętać o tym, że urządzenia elektroniczne w tak ekstremalnie niskich temperaturach mogą szybciej się rozładowywać. Wybieraj miejsca ciemne, oddalone od miast i dużych skupisk domów. Unikaj również nocy z pełnią księżyca, którego blask może być zbyt silny do obserwacji zorzy polarnej.
15. Zorza polarna nie jest zjawiskiem, które występuje jedynie w pobliżu ziemskich biegunów. Badacze kosmosu zaobserwowali ją również m.in. na Saturnie i Jowiszu czyli na największych planetach Układu Słonecznego.