Austria

Austria obok Szwajcarii jest typowo alpejskim krajem. Można tak uważać ponieważ na połowie kraju rozpościerają się te góry. Ponadto Austria jest przykładem kolejnego europejskiego kraju położonego wewnątrz kontynentu. Z racji swojego położenia oraz występujących na jej obszarze gór ponad 24% powierzchni znajduje się pod ochroną. Jest to związane z występowaniem na tym terenie wielu zagrożonych wyginięciem gatunków flory i fauny. Przykłady związane z przyrodą to nie jedyne ciekawostki związane z Austrią.

1. Początek osadnictwa ludzkiego na terenie dzisiejszej Austrii sięga epoki żelaza.

 2. Jak większość europejskich krajów również Austria znajdowała się w zasięgu ekspansji starożytnego Rzymu. Pierwsze wzmianki o tym świadczące pochodzą z I wieku p.n.e.

3. Po okresie rzymskiego oddziaływanie tereny dzisiejszej Austrii znajdowały się pod dominacją różnych nacji, aby w konsekwencji znaleźć się pod wpływem Habsburgów. Dynastia Habsburska sprawowała rządy w Austrii od roku 1282 aż do jej wygaśnięcia w roku 1740. Po tym roku powstał nowy odłam habsburskiej linii tak zwana dynastia Habsbursko-Lotaryńka.

 4. Austro-Węgry to czas największej i najsilniejszej pozycji Austrii w jej dziejach. Powstałe w 1867 roku mocarstwo przetrwało 51 lat i upadło wraz z zakończeniem I wojny w roku 1918.

5. W czasie poprzedzającym wybuch II wojny Niemcy dokonały zajęcia Austrii w marcu 1938 roku.

6. Zakończenie II wojny i szybki marsz wojsk radzieckich, doprowadził do zajęcia Wiednia i znacznej części terytorium dzisiejszej Austrii przez te wojska. Po zakończeniu wojny Austria podobnie jak Niemcy została podzielona na strefy okupacyjne pomiędzy Anglię, Stany Zjednoczone, Francję i Związek Radziecki. Dzięki takiemu rozwiązaniu Austria uchroniła się od późniejszych wpływów Związku Radzieckiego i zasiliła szeregi państw zachodnich.

7. Przez Austrię na odcinku 350 kilometrów przepływa druga co wielkości rzeka Europy Dunaj.

8. Stolica Austrii, Wiedeń, jest położony nad Dunajem. Miasto liczy prawie 2 miliony mieszkańców.

9. Historia Wiednia sięga około 500 lat przed naszą erą. Został on założony jako osada przez Celtów.

10. W rankingu oceniającym 221 najważniejszych metropolii, Wiedeń jest oceniany jako miasto o najwyższej jakości życia na świecie. Jako ciekawostkę podać można, że drugi w tym rankingu jest Nowy Jorki, a 3 miejsce przypadło wspólnie Zurychowi i Genewie.

11. Po doświadczenia związanych z historią Austrii i jej udziałem w wielu europejskich konfliktach zbrojnych, w październiku 1955 roku parlament uchwalił ustawę kończącą tą niechlubną historię, ustanawiając wieczystą neutralność Austrii.

12. W Austrii inaczej niż w innych krajach najwyższą oceną jest „jedynka”, a najsłabszą „piątka”

13. Najbardziej znanym na świecie Austriakiem jest Arnold Schwarzeneger, co w niczym nie przeszkodziło mu w sprawowaniu władzy jako gubernator Kalifornii. Schwarzeneger urodził się w okolicach miasta Graz.

14. Wiedeń i Austria za sprawą rodziny Straussów uznawany jest za kolebkę walca. Najbardziej znanymi kompozytorami byli Johann Strauss ojciec, Johann Strauss syn i Johann Strauss wnuk.

15. Walc „Nad pięknym modrym Dunajem” Straussa syna jest jednym z najbardziej znanych i lubianych walców na świecie.

16. Cyklicznie w pierwszy dzień każdego nowego roku, Filharmonicy Wiedeńscy wykonują koncert noworoczny, w którym „ Marsz Radetzky’ego” Straussa ojca jest motywem przewodnim.

17. Ferdinand Porsche jest najbardziej znanym projektantem i producentem samochodów sportowych, urodził się w Austrii.

18. Niewątpliwie najbardziej znanym z negatywnej strony Austriakiem był Adolf Hitler. Fakt ten nie przynosi chluby Austrii.

19. Austrię można bez wątpienia nazwać matką Noblistów. Aż 19 nagród Nobla znajduje się w rękach Austriaków.

20. Co roku do Austrii przybywa ponad 30 milionów turystów, co stawia ten kraj na 7 miejscu wśród najczęściej odwiedzanych krajów Europy.

21. W Austrii ze względu na doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych dwa razy odbywały się zimowe Olimpiady w roku 1964 i 1976. Stolicą olimpijskich sportów jest Insbruck.

22. Austrię aż w 62 % pokrywają góry w związku z tym znajduje się tu ponad 430 ośrodków narciarskich, które w sumie dysponują ponad 7 tysiącami kilometrów tras narciarskich i ponad 2,5 tysiącem wyciągów.

23. Austria jest jedynym członkiem Unii Europejskiej nie należącym do NATO.

24. Kierowcy poruszający się po austriackich drogach mogą sobie pozwolić na wypicie grzańca zimą lub zimnego piwa latem, ponieważ przepisy austriackie dopuszczają 0,8 promila alkoholu we krwi kierującego pojazdem.

25. Na cześć cesarza Franciszka Józefa zwanego powszechnie Kaiserem nazwano rodzaj bułek, kajzerki w wielu krajach do dziś tak są nazywane.

26. Według dostępnych danych w Austrii zamieszkuje około 60 tysięcy Polaków.

27. Austria przykłada bardzo duża wagę do spraw związanych z ochroną klimatu. Ponad 60% energii elektrycznej pozyskiwana jest ze źródeł odnawialnych.

28. Jako ciekawostkę podać można, ze flaga narodowa Austrii jest jedną z najstarszych na świecie i pochodzi z 1191 roku.

29. W Salzburgu na terenie Austrii do dziś funkcjonuje założona w roku 803 karczma. Tym samym jest to najdłużej funkcjonująca firma w Austrii i jedna z najstarszych na świecie.

30. Nietypowa sytuacja ma miejsce w miejscowości Serfaus liczącej 1150 mieszkańców ponieważ mają oni do dyspozycji linię metra.