10 Powodów Aby Odwiedzić Salzburg

fotografia – Pixabay

Salzburg to wyjątkowo malownicze, austriackie miasto, które leży tuż przy granicy austriacko-niemieckiej. Alpejski klimat, wspaniałe położenie w sercu gór oraz liczne zabytki sprawiają, że corocznie do Salzburga przybywa masa turystów. Przed wiekami na tym terenie żyli Celtowie, a w późniejszych latach obszar dzisiejszego miasta trafił pod panowanie Cesarstwa Rzymskiego. Średniowiecze przyniosło ogromny rozwój miasta, które doceniane było nie tylko ze względu na swoje walory przyrodnicze, ale również obronne i możliwości dalszego rozwoju. Obecnie Salzburg przyciąga turystów licznymi atrakcjami oraz oferuje doskonałą infrastrukturę sportową, która zachwyci miłośników wspinaczki górskiej, narciarstwa i snowboardingu.

1. Twierdza Hohensalzburg

Twierdza Hohensalzburg to jeden z największych obiektów zamkowych, które powstały w średniowiecznej Europie. Ma długość 250m i szerokość 150m, a jego budowa rozpoczęła się już w 1077 roku. Można tu zwiedzić m.in. do dziś działającą kolejkę linową, która jest prawdopodobnie najstarszą kolejką tego typu na świecie i powstała pod koniec XV wieku. W czasach nowożytnych twierdza służyła jako więzienie. W środku działają liczne sale muzealne, gdzie można podziwiać m.in. kolekcję marionetek czy zbrojownię.

2. Dom Mozarta

Z pewnością Salzburg najbardziej znany jest z bycia miejscowością urodzenia Wolfganga Amadeusza Mozarta – jednego z najbardziej utalentowanych i najwybitniejszych muzyków w historii świata. Charakterystyczna, żółta kamienica, będąca domem urodzenia Mozarta, dziś stanowi oryginalne muzeum, które przyciąga miłośników sztuki z całego świata. W środku znajdują się oryginalne pamiątki i przedmioty należące do muzyka, instrumenty oraz odwzorowane, osiemnastowieczne mieszkanie.

3. Muzeum Historii Naturalnej

W Muzeum Historii Naturalnej możemy poznać dzieje naszej planety: zwiedzić fascynujący świat mórz i oceanów, zobaczyć na własne oczy procesy ewolucyjne czy zmierzyć się z ogromem kosmosu. Na badawczych stanowiskach zwiedzający mają okazję na własnym ciele doświadczyć wielu zjawisk fizycznych oraz w ciekawy sposób zaznajomić się z prawami i zasadami rządzącymi wszechświatem. Dużą atrakcją jest ogromne akwarium, w którym podziwiać można wspaniałe koralowce i liczne gatunki stworzeń morskich.

4. Ogród Zoologiczny w Salzburgu

Salzburskie ZOO to idealne miejsce na popołudniową, rodzinną wycieczkę. Na ogromnym terenie żyje ponad 1500 reprezentantów aż 150 różnych gatunków świata zwierząt: od niewielkich owadów i pajęczaków, aż po ogromne niedźwiedzie brunatne. Wybiegi podzielone są na strefy tematyczne, które obejmują florę i faunę z różnych regionów świata. Na obszarze ZOO znajdują się również obiekty gastronomiczne i miejsca do wypoczynku.

5. Neue Residenz – Salzburg Museum

Jednym z najważniejszych muzeów w Salzburgów jest galeria Neue Rezidenz. Muzeum skupia się na zachowaniu pamiątek związanych z historią i kulturą miasta. Obejrzeć tu można m.in. wystawy dotyczące wykopalisk archeologicznych oraz dużą, dwuczęściową galerię sztuki.

6. Pałac Mirabell

Pałac Mirabell to miejsce, które z pewnością trzeba zobaczyć podczas pobytu w Salzburgu. Pochodzi z początki XVII wieku, kiedy to stanowił jeden z najważniejszych punktów w całym mieście. Choć obecnie służy jako gmach Urzędu Cywilnego, zwiedzić można wyjątkowo piękne i zadbane ogrody w stylu angielskim. Na terenie ogrodu znajdują się m.in. zabytkowa fontanna, “Ogród Karłów”, wspaniały “Ogród Różany” oraz budynek amfiteatru.

7. Pałac Klessheim

Miłośnicy wspaniałej architektury z pewnością powinni wybrać się za miasto, by zobaczyć zachwycający Pałac Klessheim. Choć posiadłość nie jest wielka, a obecnie znajduje się w prywatnych rękach i pełni funkcję kasyna, wspaniała fasada budynku i otaczające ją ogrody robią ogromne wrażenie typowego, austriackiego przepychu.

8. Muzeum Zabawek

Salzburskie Muzeum Zabawek to miejsce, które zachwyci najmłodszych zwiedzających. Nie jest to typowe muzeum, a raczej ogromna sala zabaw – większość z eksponatów można dotykać i bawić się nimi. Znajdują się tu długie tory wyścigowe, zjeżdżalnie i liczne stanowiska z klockami. W muzeum okresowo odbywają się także wystawy tematyczne.

9. Hellbrunner Wasserspiele

Helbrunner Wasserspiele to wyjątkowy park wodny, który swoim wyglądem nawiązuje do antycznej kultury rzymskiej. Znajdują się tu wodne figury, łaźnie, wspaniałe baseny i liczne atrakcje na dzieci i dorosłych. Groty, fontanny i zaciszne pomieszczenia sprawiają, że każdy może zaznać wspaniałego relaksu i odpoczynku.

10. DomQuatier

DomQuatier to w zasadzie cały kompleks muzeów, który zawiera w swoich kolekcjach najważniejsze okazy i pamiątki historyczne. Zwiedzać tu można wspaniałe, bogato zdobione sale pałacowe i komnaty książęce, Muzeum Katedralne z wystawami sztuki czy Gabinet Osobliwości. Dużą zaletą jest możliwość wejścia do wszystkich placówek działających w ramach DomQuatier zakupując zaledwie jeden bilet łączony.

Salzburg to nie tylko wspaniała, malownicza i zabytkowa miejscowość, ale również ogromny sportowy kurort, który przyciąga miłośników letnich wędrówek po górach i zimowych sportów górskich. Z pewnością warto zwrócić uwagę na wspaniały Rynek i gmach Ratusza oraz na wyjątkową dzielnicę handlowo-rozrywkową Getreidegasse. To miasto, w którym na każdym kroku spotkamy piękne, klimatyczne alejki, zdobne kamienice i barokowe budownictwo, a odpoczynek od miejskiego zgiełku zapewnią ogromne, zielone tereny rozciągające się wokół miasta.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (26 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić