Bratysława Turystycznie 🗺️ Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2024

fotografia – Pixabay

Bratysława to słowacka stolica, która chętnie odwiedzana jest przez turystów z całego świata. Miasto to znajduje się na granicy trzech państw: Słowacji, Węgier i Austrii. Bratysława położona jest nad brzegami jednej z najpiękniejszych rzek Europy – Dunajem, a także na wzgórzach należących do pasma Małych Karpat. To piękne, zabytkowe miasto, w którym podziwiać można wspaniałe zabytki będące pozostałościami po minionych epokach.

Oto 10 największych atrakcji Bratysławy, których nie sposób ominąć podczas wizyty w mieście!

1. Zamek Bratysławski

Na wzgórzu nad brzegiem malowniczego Dunaju rozpościera się wspaniały Zamek Bratysławski. Trudno powiedzieć, kiedy powstała majestatyczna budowla. Wiadomo, że około X wieku wybudowano pierwszą murowaną twierdzę (na wcześniejszych, być może starożytnych, podwalinach drewnianych), a przeszło pół tysiąclecia później uczyniono z niej ogromną fortecę obronną. Zamek Bratysławski był kilkukrotnie przebudowywany i remontowany, w tym w XVI i XVII wieku, kiedy zyskał obecny, barokowo-renesansowy charakter. W zamku obecnie mieści się siedziba Słowackiego Muzeum Narodowego, które udostępnia tu ekspozycję historyczną.

2. Muzeum Historii Naturalnej

Wśród wielu wspaniałych muzeów w Bratysławie, na wyróżnienie z pewnością zasługuje Muzeum Historii Naturalnej, które jest oddziałem Słowackiego Muzeum Narodowego. W tej naukowej placówce znajduje się ogromna ekspozycja ponad 2,4 miliona obiektów z zakresu paleontologii, dziejów planety Ziemia oraz fauny i flory Słowacji. Tuż obok gmachu Muzeum Historii Naturalnej znajduje się kameralny port na Dunaju, gdzie warto udać się po zwiedzaniu wystawy.

3. Słowacka Galeria Narodowa

Słowacka Galeria Narodowa ma swoje oddziały w wielu miastach na terenie całego państwa, jednak główny gmach znajduje się w jego stolicy. W środku obejrzeć można wspaniałą wystawę sztuki klasycznej i współczesnej. Wśród wielu obrazów największe wrażenie robi wystawa sztuki sakralnej oraz dawne obrazy największych słowackich mistrzów pędzla. Część ekspozycji umiejscowiona jest w dawnych koszarach wojennych, których zwiedzanie stanowi dodatkową atrakcję.

4. Muzeum Miasta Bratysławy

Muzeum Miasta Bratysławy (znane też jako Muzeum Miejskie) to sieć kilku różnych oddziałów, które zajmują się kolekcjonowaniem zabytków związanych z kulturą i historią samego miasta. Należą do niego m.in. Muzeum Winogrodnictwa, Muzeum Broni w Michalskiej Wieży, Muzeum Zegarów i Muzeum Farmacji w zabytkowej Aptece pod Czerwonym Rakiem. Do oddziałów muzeum należy również Gerulata czyli pozostałości po antycznym obozie rzymskim, a także ruiny Zamku Devin, który wybudowany został prawdopodobnie około VIII wieku.

5. Kościół św. Elżbiety

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków miasta jest Kościół św. Elżbiety zlokalizowany na bratysławskiej starówce. Secesyjny kościół cechuje się błękitnym kolorem fasady, a także wysoką, okrągłą wieżą zwieńczoną kopułą. Według podań kościół ten powstał ku pamięci tragicznie zmarłej małżonki cesarza Franciszka Józefa I. Warto zwiedzić piękne wnętrza świątyni, gdzie podziwiać można wspaniałą mozaikę, zabytkowy ołtarz główny z rzeźbionym wizerunkiem św. Teresy oraz liczne zdobienia i akcesoria liturgiczne.

6. Rzeźby w Bratysławie

W Bratysławie nie brakuje ciekawych pomników i rzeźb, na które można natrafić na każdym kroku. Najbardziej znaną figurą jest bez wątpienia Cumil czyli posąg wychodzącego z kanału pracownika w hełmie. Spotkać tu można m.in. pomnik naturalnej wielkości duńskiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena, postaci z baśni i legend, a także osobistości upamiętniające różne wydarzenia historyczne (m.in. posąg żołnierza napoleońskiego).

7. Katedra św. Marcina

Wśród licznych budowli średniowiecznych na wyróżnienie zasługuje Katedra św. Marcina, która powstała już w XIV wieku i do dziś jest najważniejszą i największą świątynią w całej Bratysławie. Od przeszło 20 lat nosi ona zaszczytne miano Narodowego Zabytku Kultury czyli wyjątkowo ważnego obiektu architektonicznego. W pięknym, neogotyckim wnętrzu można podziwiać m.in. trzynastowieczną kapliczkę poświęconą św. Józefowi, wspaniały, barokowy ołtarz główny, a także posąg św. Marcina z brązu wyrzeźbiony przez Georga Donnera – wybitnego austriackiego artysty, który tworzył na przełomie XVII i XVIII wieku.

8. Brama Michalska

Brama Michalska to jedyna pozostałość po średniowiecznych wejściach do miasta. Została wybudowana najprawdopodobniej w XII wieku. Charakterystyczna, wysoka na ponad 51 metrów wieża bramy zwieńczona jest strzelistym, zieloną kopułą, na której ustawiony jest posąg autorstwa Michała Anioła. Na wieży znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na miasto. We wnętrzach Bramy Michalskiej znajduje się niewielkie muzeum, które poświęcone jest historii Bratysławy, a także umundurowaniu i militariom z różnych epok.

9. Ogród Zoologiczny

Bratysławski Ogród Zoologiczny to miejsce, w którym zakochają się młodsi i starsi zwiedzający. Kameralny ogród zajmuje powierzchnię 35 hektarów, które zamieszkuje prawie tysiąc przedstawicieli przeszło 150 różnych gatunków świata zwierząt: ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb. Choć teren ogrodu zoologicznego jest stosunkowo niewielki – przynajmniej w porównaniu do innych stołecznych obiektów tego typu – jest również wyjątkowo zadbany. Dużą atrakcją tego miejsca jest rozległy park dinozaurów z modelami prehistorycznych gadów naturalnej wielkości. W bratysławskim ogrodzie zoologicznym nie brakuje także placów zabaw (w tym imitacja stanowiska paleontologicznego przy Dinoparku), a także sklepów i obiektów gastronomicznych. Na terenie ZOO odbywają się również prelekcje, pokazy oraz panele edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

10. Tradycyjna kuchnia słowacka

Wizyta w słowackiej stolicy nie mogłaby się udać bez wizyty w tradycyjnej karczmie słowackiej. Choć kuchnia słowacka jest wyjątkowo prosta, dosyć kaloryczna i raczej ciężkostrawna, z pewnością jest również wyjątkowo smaczna i sycąca. W większości restauracji możemy spróbować wybornych duszonych i pieczonych mięs, które podawane są z warzywami na ciepło (głównie kapustą lub burakami), gęstym, aromatycznym sosem i knedlikami lub haluszkami czyli lokalnymi kluseczkami mącznymi. Niemal wszędzie podaje się różnego rodzaju dania obiadowe na słodko, w tym naleśniki z farszem z jabłek z cynamonem i przyprawami korzennymi, strudle i słodkie bułeczki nadziewane serem. Słowacy uwielbiają także zupy – warto spróbować lokalnej zupy fasolowej, kwaskowatej kapustnicy i oryginalnej kartoflanki z dodatkiem bryndzy. Niektóre z potraw przypominają dania znane z kuchni czeskiej lub polskiej – znajdziemy tu pierogi z farszem z twarogu podawane ze skwarkami i podsmażoną cebulką czy znany z Czech miękki, rozpływający się w ustach ser w złocistej panierce.

Dlaczego warto zwiedzić Bratysławę? Z pewnością ogromne wrażenie robi już samo Stare Miasto oraz klimatyczne, wąskie uliczki otoczone zabytkowym budownictwem. W Bratysławie nie brakuje również licznych atrakcji dla dzieci, wspaniałych, zielonych terenów do pieszych i rowerowych wycieczek, a także doskonale rozwiniętej bazy gastronomicznej.

Bratysława to także świetne miejsce na spędzenie dłuższego urlopu. Dookoła miasta znajduje się wiele pięknych, spokojnych terenów, które pokochają miłośnicy obcowania z naturą. W niedalekiej odległości znajdują się także dwie inne stolice europejskie – Budapeszt i Wiedeń – które przez turystów i podróżników cenione są za swój wspaniały klimat i ogromną ilość atrakcji.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić