31 Ciekawostek o Macedonii Północnej

macedonia
foto – Pixabay

Macedonia jest często pomijanym krajem i także nie jest bardzo często odwiedzana przez turystów, a przynajmniej nie aż tak często jak inne kraje. Jest to jednak kraj bardzo ciekawy, posiadający swoją własną bardzo rozległą historię i niezwykle ciekawą kulturę. Istnieje bardzo wiele ciekawych informacji, które mogą nam powiedzieć o interesujących faktach dotyczących tego właśnie kraju. Macedonia powstała po rozpadzie Jugosławii i dzieli się na kilka bardzo istotnych sfer. Jest to oczywiście państwo, które znajduje się na kontynencie europejskim. Kraj ten graniczy z takimi państwami jak Albania, Kosowo, Serbia, a także Bułgaria. Zdecydowanie warto poznać niektóre ciekawe informacje dotyczące tego kraju.

1. Kraj ten jest 12 razy mniejszy niż Polska.

2. Zdecydowanie główną religią w Macedonii jest prawosławie. Aż 68 procent mieszkańców tego kraju wyznaje właśnie tę religię.

3. Najdłuższą rzeką w Macedonii jest Wardar. Rzeka ta ma 320 km długości.

4. Gęstość zaludnienia w Macedonii wynosi 80 osób na jeden kilometr kwadratowy.

5. Pełna nazwa tego kraju to tak właściwie Republika Macedonii.

6. Kraj ten zamieszkiwany jest przez aż około 600 Polaków.

7. Ustrój polityczny, który występuje w Macedonii to republika parlamentarna.

8. Najwyższym szczytem w Macedonii jest Korab. Ma on wysokość 2753 m nad poziomem morza.

9. Średnia temperatura w tym kraju wynosi w styczniu, kiedy to zazwyczaj jest najzimniej zaledwie 1 stopień Celsjusza, natomiast w lipcu, kiedy to jest zazwyczaj najcieplej 24 stopnie Celsjusza.

10. Chodniki w Macedonii używane są nie tylko dla ruchu pieszych, a również do jazdy i parkowania na nich samochodami, w związku z czym to piesi muszą uważać i być bardzo ostrożni wychodząc na ulicę, bo w każdej chwili mogą być zaskoczeni przez samochody jadące po chodniku.

11. Mieszkańcy Macedonii nie używają w ogóle centów. Ceny w tym kraju są zwykle zaokrąglane w górę, aby płacić pełnymi denarami.

12. Waluta pieniężna, która jest wykorzystywana w Macedonii to denar.

13. Mieszkańcy Macedonii palą papierosy właściwie w każdym miejscu, robią to między innymi w restauracjach, autobusach, pociągach, czy nawet sklepach.

14. Mieszkańcy Macedonii są niezwykle bardzo przyjaźnie nastawieni do Polaków. Jest tak głównie dlatego, iż język używany w Macedonii oraz język polski są stosunkowo całkiem podobnymi językami, stąd też często możemy się między sobą z łatwością porozumiewać, a co więcej, Macedończycy często nawet mówią w pełni po polsku.

15. Ten kraj ma swoje narodowe zwierzę. Narodowym zwierzęciem w Macedonii jest lew.

16. Kobiety zamieszkałe w Macedonii modą iść na emeryturę w wieku 62 lat, natomiast mężczyźni mogą iść na emeryturę w wieku 64 lat.

17. Stopa bezrobocia w Macedonii jest bardzo wysoka, ponieważ wynosi ona aż około 21,6 procent.

18. W tym kraju obowiązkowa nauka trwa 9 lat.

19. Początek obowiązkowej edukacji w Macedonii rozpoczyna się w wieku 6 lat.

20. W Macedonii jest ponad 14 038 km dróg utwardzonych, w tym także aż ponad 259 km dróg ekspresowych, co w sumie stanowi 0,02 procent wszystkich dróg na całym świecie.

21. W Macedonii jest bardzo niewiele lotnisk, bo aż zaledwie 10 lotnisk i tylko 8 z nich ma utwardzoną nawierzchnię.

22. W Macedonii jest ponad 699 km torów kolejowych.

23. Krajową domeną najwyższego poziomu w Macedonii jest .mk i istnieje aż ponad 22 270 stron internetowych z takim właśnie rozszerzeniem.

24. Najbardziej zabójcza choroba w tym kraju to niewydolność układu krążenia.

25. Średnia długość życia w tym kraju to około 74,2 lata, przy czym kobiety w Macedonii żyją około 76,3 lata, natomiast mężczyźni żyją średnio 72,1 lat.

26. W Macedonii pali się niezwykle dużo papierosów. Według statystyk w tym kraju każda dorosła osoba pali średnio aż 161 papierosów w ciągu jednego miesiąca.

27. W tym kraju zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą brać ślub w wieku 16 lat.

28. Na aż 10 kobiet w Macedonii przypada urodzonych średnio 16 dzieci.

29. Najniżej położonym miejscem w tym kraju jest rzeka Vardar. Znajduje się ona na wysokości 50 m nad poziomem morza.

30. W Macedonii jest aż 11180 km kwadratowych gruntów rolnych, co stanowi aż 44 procentpowierzchni całego kraju.

31. Najniższa temperatura w tym kraju została zmierzona w Berovo i było to -31,5 stopni Celsjusza, natomiast najwyższa temperatura w tym kraju została zmierzona w Demir Kapija i było to dokładnie 45,7 stopni Celsjusza.

1.6/5 - (75 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić