30 Ciekawostek o Bośni i Hercegowina

bosnia i hercegowina
foto – Pixabay

Bośnia i Hercegowina to państwo na Półwyspie Bałkańskim, którego stolicą jest Sarajewo. Graniczy z Chorwacją, Serbią oraz Czarnogórą, a także ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Ze względu na piękne położenie geograficzne oraz stosunkowo niskie ceny kraj ten jest odwiedzany przez coraz większą liczbę turystów. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Terytorium kraju składa się z dwóch regionów historycznych, czyli Bośni i Hercegowiny. Już w czasach średniowiecza znajdowały się pod wspólną władzą, dlatego dziś trudno ustalić, gdzie dokładnie przebiegały granice między nimi.

2. Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Wszystkie są do siebie bardzo podobne i zrozumiałe dla stron używających innych języków.

3. Stolicą państwa jest Sarajewo, w którym 28 czerwca 1914 roku doszło do zamachu na Franciszka Ferdynanda. Wskutek jego śmierci miesiąc później Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii i rozpoczęła się pierwsza wojna światowa.

4. Zenica to miasto z ogromnym zapleczem hutniczym, dlatego też tutejsze powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w skali całej Europy. Nieco lepiej pod tym względem jest w Sarajewie.

5. Bośnia i Hercegowina proklamowały swoją niepodległość dopiero w 1992 roku. Była to ostateczna przyczyna rozpadu Jugosławii.

6. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie.

7. Mieszkańcami Bośni i Hercegowiny są przede wszystkim słowiańscy muzułmanie, czyli Boszniacy, bośniaccy Serbowie, którzy są prawosławni, a także wyznający katolicyzm Chorwaci.

8. Bośnia i Hercegowina to kraj, który ma aż trzech prezydentów. Jeden wywodzi się z Boszniaków, jeden z Serbów i jeden z Chorwacji. Dzięki temu rządy są sprawiedliwe.

9. Sarajewo bardzo często bywa nazywane Jerozolimą Europy, ponieważ ze względu na różnice wyznaniowe mieszkańców można tutaj obserwować różne świątynie znajdujące się w niewielkiej odległości od siebie.

10. W 1885 roku w Sarajewie uruchomiono pierwszy regularnie kursujący tramwaj konny w całej Europie. Po upływie dekady został on zastąpiony pierwszym w Europie tramwajem elektrycznym.

11. Wskutek ogłoszenie niepodległości państwa w 1992 rozpoczęto oblężenie Sarajewa, które trwało do 1996 roku i uznaje się je za najbardziej krwawe oblężenie po drugiej wojnie światowej.

12. W 1984 roku Sarajewo było miejscem, w którym odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Do dziś można tutaj odwiedzać opuszczony tor saneczkarski, który powstał w tamtych latach.

13. Warto odwiedzić dworzec kolejowy w Sarajewie, który cechuje się imponującym rozmiarem. Mimo to wyjeżdża z niego dziennie tylko dwanaście pociągów.

14. Linia kolejowa łącząca Sarajewo z Mostarem należy do najpiękniejszych na kontynencie. Po drodze można podziwiać piękne widoki.

15. Flaga Bośni i Hercegowiny została wprowadzona dopiero w 1998 roku. Trójkąt symbolizuje trzy narody orz kształt całego kraju. Kolor niebieski nawiązuje do Unii Europejskiej i symbolizuje pokój, a gwiazdy wartości europejskie.

16. Narodowym kwiatem Bośni i Hercegowiny jest lilia złota, zwana również lilią bośniacką, która jest gatunkiem endemicznym. Oznacza to, że w warunkach naturalnych występuje tylko na tym obszarze.

17. Pierwszym dokumentem w języku bośniackim, jaki powstał był Status Kulina z XII roku, na mocy którego regulowane stosunki handlowe z Republiką Dubrownicką.

18. Puszcza Perućica w Parku Narodowym Sutjeska, który znajduje się nieopodal granicy z Czarnogórą, jest razem z Puszczą Białowieską jedną z ostatnich puszcz w całej Europie.

19. Od 1995 roku w Sarajewie odbywa się największy festiwal filmowy na Półwyspie Bałkańskim, który co rku przyciąga twórców filmowych z różnych stron świata.

20. Medziugorie to bośniackie miasteczko, które jest regularnie odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata, po tym jak doszło tutaj do serii objawień maryjnych w latach osiemdziesiątych XX wieku.

21. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.

22. Hymn narodowy Bośni i Hercegowiny należy do niewielkiej liczby hymnów, który nie posiada słów, a tylko linię melodyczną.

23. Maglic Mountain to najwyższy szczyt Bośni i Hercegowiny, którego wysokość wynosi 2386 metrów nad poziomem morza. Znajduje się w najstarszym parku narodowym w kraju, Sutjeska.

24. Co roku Bośnię i Hercegowinę odwiedza niemal milion turystów z całego świata. Szacuje się, że w kolejnych dekadach może to być jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Europie ze względu na urodę i niskie ceny.

25. W Bośni i Hercegowinie ważną rolę odgrywają rolnictwo oraz uprawa owoców i warzyw. Popularne są tutaj kukurydza, figi, winogrona, granaty oraz kiwi i mandarynki.

26. W 1941 roku, kiedy Niemcy podporządkowały sobie całą Jugosławię, Bośnia i Hercegowina stały się częścią kontrolowanej przez Adolfa Hitlera Chorwacji.

27. Największą rzeką w Bośni i Hercegowinie jest Bośnia, która ma aż 273 kilometry długości.

28. Narodowym alkoholem w Bośni i Hercegowinie jest rakija, znana również w Chorwacji. Jest to jeden z najczęściej kupowanych produktów wśród turystów. Rakiję produkuje się ze sfermentowanych owoców i przypomina ona w smaku brandy.

29. Alkohol w Bośni i Hercegowinie można kupić już po ukończeniu szesnastu lat. Dorosła osoba spożywa około siedmiu litrów alkoholu w skali roku.

30. Bośnia i Hercegowina to pierwszy kraj na świecie, który nie ma publicznej telewizji. Z kolei sarajewski dziennik Oslobodjenje jest wydawany bez przerw od 1943 roku.

5/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić