Belgia

belgia

Belgia to niewielkie państwo znajdujące się w zachodniej części Europy. Graniczy z Niemcami, Francją, Luksemburgiem i Holandią, a od północy otacza je wybrzeże Morza Północnego. Belgia słynie ze swoich pysznych, grubych frytek i wspaniałej czekolady. To jednak nie jedyne powody, dla których warto odwiedzić ten kraj. Przedstawiamy 30 wyjątkowych ciekawostek na temat Belgii!

1. Belgia wraz z Holandią i Luksemburgiem tworzy tzw. Benelux. Jest to niewielka wspólnota gospodarcza, której nadrzędnym celem jest wzajemna pomoc państw członkowskich w rozwoju.

 

2. W Belgii panuje wilgotny, nadmorski klimat, który sprawia, że suma rocznych opadów jest naprawdę wysoka. Lata nie są tu zbyt upalne (średnia temperatura to około 18 stopni), zimy zaś przychodzą łagodne i wilgotne, z dużą liczbą zachmurzonych dni.

3. Stolicą Belgii jest Bruksela – miasto o wyjątkowym znaczeniu na arenie międzynarodowej, w której znajdują się siedziby NATO, Euroatomu i Unii Europejskiej. To także wyjątkowo zabytkowe, piękne miasto, które przyciąga turystów z całej Europu. Warto zwiedzić tu Wielki Plac czyli rynek główny pochodzący z siedemnastego wieku, a także pałace i budynki królewskie i liczne zabytkowe świątynie. Ciekawą, unikatową atrakcją jest Atomium czyli ogromny model atomu żelaza, który jest jednym z symboli miasta.

 

4. Zwiedzając Brukselę nie sposób ominąć Manneken Pis czyli fontannę z rzeźbą sikającego chłopca. Według legend przedstawia on podobiznę małego chłopca, który w czternastym wieku uratował miasto przed najeźdźcami… załatwiając się na rozpalony lont materiałów wybuchowych, które zostały podłożone przez okupantów.

5. Belgia jest monarchią konstytucyjną, na czele której stoi rodzina królewska. Obecnie władcą królestwa jest król Filip I, który pełni rolę reprezentatywną, ale również m.in. desygnuje premiera, nadaje ordery państwowe czy posiada inicjatywę ustawodawczą.

 

6. Belgia w większości położona jest na terenach nizinnych. Na północy znajduje się pasmo górskie Ardenów. Najwyższym ich szczytem jest Signal de Botrange, który wznosi się na wysokość 694m n.p.m.

7. Belgia jest krajem silnie zurbanizowanym. Naturalnie występujące lasy zastąpione zostały przez pola uprawne i zagospodarowanie miejskie. Szacuje się, że obecnie zaledwie około 20% Belgii zajmują lasy, z czego część jest obszarami sztucznie zalesionymi.

8. Przez wysokie zurbanizowanie, duże zagęszczenie ludności oraz wysoki wskaźnik uprzemysłowienia, Belgia jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie. Na początku XXI wieku stan belgijskich rzek porównywalny był z rzekami Indyjskimi!

9. Większość (około 60%) ludności zamieszkującej Belgię posługuje się językiem niderlandzkim, jednak popularne są również język francuski i niemiecki.

10. Flaga Belgii to trzy pionowe pasy: czarny, żółty i czerwony. Powstała ona za sprawą przejęcia przez Belgów flagi francuskiej (tzw. Tricolore) i zmodyfikowaniu barw, które pierwotnie symbolizowały harmonię między ludem, szlachtą i rodziną królewską.

11. Belgia jest stosunkowo młodym państwem – powstała dopiero w 1830 roku w wyniku wywalczenia niepodległości od Holandii.

12. Najdawniejsze ślady archeologiczne pochodzą jeszcze z okresu paleolitu czyli z epoki kamienia łupanego. Pierwsze zorganizowane osady powstawały tu nawet 4,5 tysiąca lat temu, a nieco później – około początków naszej ery – region ten zamieszkiwany był przez plemiona celtyckie.

13. Jednym z najważniejszych miast w Belgii jest Antwerpia, która znajduje się w północnej części kraju. Podczas pobytu w Antwerpii z pewnością warto zobaczyć piękny, malowniczy zamek Het Steen, czternastowieczną, gotycką katedrę pw. Najświętszej Maryi Panny oraz renesansowy gmach ratusza Grote Markt, który otoczony jest przez zabytkowe kamienice.

14. Najbardziej popularnym daniem belgijskim są oczywiście frytki! Ich tajemnica tkwi w podwójnym smażeniu. Ziemniaczaną przekąskę podaje się zwykle z samym majonezem lub pysznym, kalorycznym sosem na bazie majonezu.

15. Choć oczywiście frytki to jeden z kulinarnych symboli Belgii, kraj ten ma wiele do zaoferowania miłośnikom wspaniałych kuchni europejskich. Na północy kraju warto spróbować lokalnych ryb i owoców morza, zaś na południu – tradycyjnych dań z królika. W Belgii skosztować można słynnej zupy belgijskiej na bazie kapusty i mięsa oraz wołowiny po flamandzku.

16. Narodowym napojem Belgów jest piwo – niektóre z nich mają zawartość nawet 11% alkoholu! W każdym barze dostaniemy lekkie piwa pszeniczne i cięższe, aromatyczne i nieco korzenne piwa ciemne. Szczególnym przysmakiem jest piwo Lambic, które w smaku nieco przypomina wino i cechuje się wysoką – jak na piwo – zawartością alkoholu.

17. Zamiłowanie Belgów do piwa jest tak wielkie, że w kraju tym powstała pierwsza na świecie Akademia Piwa. To właśnie w tym miejscu koneserzy złotego napoju mogą zdobywać wiedzę o tradycjach browarowych z całego świata.

18. Belgia od wieków była jednym z najbardziej wolnych państw świata, które przyciągało towarzyską śmietankę z całej Europy. Już w 1736 roku w miejscowości Spa otwarto jedno z pierwszych europejskich kasyn. To właśnie od nazwy miejscowości pochodzi dzisiejszy termin SPA, który określa lokale odnowy biologicznej.

19. Walutą Belgii jest euro, które w 2002 roku zastąpiła franka belgijskiego.

20. Belgia jest stosunkowo drogim państwem, a ceny przypominają te, które spotkać można w Holandii czy Niemczech. Szczególnie drogie są papierosy, również za noclegi czy transport zapłacimy całkiem sporo. Ceny w restauracjach mogą być nawet 2 razy wyższe niż w Polsce, jednak w Belgii znajdziemy mnóstwo tanich barów i stoisk, przy których serwowane są niedrogie, lokalne specjały.

21. Belgijskie malarstwo doceniane jest przez krytyków na całym świecie. To z tego kraju pochodzili tacy artyści jak Rene Magritte, James Ensort czy Leon Frederic.

22. Belgowie często organizują tzw. Kerkmesse czyli kiermasze z okazji świąt i wydarzeń państwowych, kościelnych i świeckich. Podczas Kerkmesse swoje wyroby wystawiają lokalni producenci serów, mięs, szynek i alkoholi, organizowane są również występy artystyczne, konkursy z nagrodami i zabawy dla uczestników wydarzenia.

23. Smerfy to bajka, którą znają dzieci z całego świata. Seria o malutkich, niebieskich stworzeniach powstała dzięki belgijskiemu artyście o pseudonimie Peyo. Dziś w Brukseli funkcjonuje m.in. oficjalny sklep Smerfów.

24. Belgowie to naród, który bardzo ceni sobie osobistą wolność. To jedno z pierwszych europejskich państw, które umożliwiło zawieranie małżeństw parom homoseksualnym, a w 2002 roku rząd umożliwił dokonanie eutanazji. Mieszkańcy Belgii są wyjątkowo tolerancyjni i uchodzą za jeden z najbardziej liberalnych narodów na świecie.

25. W Belgii panuje wyjątkowo rygorystyczny system podatkowy, który wymaga odprowadzania ogromnych procentowo kwot od dochodów. W zamian Belgowie mogą korzystać z dobrze prosperującego systemu zdrowotnego oraz rozwiniętego szkolnictwa prywatnego. Belgia może pochwalić się także świetnie rozwiniętą siecią autostrad.

26. Co przywieźć z pobytu w Belgii? Oczywiście czekoladę! Wszak to właśnie belgijska czekolada uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. W samej Brukseli znajdziemy wiele niewielkich sklepów i manufaktur, gdzie słodkie przysmaki wytwarza się ręcznie.

27. W Belgii znajduje się największa ilość zamku przypadająca na 1 kilometr kwadratowy. Do najpiękniejszych z nich należą Zamek Gravensteen w Ghent, Zamek Arenberg w Leuven i Zamek Gaasbeek w Lennik.

28. Jednym z największych belgijskich festiwali muzycznych jest Tomorrowland czyli znane na cały świat wydarzenie, które przyciąga miłośników muzyki elektronicznej. Corocznie odbywa się on w miejscowości Boom (niedaleko Antwerpii) i przyciąga miliony uczestników.

29. Tomorrowland to nie jedyne ciekawe wydarzenie belgijskie. Co roku w maju odbywa się tu Festiwal Kotów w niewielkiej miejscowości Ypres. Niestety, święto to nie ma zbyt przyjemnych początków – wywodzi się ze średniowiecznej tradycji zrzucania tych pociesznych czworonogów z tutejszej dzwonnicy, co miało odpędzić zło i nieszczęście.

30. Niedaleko Brukseli znajduje się miejscowość Waterloo, na terenie której rozegrała się historyczna bitwa, największa klęska wojsk napoleońskich. Obecnie w Waterloo największą atrakcją jest Kopiec Lwa, na szczycie którego znajdują się lornety, pozwalające na obserwację całego terenu niegdysiejszej bitwy.