30 Ciekawostek o Słonecznej Portugalii 😎

portugalia
Faro
Atrakcje Faro 🗺️ Co Warto Zobaczyć w 2024
Read More
Porto
Porto 🗺️ 10 Najlepszych Atrakcji i Ciekawych Miejsc 2024
Read More
Lizbona
Lizbona Turystycznie 🗺️ Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2024
Read More
Coimbra
10 Najlepszych Atrakcji w Mieście Coimbra 🗺️
Read More
Sameiro
Atrakcje Braga 🗺️ Co Warto Tutaj Zobaczyć ?
Read More
Aveiro
Co zobaczyć w Aveiro ? Najlepsze Atrakcje w Aveiro
Read More
madera
Madera - Atrakcje i Ciekawostki
Read More

Portugalia staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wakacyjnych podróży. To wspaniałe, ciepłe państwo, które zachwyca turystów doskonałą kuchnią, pięknymi widokami i malowniczymi miasteczkami. Portugalia słynie z owoców morza, aromatycznych dań z hiszpańskimi naleciałościami i rodzinnej, przyjaznej atmosfery panującej wśród mieszkańców.

1. Portugalia nie jest dużym państwem. Jej powierzchnia zajmuje nieco ponad 92 tysiące kilometrów kwadratowych, co stawia ją na 110 miejscu na świecie pod względem wielkości.

 

2. W Portugalii znajduje się najbardziej wysunięty na zachód punkt w Europie. Państwo leży na Półwyspie Iberyjskim i graniczy jedynie z Hiszpanią. Dużą część państwa stanowi wybrzeże Oceanu Atlantyckiego.

3. W Portugalii znajdziemy zarówno piękne plaże, jak i wysokie góry w północnej części państwa. Najwyższe pasmo – Serra da Estrela – ma wysokość 1993m n.p.m. Miłośnicy górskich trekkingów mogą również zwiedzić góry Serra do Larouco oraz Serra do Marao.

 

4. W Portugalii przez cały rok panują doskonałe warunki do wypoczynku. Podczas krótkiej zimy temperatura rzadko spada poniżej 12 stopni, zaś latem kraj ten przyciąga gorącymi, słonecznymi dniami i temperaturami około 30 stopni. Optymalna do zwiedzania kraju temperatura panuje jesienią i wiosną.

5. Stolicą Portugalii jest Lizbona – piękne, malownicze miasto, które przyciąga turystów na tzw. city break czyli krótkie, zwykle kilkudniowe wypady. W Lizbonie warto zobaczyć Zamek św. Jerzego, Panteon Narodowy i monumentalny łuk triumfalny Arco da Rua Augusta. W mieście znajdują się również liczne pałace (m.in. barokowy, osiemnastowieczny pałac Palacio das Necessidades) i kościoły (np. Katedra Se czy Kościół św. Antoniego).

 

6. Na południu Portugalii rozciąga się Algarve – piękna, historyczna kraina z dostępem do Oceanu Atlantyckiego. To prawdziwy raj dla miłośników przyrody i obcowania z naturą. Nie brakuje tu malowniczych pagórków, wspaniałych klifów na wybrzeżu Oceanu i niewielkich, klimatycznych miasteczek.

7. Jednym z najbardziej popularnych miast w kraju jest Porto, znane szczególnie z produkcji doskonałego wina. Samo miasto zachwyca wspaniałą, sięgającą średniowiecza architekturą. Porto to także ważny ośrodek kulturowy i turystyczny, w którym bezustannie toczy się życie.

8. Historia Portugalii sięga starożytności – już na początku nowej ery tereny państwa były zamieszkiwane przez Celtów i ludy iberyjskie.

9. W XVIII wieku Portugalia była jednym z czołowych kolonizatorów Europejskich, a jej jurysdykcja sięgała Ameryki Południowej i południowych części Afryki.

10. Każdego roku Portugalię odwiedza ponad 10 milionów turystów. Głównie kraj ten cieszy się popularnością wśród podróżników z Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

11. Ciekawą atrakcją turystyczną w Portugalii są dwa miejsca, w których podziwiać można ślady dinozaurów. Pedra da Mua (ślady z okresu kredy) i Jazidas de Lagosteiros (ślady z okresu kredy) znajdują się w bliskiej odległości od siebie, a dzieli je około 50 milionów lat!

12. Portugalska kuchnia przypomina nieco kuchnię hiszpańską. Na spróbowanie zasługują tutejsze owoce morza i ryby (m.in. sardynki, dorsze, dorady) oraz doskonałe, długo pieczone mięsa. W Portugalii serwuje się m.in. jagnięcinę, wołowinę i baraninę. To także doskonałe miejsce dla jaroszy – wiele dań portugalskich opiera się na świeżych warzywach.

13. Obyczaj organizowania zimowych karnawałów pochodzi właśnie z Portugalii. Choć dziś najsłynniejsze z nich organizowane są w Rio der Janeiro i Wenecji, także na ulicach portugalskich miast wyprawiane są huczne wydarzenia poprzedzające katolicki Wielki Post. Największe parady mają miejsce w Lizbonie, Porto i Algarve.

14. Urzędowym językiem w Portugalii jest język portugalski. Język ten należy do grupy języków romańskich, a posługuje się nim około 270 milionów osób na całym świecie. Poza obszarem Portugalii język ten usłyszeć można m.in. w Brazylii, Angoli czy Mozambiku.

15. W XV wieku na terenie państwa rozwinął się styl manueliński, który do dziś stanowi główną ozdobę budowli gotyckich. To połączenie cech gotyckich, marynistycznych i orientalnych. Charakteryzuje się występowaniem ciekawych, skomplikowanych ornamentów, elementów florystycznych, fal i zdobień. W Portugalii nie brakuje rzeźb i budynków w stylu manuelińskim, a przykładem może być szesnastowieczny klasztor Hieronimów w Lizbonie.

16. W wielu miastach i miasteczkach portugalskich obowiązuje sjesta czyli popołudniowy wypoczynek mieszkańców. Przez godzinę lub dwie, zwykle w porze obiadowej, nie funkcjonują tu sklepy i miejsca rekreacyjne. Wolny czas w porze obiadowej ma związek z upałami, które występują wczesnym popołudniem.

17. Zdecydowana większość Portugalczyków – ponad 80% – to katolicy. Z tego względu w kraju hucznie obchodzi się wszelkie święta chrześcijańskie, przede wszystkim Wielkanoc i Boże Narodzenie.

18. Stosunkowo duża część społeczeństwa – aż 4,6% – to analfabeci czyli osoby, które nie potrafią pisać i czytać. To jeden z najwyższych wskaźników w całej Europie.

19. Do pozakontynentalnych terenów Portugalii należy Madera – wyspa położona na Oceanie Atlantyckim. Znana jest ze swojego łagodnego, umiarkowanego klimatu, przez który nazywana jest “wyspą wiecznej wiosny”. Przez cały rok zachwyca turystów bujną zielenią, ciepłą pogodą (zimą około 16 stopni, latem – 20-25 stopni).

20. Innym słynnym archipelagiem należącym do Portugalii są Azory. Należy do nich dziewięć wulkanicznych wysp, z których największą i najpopularniejszą jest Sao Miguel. Ta górzysta wyspa słynie przede wszystkim z bujnej roślinności, którą podziwiać można tu przez cały rok. Na wyspie warto zobaczyć wspaniałe lasy laurowe oraz dwa duże jeziora wulkaniczne Sete Cidades.

21. Portugalia jest jednym z najstarszych państw w Europie. Jej granice nie zmieniły się od pierwszej połowy XII wieku!

22. Do niedawna Portugalia mogła się pochwalić najdłuższym mostem w Europie – obecnie zaszczytne pierwsze miejsce przypada Mostowi Krymskiemu, który liczy aż 22 kilometry i łączy Półwysep Tamański z Półwyspem Krymskim (a w praktyce Rosję z Ukrainą). W Lizbonie znajduje się nieco krótszy, Most Vasco da Gama o długości 17 kilometrów.

23. W Portugalii funkcjonuje zaledwie jeden park narodowy – Park Narodowy Peneda-Geres. Umiejscowiony jest w północno-zachodniej części państwa i obejmuje góry m.in. Serra da Peneda i Serra do Geres. Najwyższym szczytem na obszarze parku jest Nevosa o wysokości 1546m n.p.m. Zwiedzając te wspaniałe tereny zobaczyć można liczne wodospady i malownicze wzgórza, a nawet napotkać endemiczne gatunki wielu roślin.

24. Jedna z największych katastrof naturalnych miała miejsce właśnie w Portugalii. W 1755 roku stolica państwa została niemal doszczętnie zniszczona przez silne trzęsienie ziemi, które spowodowało śmierć setek tysięcy ludzi.

25. Narodowym sportem Portugalczyków jest piłka nożna. To właśnie stąd pochodzi Cristiano Ronaldo, jeden z najsławniejszych (i najbogatszych) piłkarzy świata.

26. Portugalia może pochwalić się wspaniałymi plażami, na których panują idealne warunki do uprawiania windsurfingu. To jedno z niewielu miejsc w Europie, które miłośników wodnych szaleństw przyciąga przez cały rok.

27. W Porto znajduje się jedna z najpiękniejszych księgarni świata. Jest to Księgarnia Lello (Livraria Lello & Irmano), która swoim wnętrzem przypomina pomieszczenia znane z magicznych filmów o Harrym Potterze. To ponoć była jedna z największych inspiracji J.K. Rowling – autorki książek o znanym czarodzieju.

28. Narodowym symbolem Portugalii jest kogut z Barcelos. Wizerunek czarnego koguta z folkowymi wzorami kupimy w każdym sklepie z pamiątkami.

29. Księgarnia w Porto to nie jedyny sklep z książkami, który warto odwiedzić w Portugalii. W Lizbonie znajduje się bowiem najstarsza księgarnia świata – Livraria Bertrand nieprzerwanie działa już prawie 300 lat!

30. Choć Portugalia jest państwem turystycznym, niemal na każdym kroku znajdziemy puste, kamieniste plaże, niewielkie, klimatyczne miasteczka i odosobnione, gęste lasy w głębi kraju.