Madera – Atrakcje i Ciekawostki

madera
foto – Pixabay

Madera (port. Madeira) – to portugalski archipelag, który położony jest na Oceanie Atlantyckim. Składa się z trzech grup wysp: Madera wraz z Vermela Fora, Porto Santo wraz z wianuszkiem mniejszych wysepek oraz Ilhas Desertas, trzy skaliste, pustynne, niezamieszkane wyspy. Oficjalną nazwą administracyjną tego terytorium jest Region Autonomiczny Madery.

1. Monte Palace Madeira – ogród tropikalny w Funchal, który zajmuje powierzchnię 7 ha. Zobaczyć tu można m. in. drzewiaste paprocie i wrzośce, las wawrzynowy, ogrody japońskie i chińskie, kolekcję storczyków i sagowców. W centrum ogrodu znajduje się pałac z XVIII w., położony nad jeziorkiem. Ponadto wśród atrakcji wymienić należy kolekcje dzieł sztuki, w tym rzeźb afrykańskich, kolekcję minerałów oraz tradycyjnych portugalskich płytek ceramicznych o biało-niebieskiej barwie, które nazywane są azulejos.

2. Museu Quinta das Cruzes – muzeum w Funchal mieszczące się w willi, która powstała w XVIII w.. Wśród eksponatów znajdują się zabytkowe meble, porcelana, biżuteria, ceramika, wyroby ze srebra i złota czy dzieła sztuki. Z obiektem powiązane są również kaplica Nossa Senhora da Piedade, ruiny wcześniejszych zabudowań oraz otaczający willę park krajobrazowy ze storczykarnią.

3. Museu CR7 – muzeum, które poświęcone jest jednemu z najwybitniejszych portugalskich piłkarzy, Cristiano Ronaldo. Prezentuje historię życia urodzonego w Funchal na Maderze Ronaldo oraz ponad 120 trofeów zdobytych zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. Atrakcję stanowi również woskowa figura przedstawiająca piłkarza.

4. Koleje linowe – na Maderze jest 7 kolejek, które oferują piękne widoki i wspaniałe wrażenia. Najdłuższy przejazd odbywa się koleją gondolową Funchal-Monte. Długość trasy wynosi niemal 3200 m, a czas przejazdu ok. 15 min. Najbardziej stromy przejazd oferuje kolejka Achadas da Cruz, której trasa przebiega niemal pionowo w dół klifu , a różnica wysokości, jaką pokonuje, wynosi ok. 430 m.

5. Curral das Freiras – wieś, której nazwa oznacza Dolina Zakonnic. Do miejscowości, położonej na zboczach krateru wulkanicznego, prowadzi tunel, droga wijąca się serpentynami bądź malowniczy szlak turystyczny. Na wysokości 1095 m n.p.m. znajduje się jeden z najwspanialszych punktów widokowych na Maderze. Prowadzi do niego ścieżka, która swój początek ma przy hotelu Estalagem Eira do Serrado.

6. Cabo Girão – należy do najwyższych klifów w Europie i w kulminacyjnym punkcie osiąga 589 m n.p.m. W 2012 r. powstała platforma widokowa ze szklaną podłogą, która stanowi dodatkową atrakcję. W pobliżu znajduje się kolej linowa.

7. Levadas (lewady) – to charakterystyczne dla Madery kanały nawadniające, które służą do transportu wody deszczowej. Wzdłuż tras ich przebiegu wytyczone zostały ścieżki spacerowe. Do najpopularniejszych należą Levada das 25 Fontes e Risco, która prowadzi wzdłuż unikatowego lasu wawrzynowego do 25 niewielkich wodospadów, a następnie do wodospadu Risco oraz Levada dos Balcões, która prowadzi do punktu widokowego, z którego podziwiać można okoliczne wzniesienia.

8. Piscinas Naturais de Porto Moniz – baseny utworzone przez lawę wulkaniczną, znajdujące się w mieście Porto Moniz. Zasilane są w sposób naturalny wodą oceaniczną. Zostały przystosowane dla amatorów wodnych kąpieli.

9. Igreja de Nossa Senhora do Monte – kościół Matki Bożej z Góry, który został wybudowany w 1741 r. Wewnątrz zobaczyć można figurkę Nasza Pani z Góry, patronki wyspy, która miała się objawić w tym miejscu w XV w. W jednej z kaplic znajduje się grobowiec ostatniego władcy Austro-Węgier, Karola I Habsburga, który został zesłany na Maderę w 1921 r., gdzie w kolejnym roku zmarł.

10. Carreiros do Monte – lokalna atrakcja o wielowiekowej tradycji, która polega na zjeździe w wiklinowych saniach ze szczytu góry Monte. Każdy pojazd obsługują dwaj mężczyźni, zwani carreiros, wyposażeni w słomkowe kapelusze i buty z grubymi, gumowymi podeszwami, ułatwiającymi hamowanie. Rozpędzają oni sanie, a następnie manewrują nimi, aż dotrą wraz z turystami do punku końcowego.

11. Na Maderę można dostać się samolotem, np. bezpośrednio z Lizbony. Z Polski dolecieć można z przesiadką regularnym połączeniem lub lotem czarterowym bezpośrednio na wyspę. Niegdyś można się było dostać również promem z kontynentalnej części Portugalii, jednak na chwilę obecną podróże są zawieszone.

12. Wyspę w 1419 r. odkryli dwaj portugalscy żeglarze, Tristão Vaz Teixeira i João Gonçalves Zarco. Ten drugi nadał jej nazwę Madeira, co oznacza ‘drewno’, ze względu na bogate zasoby tego surowca, czym wyróżniała się na tle innych okolicznych wysp.

13. Znajdująca się w klimacie podzwrotnikowym Madera często bywa nazywana Wyspą Wiecznej Wiosny, gdyż porasta ją wiecznie zielona roślinność, a średnia roczna temperatura w ciągu dnia wynosi ok. 22,5 st. C.

Porto Santo:

1. Quinta das Palmeiras – niewielki ogród botaniczny i zoologiczny, którego powierzchnia wynosi 5380 m2. Ten wyjątkowy obszar zieleni na wyspie powstał dzięki staraniom Carlosa Afonso, który do jego utworzenia używał wody przywożonej cysternami. Na tym terenie rosną palmy, hibiskusy, róże czy bielunie, a wśród zwierząt, z których większość żyje wolno, znajdują się papugi, strusie, żółwie, łabędzie czy gołębie.

2. Museu Etnográfico Cardina – jedno z dwóch muzeów na wyspie i jedyne prywatne, którego właścicielem jest José Cardina. Prezentuje historię wyspy i jej mieszkańców. Wśród eksponatów znajdują się przedmioty codziennego użytku, narzędzia rzemieślnicze, urządzenia używane do produkcji wina czy modele wszystkich fontann na wyspie wykonane w skali 1:10.

3. Museu Casa Colombo – mieści się w domu zamieszkiwanym niegdyś przez Krzysztofa Kolumba, który poślubił córkę pierwszego gubernatora Porto Santo. Wśród wystaw na terenie obiektu jedna poświęcona jest właśnie słynnemu podróżnikowi. Pozostałe dwie dotyczą strategicznej pozycji wyspy pod kątem ekspansji Portugalii oraz wraku galeonu Sloot ter Hooge, który spoczywa w pobliżu Porto Santo.

4. Plaża – znajduje się w południowej i zachodniej części wyspy. Jest piaszczysta i ma ok. 9 km długości. Tutejszy piasek ma właściwości lecznicze i wykorzystuje się go m. in. do leczenia reumatyzmu. W 2012 r. plaże w Porto Santo zostały wybrane w plebiscycie „7 cudów – plaże w Portugalii” („7 Maravilhas – Praias de Portugal”).

5. Porto Santo Golfe – pole golfowe, które zostało zaprojektowane przez pochodzącego z Hiszpanii mistrza golfa, Severiana Ballesterosę. Składa się z pola 18-dołkowego i pola 9-dołkowego. W 2009 r. odbył się tu turniej Madeira Island Open, rozgrywany w ramach European Tour.

6. Punkty widokowe – rozsiane są bardzo licznie na wyspie Porto Santo. Do najciekawszych należą Miradouro das Flores, z którego rozciąga się widok na niezamieszkaną wyspę Ilhéu da Cal, Miradouro da Terra Chã, z którego podziwiać można panoramę miasta Vila Baleira czy też Miradouro do Pico Castelo, znajdujące się na szczycie wzniesienia, z którego widać Maderę.

7. Capela de Nossa Senhora da Graça – kaplica Matki Bożej Łaskawej, która jest jedną z najstarszych świątyń na wyspie. Powstała w XVI w. W 1812 r. została zniszczona, odbudowano ją w 1951 r. W przeszłości mieszkańcy wyspy chronili się w kaplicy przed piratami.

8. Ścieżki turystyczne – są ciekawym sposobem na spędzenie czasu na wyspie. Vereda do Pico do Facho prowadzi na najwyższe wzniesienie na wyspie (517 m n.p.m.). Przez kolejne szczyty wiodą Vereda do Pico Castelo i Vereda do Pico Branco e Terra Chã.

9. Na wyspie znajduje się międzynarodowy port lotniczy Porto Santo. Odbywają się tu loty sezonowe z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii i Wielkiej Brytanii. Obsługiwane są również regularne połączenia z Madery i Lizbony. Ponadto na Porto Santo przekierowywane są samoloty z Madery, jeśli silne wiatry tam wiejące uniemożliwiają lądowanie.

10. Na Porto Santo można dostać się promem z Funchal na Maderze. Rejs zajmuje ok. 2,5 godz. Częstotliwość kursów większa jest w sezonie letnim.

 

4.5/5 - (22 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić