33 Ciekawostki o Czarnogórze

czarnogóra
foto – Pixabay

Czarnogóra nie jest państwem bardzo popularnym, jednakże, jako iż leży to państwo stosunkowo niedaleko Polski, zdecydowanie warto dowiedzieć się o nim nieco więcej, tym bardziej że kraj ten ma niezwykle ciekawą historię i równie ciekawą kulturę, a więc istnieje bardzo wiele interesujących ciekawostek, dotyczących funkcjonowania tego kraju, jego kultury oraz historii, które warto wiedzieć. Czarnogóra znajduje się w południowej części Europy. Kraj ten znajduje się na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i dzieli on granicę z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, a także z Albanią.

1. Stolicą Czarnogóry jest Podgorica.

2. Językiem urzędowym wykorzystywanym w Czarnogórze jest język czarnogórski.

3. Całkowita liczba ludności w Czarnogórze to 623 000 osób, przy czym gęstość zaludnienia w tym kraju wynosi 45 osób na jeden kilometr kwadratowy.

4. Waluta, jaka obowiązuje w Czarnogórze, jest euro.

5. Typ państwa, który reprezentuje Czarnogóra to republika parlamentarna.

6. Jeśli chodzi o religię dominującą w Czarnogórze, jest to w zdecydowanej większości prawosławie. Religia ta jest wyznawana przez aż 72 procent całej ludności tego kraju.

7. Domena internetowa Czarnogóry to .me.

8. Najwyższym szczytem w Czarnogórze jest Zla Kolata o wysokości 2534 m nad poziomem morza.

9. Najdłuższą rzeką w Czarnogórze jest rzeka Tara.

10. Największym zbiornikiem wodnym w Czarnogórze jest Jezioro Szkoderskie.

11. Najpopularniejsze sporty w Czarnogórze to piłka nożna, koszykówka, piłka wodna, siatkówka, a także piłka ręczna.

12. Narodowe zwierzęta Czarnogóry to lew, paw oraz salamandra.

13. Jeśli chodzi o narodowości i grupy etniczne, które zamieszkują Czarnogórę, w zdecydowanej większości są oczywiście Czarnogórcy (jest to około 45 procent ludności całego kraju), następni w kolejności są Serbowie (jest to około 28,7 procent ludności), Bośniacy (około 8,6 procent ludności), Albańczycy (około 4,9 procent ludności), a także inni.

14. W Czarnogórze kobiety mogą iść na emeryturę w wieku 62 lat, natomiast mężczyźni w wieku 67 lat.

15. Kraj ten powstał tak właściwie po rozpadzie Serbii i Czarnogóry w roku 2006. Wcześniej była to republika związkowa Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii i funkcjonowała pod taką nazwą od roku 1945 aż do roku 1992, następnie od 1992 aż do roku 2003 funkcjonowała jako Federalna Republika Jugosławii, a następnie od 2003 roku aż do roku 2006 właśnie jako Serbia i Czarnogóra. Dopiero później, kiedy Serbia i Czarnogóra się rozpadły, funkcjonują jako dwa odrębne kraje.

16. W kraju tym obowiązkowa nauka trwa 9 lat.

17. Początek obowiązkowej edukacji w Czarnogórze rozpoczyna się w wieku 6 lat.

18. Średnia długość życia w tym kraju to 74lata, przy czym kobiety w Czarnogórze żyją średnio około 76,5 lat, natomiast mężczyźni żyją średnio około 71,6 lat.

19. Kanion rzeki Tara uważany jest za najgłębszy w Europie.

20. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód w Czarnogórze wynosi 0,3 promila.

21. W Czarnogórze zarejestrowanych jest ponad 201 000 pojazdów mechanicznych, a więc średnio są to 324 pojazdy na 1 000 mieszkańców tego kraju.

22. Najbardziej zabójczą chorobą w tym kraju jest rak płuc.

23. W Czarnogórze jest aż 5120 km kwadratowych gruntów rolnych, czyli jest to mniej więcej 38 procent powierzchni całego kraju.

24. Aż 231 osób w przeliczeniu na 1000 osób w Czarnogórze posiada broń palną.

25. Najwyżej położonym miastem w kraju jest Žabljak.

26. Czarnogóra zajmuje dopiero 120 miejsce w zestawieniu najlepszych armii z całego świata.

27. Czarnogóra uzyskała niepodległość dopiero 3 czerwca 2006 roku.

28. Kraj ten jest aż 23 razy mniejszy od Polski.

29. W Czarnogórze jest zaledwie tylko 5 lotnisk, z czego wszystkie z nich są z utwardzoną nawierzchnią.

30. Aż 23 procent dorosłych osób mieszkających w tym kraju ma nadwagę.

31. Najniższa temperatura w Czarnogórze została zmierzona w Rozaje i było to -32 stopnie Celsjusza, natomiast najwyższa temperatura w tym kraju została zmierzona w Danilovgrad i było to aż 44,8 stopni Celsjusza.

32. Flaga Czarnogóry to prostokątna flaga z tłem w kolorze czerwonym, otoczona delikatną i wąską obwódką w kolorze złotym. Na samym środku flagi znajduje się godło Czarnogóry, czyli dokładniej orzeł z dwoma głowami i koroną w kolorze złotym. Orzeł trzyma insygnia królewskiej władzy – w jednej ręce trzyma berło, a w drugiej królewskie jabłko. Na środku orła znajduje się również charakterystyczna tarcza z wizerunkiem lwa na tle niebieskim oraz zielonym. Tarcza ta ma symbolizować władzę biskupią i jest ona tak właściwie biblijnym symbolem zmartwychwstania lub też Chrystusa Zwycięzcy.

33. Narodowym alkoholem w Czarnogórze jest Rakija.

4.5/5 - (12 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić