30 Ciekawostek o Fascynującej Serbii 🗺️

serbia
foto – Pixabay

Serbia to niewielkie, europejskie państwo, które znajduje się na Półwyspie Bałkańskim. Jeszcze do niedawna państwo to nie cieszyło się dużą popularnością wśród turystów: zawiła sytuacja polityczna sprawiała, że wielu podróżników obawiało się pobytu w Serbii. Dziś jednak miłośnicy unikalnych, mało turystycznych miejsc i bałkańskiej, wyjątkowo ciepłej atmosfery coraz chętniej odwiedzają to państwo. Przedstawiamy 30 wyjątkowych ciekawostek o Serbii!

1. Serbia ma powierzchnię ponad 88 tysięcy kilometrów kwadratowych. Państwo to graniczy z Bułgarią, Rumunią, Węgrami, Czarnogórą, Macedonią, Albanią oraz Bośnią i Hercegowiną.

2. Oficjalną częścią Serbii jest Kosowo – terytorium, które przez liczne kraje europejskie (a także Stany Zjednoczone czy Australię) uznawane jest na niepodległe, wolne państwo. Niezależność Kosowa nie jest uznawana przez władze serbskie, które nazywają ten obszar “prowincją autonomiczną”.

3. Obszar dzisiejszej Serbii zamieszkiwany był przez ludzi już od czasów paleolitu. W starożytności tereny te pokrywały osady m.in. Celtów, Ilirów i Rzymian.

4. Stolicą Serbii jest Belgrad – miasto, które zamieszkuje ponad milion osób. Ciekawostką jest, że Belgrad uznawany jest za jedno z najstarszych miast europejskich, którego początki sięgają 5 tysiąclecia p.n.e. Podczas wizyty w Belgradzie warto odwiedzić przede wszystkim tutejsze muzea m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Sztuki Współczesnej czy Muzeum Wojskowe.

5. Na serbskiej fladze widnieją trzy poziome pasy: czerwony, niebieski i biały. Jest to typowa kolorystyka ideologii wszechsłowiańskiej, która jest wspólna dla wielu państw południowo-wschodnej i środkowej Europy.

6. Serbia wchodziła w skład Jugosławii, a po jej rozpadzie w latach 1991-1992 stanowiła państwo federacyjne z Czarnogórą. Jako całkowicie niezależne państwo funkcjonuje dopiero od 2003 roku.

7. Serbska stolica uzyskała tytuł miasta-bogatera zw 1974 roku. Tytuł ten nadawany był przez władze Związku Radzieckiego miejscom o wyjątkowym znaczeniu historycznym i wojskowym.

8. Najwyższym szczytem państwa jest Djeravica – góra o wysokości 2656m n.p.m., która znajduje się na obszarze Kosowa. Poza terytorium Kosowa najwyższym wzniesieniem w kraju jest Stara Płanina (2169m n.p.m.), która położona jest na granicy Serbii i Bułgarii.

9. Serbia leży w strefie klimatu umiarkowanego i podzwrotnikowego. Lata są to upalne i suche, zimy zaś dosyć chłodne, temperatury w najzimniejszych miesiącach często spadają poniżej 0.

10. Oficjalną walutą Serbii jest dinar serbski, który w przeliczeniu wart jest około 0,04zł.

11. Serbia nie należy do Unii Europejskiej, jednak już od 2012 państwo to stara się o włączenie do wspólnoty. Mimo to, Polacy mogą wjechać na teren Serbii posługując się jedynie ważnym dowodem osobistym.

12. Stolica Serbii – Belgrad – jest miastem bardzo turystycznym. Znajduje się tu wiele barów, klubów nocnych i restauracji, a na ulicach miasta często odbywają się różne wydarzenia muzyczne, kiermasze i parady. Wyjątkowym miejscem jest ulica Skadarlija, która od XIX wieku przyciąga artystów i serbską cyganerię. W 2009 roku miasto to znalazło się w pierwszej dziesiątce “najbardziej imprezowych miast świata” według rankingu przygotowanego przez wydawnictwo Lonely Planet.

13. Najdłuższą i największą rzeką przepływającą przez Serbie jest Dunaj. Zaledwie jedna rzeka przepływa w całości przez kraj – jest to Wielka Morawa, której zarówno źródła, jak i ujście do Dunaju, znajdują się na terenie Serbii.

14. Górskie obszary państwa zamieszkiwane są przez wiele gatunków zwierząt. Powszechnie występują tu kozice wysokogórskie, rzadziej spotkać można muflony, niedźwiedzie i wilki. Gęste lasy zamieszkuje kilka gatunków żmii, a w południowych częściach kraju spotkać można także dziko żyjące żółwie greckie.

15. Językiem urzędowym w Serbii jest język serbski.

16. Na terenie Serbii utworzonych zostało 5 parków krajobrazowych. Największym z nich jest Park Narodowy Djerdap o powierzchni 64 tysięcy hektarów, który obejmuje najpiękniejszą część doliny Dunaju.

17. Państwo to jest bardzo zróżnicowane narodowościowo. Choć ponad 70% mieszkańców kraju to Serbowie, tereny kraju zamieszkują również Albańczycy, Węgrzy, Bośniacy, Bułgarzy, Słowacy i Chorwaci.

18. W Serbii znajdują się prawdopodobnie największe w Europie złoża litu – pierwiastka, który wykorzystywany jest w przemyśle elektronicznym.

19. Jednym z najważniejszych świąt w Serbii jest Vidovdan czyli Dzień św. Wita. Obchody święta odbywają się co roku 28 czerwca. W tym dniu organizowane są festiwale, wydarzenia muzyczne, kolorowe parady i kiermasze, na których serwowane są lokalne, tradycyjne przysmaki.

20. Narodowym alkoholem Serbów jest rakija – mocny trunek o zawartości od 40 do nawet 60% alkoholu. Tradycyjna rakija produkowana jest z różnych owoców m.in. winogron, śliwek, moreli i brzoskwiń.

21. Największym miastem i stolicą Kosowa jest Prisztina – miejscowość, której historia sięga XIII wieku. W Prisztinie znajduje się wiele zabytkowych meczetów, w tym wspaniały Wielki Meczet, czternastowieczny Meczet Carshi i Meczet Jashara Paszy.

22. Nikola Tesla – jeden z najważniejszych wynalazców – miał serbskie korzenie. Ten sławny konstruktor i inżynier był stwórcą 125 różnych urządzeń elektrycznych, w tym zdalnie sterowanych urządzeń radiowych. Do dziś w Belgradzie można zwiedzić fascynujące muzeum poświęcone Nikoli Tesli.

23. Około 85% ludności serbskiej wyznaje protestantyzm.

24. W Serbii produkowany jest najdroższy ser świata. Ser Pule wytwarzany jest z mleka oślego, a jego cena to około 5000zł za kilogram. Na wytworzenie takiej ilości sera potrzeba aż 25 litrów świeżego mleka pozyskiwanego od specjalnej, bałkańskiej odmiany osłów.

25. Kuchnia serbska jest stosunkowo ciężka, za to pełna smaku i aromatu. Często spożywa się tu mielone mięso (np. w formie grillowanych szaszłyków i kotletów), ryby (m.in. zupy rybne, ryby smażone, pieczone i grillowane) oraz baraniny. Do najpopularniejszych potraw serbskich należą ajvar (pasta z czerwonej papryki), plijeskavica (kotlety z mielonego mięsa), cevapcici (podłużne “kiełbaski” z mięsa mielonego) i burek (ciasto nadziewane mięsem i warzywami).

26. Unikalną atrakcją w Serbii jest Wieża Czaszek znajdująca się w mieście Nisz. Powstała na początku XIX wieku, kiedy to w mieście doszło do ogromnego zrywu ludności przeciwko rządom Państwa Osmańskiego. Buntownicy jednak przegrali starcie, a dowódca wojsk osmańskich postanowił oskalpować żołnierzy serbskich i z ich kości wybudować wieżę. Początkowo miała ona wysokość 3 metrów i była złożona z niemal tysiąca czaszek, jednak do dziś zachowało się zaledwie 57 z nich.

27. Jedną z najbardziej monumentalnych budowli na terenie całego kraju jest Manasija – ogromny kompleks klasztorny, który wybudowany został na początku XV wieku. Budowla wpisana została w 2010 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

28. Najpopularniejsze serbskie kurorty znajdują się na Jeziorem Srebrnym, które położone jest wzdłuż brzegu Dunaju. Dookoła zbiornika umiejscowione są liczne, ekskluzywne posiadłości, domki wypoczynkowe, pensjonaty i pola namiotowe. To doskonałe miejsce do uprawiania wielu sportów wodnych: wędkarstwa, kajakarstwa, nurkowania i żeglarstwa.

29. Choć na teren Serbii obywatele Polski mogą wjechać okazując ważny dowód osobisty lub paszport, na terenie kraju obowiązuje rygorystycznie przestrzegany obowiązek meldunkowy. Właściciel domu, pensjonatu lub hotelu, w którym zatrzymuje się turysta, ma obowiązek o zgłoszenie jego obecności w ciągu doby od przyjazdu.

30. Wjazd na teren Kosowa wymaga okazania ważnego paszportu, a do podróżowania samochodem niezbędne jest posiadanie Zielonej Karty. Warto unikać przejazdu między Kosowem a resztą terenów Serbii, ze względu na napiętą sytuację polityczną i możliwe problemy z transportem.

5/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić