48 Ciekawostek o Słonecznej Hiszpanii 🏖️

Hiszpania to duży kraj z ogromną różnorodnością miast, wiosek, przyrody, gór i plaż. Hiszpania jest krajem słońca, morza, sangrii i tapas.

1. Hiszpania jest trzecim najbardziej odwiedzanym krajem na świecie. Wyprzedza ją jedynie Francja i Usa.

2. Hiszpania jest trzecim krajem na świecie (po Włoszech i Chinach) z największą liczbą miejsc Światowego Dziedzictwa UNESCO. W sumie jest ich 47, z czego Sagrada Familia w Barcelonie i Alhambra w Granadzie są dwoma najczęściej odwiedzanymi.

3. Najczęściej spotykaną nazwą ulicy w Hiszpanii jest Calle Mayor, a najczęściej spotykaną nazwą placu jest Plaza Mayor.

4. Kadyks jest najstarszym miastem w Europy. Uważa się, że został założony 80 lat po wojnie trojańskiej.

5. Hiszpania zawdzięcza swoją nazwę masowemu występowaniu królików. Fenicjanie nazwali ją Hispania, co oznacza krainę hieronimów (šphanim), gryzoni, które nie są królikami, ale je przypominają.

6. Flamenco jest jednym z międzynarodowych symboli Hiszpanii, a jego pochodzenie jest nieco niejasne. Najbardziej akceptowana teoria głosi, że powstał on w Andaluzji dzięki kulturowemu tyglowi Cyganów, Arabów, Żydów i oczywiście Andaluzyjczyków.

7. Obecnie najczęściej występującym nazwiskiem, według Narodowego Instytutu Statystyki (INE), jest García, z 1 462 923 osobami. Drugim najczęściej występującym nazwiskiem jest Rodríguez (927 056 osób). A trzecie miejsce zajmuje González (925 695 osób).

8. Hiszpania zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem powierzchni i produkcji oliwy z oliwek. Jego produkcja w 2019 roku wyniosła 47,3%.

9. Miasto w Hiszpanii o najkrótszej nazwie to Ea (Vizcaya, Kraj Basków).

10. Hiszpania to kraj z drugą największą liczbą winnic na świecie.

11. Konsekwencją kolonizacji było rozprzestrzenianie się języka: dziś około 400 milionów ludzi mówi po hiszpańsku w 20 różnych krajach.

12. Nie jest to jednak jedyny język używany w Hiszpanii: w poszczególnych społecznościach używa się również innych języków urzędowych, takich jak kataloński, walencjański, galicyjski, arański i baskijski.

13. W Hiszpanii jeden bar przypada na około 170 mieszkańców.

14. Tapas są dumą narodową. Istnieje kilka teorii dotyczących nazwy, ale jedną z najbardziej przekonujących jest ta, że na początku składały się one z kromek chleba lub plasterków kiełbasy, które podawano do przykrycia napojów, aby uchronić je przed muchami i insektami.

15. Znak dolara ($) jest hiszpańskim wynalazkiem, ewolucją skrótu Ps (peso, czyli waluta, która obowiązywała przed wprowadzeniem euro)

16. Hiszpanie to kraj o najwyższym na świecie wskaźniku dawców organów (Hiszpania jest liderem w tej dziedzinie od ponad 20 lat.

17.  Oryginalna Walencja to ta z paellą i Fallas, ale czy wiesz, że istnieje ponad 40 “Walencji” rozsianych po całym świecie? Wynikało to oczywiście z okresu kolonialnego, kiedy to bardzo powszechne było nazywanie “nowych” miast od pochodzenia odkrywców.

18. Najdroższa restauracja na świecie znajduje się na Ibizie, nazywa się Sublimotion, a kolacja kosztuje 1700 euro za osobę.

19. Pan Enric Bernat założył w 1958 r. hiszpańską firmę Chupa Chups, specjalizującą się w produkcji cukierków na patyku. Logo marki to projekt słynnego katalońskiego artysty Salvadora Dalí.

20. Omlet francuski wywodzi się z Hiszpanii: podczas wojny o niepodległość i oblężenia Kadyksu, kiedy brakowało żywności, Hiszpanie zaczęli przyrządzać omlet bez ziemniaków, nazwano go “la tortilla de cuando los franceses” (omlet francuski)

21. Jeśli jadąc po hiszpańskich drogach nagle zobaczysz sylwetkę ogromnego byka, nie panikuj i jedź dalej. Jest to byk Osborne, znana marka brandy z Jerez. Ten 14-metrowy walczący byk rozpoczął swoją działalność jako reklama, a teraz stał się prawdziwym hiszpańskim symbolem kulturowym. Na hiszpańskiej sieci dróg rozmieszczonych jest ponad 90 byków.

22. Wbrew stereotypom, 58,6% Hiszpanów twierdzi, że NIGDY nie robi sobie sjesty

23.. Najczęściej spożywanym przez Hiszpanów napojem nie jest ani sangria, ani orujo: jest nim piwo.

24.. W Parku Berlińskim w Madrycie znajduje się oryginalny fragment muru berlińskiego.

25. 74% Hiszpanów uprawia seks (co najmniej) raz w tygodniu, co czyni nas ósmym krajem na świecie pod względem częstotliwości uprawiania seksu

26. Szafran jest uprawiany w La Mancha od ponad 1000 lat.

27. Długość wybrzeża Hiszpanii (7,905 km), jest prawie odpowiednikiem podróży w obie strony na trasie Madryt-Moskwa (4,096.7 km).

28. Hiszpania ma strefę czasową, która nie jest z nią zgodna. Dyktator Francisco Franco, w geście wobec Hitlera, zmienił czas w marcu 1940 roku. Miała to być decyzja tymczasowa, ale nigdy nie powrócono do czasu Greenwich Mean Time, który odpowiada Hiszpanii ze względu na jej geografię. Czas obowiązujący w Portugalii lub na Wyspach Kanaryjskich jest czasem, który powinien obowiązywać w całym kraju.

29. 7 grudnia 1969 r. Galicjanka Ángela Ruiz Robles wynalazła Encyclopaedia Mecánica, uważaną za pierwszy prototyp książki elektronicznej, czyli popularnych ebooków.

30. Trybunał Wodny w Walencji jest najstarszą instytucją prawną w Europie. Jego początki sięgają czasów rzymskich.

31. Hiszpanie wypijają 11,2 litra czystego alkoholu na osobę rocznie, co stanowi prawie dwukrotność średniej światowej (6,2)

32. Najdłuższe hiszpańskie słowo składające się z 23 liter to “Electroencephalografista

33. Asteroida o numerze 3851 w pasie asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem została nazwana Alhambra w hołdzie czerwonej twierdzy Granada.

34. W Tomatina de Buñol (Walencja) w 2019 r. około 22 000 osób rzuciło w siebie 150 000 kilogramów pomidorów.

35.  W kraju było trzech królów poniżej 10 roku życia: Carlos II, Isabel II i Alfonso XIII.

36. Katalończyk Narcís Monturiol zbudował w 1864 r. pierwszą łódź podwodną z napędem parowym. Kilka lat później, w 1888 r., Isaac Peral wynalazł pierwszą torpedową łódź podwodną.

37. Idealna temperatura do delektowania się porcją szynki iberyjskiej wynosi od 20ºC do 24ºC.

38. Tempranillo jest najczęściej uprawianą winoroślą w Hiszpanii

39.  Haro to miejscowość, w której odbywa się słynna Bitwa na Wino: celem jest zabrudzenie sąsiada winem. W 2011 roku został uznany za Festiwal o Narodowym Znaczeniu Turystycznym.

40. W Hiszpanii zębowa wróżka zajmuje się zbieraniem wypadających zębów dzieci. Wkładają je pod poduszkę, a następnego dnia otrzymują prezent: monetę lub słodycze.

41. Dobre odżywianie jest ważne dla Hiszpanów: pełny brzuch, szczęśliwe serce

42. W barach lub restauracjach nie jest w zwyczaju prosić o osobne rachunki

43. Para młoda wymienia 13 złotych monet podczas uroczystości ślubnej. Ta tradycja symbolizuje podział majątku pary młodej

44. Od 2004 roku, w małym miasteczku Villar de Corneja w Avila, Nowy Rok jest obchodzony dwanaście godzin wcześniej niż w całym kraju, czyli o 12:00, aby starsi goście nie musieli zostawać na noc

45. Urodziny: oprócz zdmuchnięcia świeczek i odśpiewania “Sto lat”, możemy również potargać za uszy. Dlaczego? Uszy nie przestają rosnąć przez całe życie i dlatego są oznaką mądrości i długowieczności. Jeśli pociągniemy kogoś za uszy, życzymy mu długiego życia i bycia mądrzejszym człowiekiem.

46. Hiszpania jest pierwszym krajem na świecie pod względem akceptacji homoseksualizmu, tylko 6% społeczeństwa uważa, że jest on “moralnie nie do przyjęcia”.

47. Wśród 10 obrazów, które osiągnęły najwyższe ceny na aukcjach, są 3 sygnowane nazwiskiem Pabla Picassa: Kobiety z Algieru, Sen i akt, Zielone liście i Popiersie.

48. Dlaczego Hiszpanie jedzą 12 winogron w Sylwestra? Wydaje się, że tradycja ta rozpoczęła się w 1909 roku, kiedy to postanowiono zjeść jedno winogrono, aby “przywołać szczęście” na każdy miesiąc roku.

4.2/5 - (47 votes)
2 comments
  1. Symbolem dolara to mnie zaskoczyłeś 😉
    Myślałem o przeprowadzce, ale jakoś trochę odstrasza fakt, że tam z Angielskim jest jak u nas po podstawowej edukacji… dość słabo i czasem bywa nerwowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić