30 Ciekawostek o Stanach Zjednoczonych

stany zjednoczone
foto – Pixabay

Stany Zjednoczone to jedna z najchętniej wybieranych przez turystów i podróżników destynacji świata. Ogromne państwo ma do zaoferowania naprawdę wiele: ogromne, milionowe metropolie, wspaniałe cuda natury, piękne parki narodowe i zróżnicowaną kulturę. Przejeżdżając przez Stany Zjednoczone możemy napawać się widokiem wysokich, strzelistych gór, by wkrótce potem spędzić dzień na gorącej pustyni. Nie brakuje tu słonecznych, południowych kurortów i odizolowanych od cywilizacji miejsc.

1. Stany Zjednoczone są jednym z największych państw świata – pod względem powierzchni wyprzedzają je tylko: Rosja, Kanada i Chiny. Nie brakuje tu również gęsto zaludnionych miast, wśród których prym wiedzie Nowy Jork, zamieszkiwany przez ponad 8 milionów osób.

2. Do niedawna w Stanach Zjednoczonych znajdowało się najgorętsze miejsce na całej Ziemi – w kalifornijskiej Dolinie Śmierci temperatura przekraczała nawet 56 stopni! Obecnie za najgorętsze miejsce na świecie uznaje się pustynię Daszt-e Lut w Iranie, które nagrzewa się do ogromnych temperatur ze względu na swoje umiejscowienie pomiędzy górami i wulkanicznymi skałami.

3.Stany Zjednoczone to cel podróży wielu miłośników cudów natury. Na ich terenie znajduje się aż 59 parków narodowych, w tym słynny Park Narodowy Yellowstone, niebezpieczny Park Narodowy Doliny Śmierci, monumentalny Park Narodowy Wielkiego Kanionu czy egzotyczny Park Narodowy Wysp Dziewiczych.

4. Stany Zjednoczone są państwem federacyjnym, które złożone jest z 50 różnych jednostek terytorialnych zwanych “stanami”. Mogą one mieć m.in. odmiennie regulacje prawne, przez co często dochodzi do różnych zawiłości sądowych.

5. Najważniejszą osobą w państwie jest prezydent, który pełni rolę m.in. szefa rządu (stanowisko, które w Polsce piastuje premier), a także zwierzchnika sił zbrojnych. Prezydent Stanów Zjednoczonych to także jedna z najbardziej wpływowych osób na całym świecie.

6. Dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych najważniejszym świętem w roku jest Święto Niepodległości. Wówczas, 4 lipca, świętuje się niepodległość i niezależność od Wielkiej Brytanii, która wywalczona została w 1776 roku i uznana na świecie siedem lat później.

7. Dominującą religią w Stanach Zjednoczonych jest protestantyzm. Szacuje się, że prawie 50% amerykanów wyznaje różne odmiany protestantyzmu. Dla porównania katolików, którzy dominują w wielu europejskich państwach, jest “zaledwie” 20%.

8. Różnica między najwyższym i najniższym punktem na terenie USA to prawie 6300 metrów! Najniższym punktem jest wcześniej wspomniana depresja – Dolina Śmierci (86m pod poziomem morza), a najwyższym góra Denali (bardziej znana jako Góra McKinley) o wysokości 6194m n.p.m.

9. Choć przybycie Kolumba do Ameryki jest z pewnością wydarzeniem przełomowym, tereny te zamieszkiwane były już przez ponad 10 tysięcy lat przez rodowitych amerykanów. Już około 1000 lat temu na lądy obecnych Stanów Zjednoczonych (a konkretniej na tereny obecnej Nowej Fundlandii) dotarli pierwsi Europejczycy – islandzcy wikingowie.

10. Armię Stanów Zjednoczonych uznaje się za jedną z najbardziej nowoczesnych i silnych, a siły zbrojne prowadzą różne działania militarne na całym świecie. Należy do nich ponad milion żołnierzy, którzy mają do dyspozycji zaawansowaną technologicznie broń i sprzęt wojskowy.

11. We wszystkich stanach dominującym językiem jest język angielski, którym Amerykanie posługują się na co dzień – także podczas załatwiania spraw urzędowych czy w oficjalnych spotkaniach. Nie oznacza to jednak, że nie usłyszymy tu innych języków! W Kalifornii i Nowym Meksyku powszechnie używa się języka hiszpańskiego, a w Luizjanie – francuskiego.

12. Charakterystyczną grupą religijną w Stanach Zjednoczonych są amisze, którzy odrzucają wszelkie nowoczesne technologie i prowadzą bardzo skromne życie w zamkniętej społeczności.

13. W Stanach Zjednoczonych urodziło się mnóstwo wybitnych postaci ze świata filmu, literatury i szeroko pojętej sztuki. Sprzyja temu wyjątkowo rozwinięty rynek filmowy i literacki, a także miejsca takie jak Hollywood, które wspierają artystów i pozwalają na ogromne inwestycje w przedsięwzięcia kulturowe.

14. Amerykanie to bardzo wierzący naród. Prawie 80% ludności określa się jako osoby bardzo wierzące, a w niektórych stanach (np. Teksasie) współczynnik ten jest jeszcze wyższy.

15. Najmłodszym stanem należącym do USA są Hawaje. Wyspy te zostały włączone w terytorium Stanów Zjednoczonych dopiero w 1959 roku.

16. Największy stan w USA to Alaska, która jest równocześnie amerykańską eksklawą – od ścisłego terytorium państwa oddzielają ją tereny Kanady. Alaska zajmuje około 20% całego kraju!

17. Koszty życia w USA mogą być naprawdę wysokie – w szczególności w dużych, nowoczesnych miastach, takich jak Waszyngton, Nowy Jork czy Los Angeles. Z dużymi wydatkami należy liczyć się także zwiedzając południowe, bardziej turystyczne miasta i kurorty Kalifornii. Nieco taniej jest w Nebrasce, Teksasie czy Tennessee, stanach, które nie są bardzo turystyczne.

18. Dwa miasta amerykańskie – San Francisco i Nowy Jork – znajdują się na liście pięciu najdroższych miast świata! Na ogromne koszty wpływa przede wszystkim ograniczony rynek mieszkaniowy, który nastawiony jest w dużej mierze na turystów. Amerykańskie miasta pod względem cen przewyższa tylko islandzki Reykjavik, szwajcarska Genewa i miasto Hamilton na Bermudach.

19. Stany Zjednoczone posiadają aż 14 zależnych terytoriów rozlokowanych w różnych miejscach na świecie. Większość z nich nie jest jednak zamieszkiwana przez ludność tubylczą lub napływową, a stanowią bazy wojskowe i naukowe.

20. Na pograniczu USA i Kanady znajduje się Jezioro Górne, największe jezioro w całej Ameryce Północnej. Zajmuje ono powierzchnię ponad 82 tysięcy kilometrów kwadratowych, a głębokość maksymalna dna sięga ponad 400 metrów.

21. Najdłuższą rzeką przepływającą przez Stany Zjednoczone jest rzeka Missisipi – czwarta najdłuższa rzeka świata, której całkowita długość z dopływami wynosi 6275 kilometrów.

22. Zwiedzając Stany Zjednoczone należy pamiętać o obowiązkowych napiwkach w restauracjach, które często są doliczane do rachunku. Zwyczajowo jest to około 10% wartości zamówienia w restauracji. Warto wiedzieć, że w amerykańskich restauracjach porcje są jednak znacznie większe niż te, które znamy z europejskich lokali gastronomicznych.

23. Amerykanie uwielbiają pola kempingowe – nic dziwnego, w końcu wielu z nich podróżuje przez państwo samochodami z przyczepami, co jest tańsze od lotów samolotowych i umożliwia na poznanie wspaniałych miejsc w kraju. To dlatego na każdym kroku znaleźć można publiczne toalety, niedrogie, dobrze wyposażone pola kempingowe, miejsca do parkowania dla podróżników i prysznice.

24. W Stanach Zjednoczonych powszechnie wykorzystuje się połączenia lotnicze do szybkich podróży. Nic dziwnego – w końcu w tak ogromnym państwie ludność stale się przemieszcza w celach zawodowych i rodzinnych. Połączenia lotnicze między większymi miastami są bardzo dobrze zorganizowane, częste i relatywnie niedrogie, traktowane przez tamtejszą ludność często jako podstawowy środek transportu.

25. Zwiedzając Stany Zjednoczone z pewnością niejednokrotnie natkniemy się na amerykańskie flagi, które zdobią urzędy, szkoły, a nawet prywatne budynki. Charakterystyczne gwiazdy na fladze symbolizują ilość stanów.

26. Amerykanie mogą poszczycić się niechlubnym tytułem “najgrubszego” narodu. Według różnych danych od 60 do nawet 70% mieszkańców Ameryki cierpi na otyłość! Winę ponosi zarówno tryb życia, jak i mnogość restauracji typu “fast food” i swoiste uwielbienie do gotowych dań.

27. Jednym z najpopularniejszych miast w Stanach Zjednoczonych jest Las Vegas – wyjątkowe miejsce pełne kasyn, klubów, barów i miejsc rozrywkowych. Ciekawostką jest, że w tym mieście organizowanych jest około 300 ślubów każdego dnia!

28. Funkcje stolicy Stanów Zjednoczonych pełni Waszyngton, który jednak różni się nieco od innych wielkich miast USA – a nawet wielu europejskich stolic. Nie ma tu ogromnych budynków i nowoczesnych wieżowców, co regulowane jest prawnie.

29. Południowe stany USA narażone są na wiele naturalnych zagrożeń. Rejony te często nawiedzane są przez huragany, tornada, a nawet tsunami. W Kalifornii regularnie dochodzi również do trzęsień ziemi i pożarów, zaś Luizjana narażona jest na częste podtopienia.

30. Od uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone urząd prezydenta zmieniał się 46 razy. Pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych był George Washington, który pełnił zaszczytną funkcję od 1789 do 1797 roku.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like