62 ciekawostki o stanie Arizona

Arizona w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych słynie z ogromnego Wielkiego Kanionu, kaktusa Saguaro, rozległych pustyń i bardzo ciekawych formacji skalnych. Arizona to również dom dla wspaniałej mieszanki kultury meksykańskiej, zachodniej i rdzennych Amerykanów.

1. Nikt nie wie dokładnie, dlaczego Arizona nazywa się Arizona. Historycy nie są do końca pewni, czy pochodzi ona od hiszpańskiego słowa “Arizonac”, oznaczającego “miejsce małej wiosny”, czy też od baskijskiego słowa “haritz ona”, oznaczającego “dobry dąb”, które z czasem zmieniło się w Arizonę.

2. Najpopularniejsze atrakcje w Arizonie to:

 • Wielki Kanion
 • Kanion Havasu
 • Jaskinie Wielkiego Kanionu
 • Jezioro Powell/Most Tęczowy
 • Skamieniały Las/Malowana Pustynia
 • Monument Valley
 • Krater Zachodzącego Słońca
 • Krater Meteorów
 • Kanion Oak Creek w Sedonie
 • Kanion Słonej Rzeki
 • Góry Superstition
 • Park Stanowy Picacho Peak
 • Park Narodowy Saguaro
 • Pomnik Narodowy Chiricahua
 • rzeka Kolorado

3. Park Narodowy Grand Canyon jest jednym z siedmiu naturalnych cudów świata i jedynym znajdującym się na terenie Stanów Zjednoczonych.

4. Najsłynniejszy i obecnie oficjalny przydomek Arizony, “The Grand Canyon State”, upamiętnia jej najbardziej ikoniczną cechę – Wielki Kanion.

5. Arizona znana jest również jako “Stan Miedziany”, co świadczy o obfitości tego minerału. I faktycznie, Arizona prowadzi w USA w produkcji tego surowca.

6. Arizona była domem dla:

 • wojownika Apaczów Geronimo
 • działacza na rzecz praw obywatelskich i robotnika rolnego Cesara Chaveza
 • wykonawcy jazzowego Charlesa Mingusa

7. Motto stanowe brzmi: Ditat Deus (Bóg wzbogaca).

8. Całkowita powierzchnia Arizony to 295 000 kilometrów kwadratowych i jest szóstym co do wielkości stanem w USA. Arizona jest niemal tak duża jak Włochy.

9. Stolicą stanu Arizona jest jest Phoenix. Liczba mieszkańców tego miasta to 1,68 mln.

10. Arizona jest 14. najbardziej zaludnionym stan z 7,2 milionami mieszkańców.

11. Zgodnie z prawem, w Arizonie nie można nikomu odmówić szklanki wody.

12. O.K. Corral w Tombstone w Arizonie – to tutaj Wyatt Earp i Doc Holliday przeżyli strzelaninę tak słynną, że nakręcono o niej 10 filmów.

13. W Kitt Peak National Observatory znajduje się największa na świecie kolekcja teleskopów optycznych i radiowych. Ostatnio pomogły one odkryć galaktyki odległe o 12 miliardów lat świetlnych! Co ciekawe znajduje się tu największy na świecie teleskop słoneczny.

14. Rdzennie amerykański język Navajo jest trzecim najczęściej używanym językiem w Arizonie, po angielskim i hiszpańskim.

15. Około 85% powierzchni Arizony stanowią lasy narodowe, parki narodowe, tereny rekreacyjne i dzikie, rezerwaty przyrody i rezerwaty indiańskie.

16. Arizona jest domem dla 22 plemion rdzennych Amerykanów, których historia sięga aż 12 000 lat wstecz

17. 46,8 miliona turystów odwiedziło Arizonę w 2019 roku.

18. Wielki Kanion w 2019 roku odwiedziło 6 milinów gości.

19. Płonący Wąwóz w Wielkim Kanionie otrzymał swoją nazwę od swoich płonących czerwono-pomarańczowych ścian o wysokości 1200 stóp.

20. Przemysł turystyczny w Arizonie jest jednym z najbardziej proeksportowych gałęzi przemysłu w tym stanie. Inne gałęzie przemysłu w Arizonie o najlepszych wynikach to mikroelektronika, górnictwo, przemysł lotniczy i kosmiczny oraz rolnictwo.

21. Słoneczne niebo i niska wilgotność panują w Arizonie przez 300 dni w roku. Dzięki temu jest ona celem podróży przez cały rok.

22. W Arizonie działa ponad 100 winiarni i produkowane są 22 gatunki wina.

23. Arizona jest domem dla ponad 75 licencjonowanych browarów rzemieślniczych (i wciąż rośnie).

24. Nad obszarem, który stał się Arizoną, powiewały flagi hiszpańskie: kastylijska i burgundzka, meksykańska, konfederacka i amerykańska.

25. Najwyższym punktem w Arizonie jest Humphrey’s Peak (3.852 metrów).

26. Nieoficjalnym daniem państwowym Arizony jest chimichanga, czyli smażone na głębokim oleju burrito. Większość ludzi myśli, że chimichanga została wynaleziona w Meksyku, ale tak naprawdę jest to arizoński wynalazek.

27. Tama Hoovera w Arizonie, ukończona w 1935 roku i nazwana na cześć prezydenta Herberta Hoovera, jest uważana za cud inżynierii – woda zebrana w tamie może zaopatrzyć w wodę dwa miliony akrów.

28. Według Travel + Leisure, 3 z 10 najlepszych na świecie uzdrowisk, znajdują się w Arizonie (dwa w Tucson i jedno w Sedonie).

29. W Arizonie znajdziesz najstarsze rodeo na świecie, w tym Prescott Rodeo, które odbywa się od 134 lat, począwszy od 1888 roku!

30. Drzewem stanowym: Palo Verde, co po hiszpańsku oznacza “zielony patyk”.

31. W Fountain Hills znajduje się fontanna, która jest uważana za najwyższą na świecie.

32. Szefowie kuchni i restauracje z Arizony otrzymały ponad 50 nominacji do nagrody Jamesa Bearda od 2010 roku.

33. Four Corners to miejsce w Stanach Zjednoczonych, w którym osoba może stać w czterech stanach w tym samym czasie.

34. Pustynia Sonoran w Arizonie jest jedynym miejscem na ziemi, gdzie rośnie kultowy kaktus saguaro. Co ciekawe może on osiągać 20 metrów wysokości.

Kaktus Saguaro / foto – Pixabay

35. W Arizonie ścięcie kaktusa jest przestępstwem klasy 4. Możesz nawet trafić do więzienia na rok, jeśli zostaniesz przyłapany na ścinaniu zagrożonego kaktusa Saguaro.

36. Arizona posiada 35 stanowych parków i obszarów przyrodniczych chroniących zasoby naturalne, kulturowe i rekreacyjne stanu.

37. Pancernik (statek) USS Arizona został nazwany na cześć stanu. Został on oddany do użytku w 1913 roku i zwodowany w 1915 roku w Brooklyn Navy Yard.

38. Kolory niebieski i złoty są oficjalnymi barwami stanu.

39. Arizona, wśród wszystkich stanów, ma największy procent ziemi wyznaczonej jako ziemie indiańskie.

40. Szlak Arizona Trail ma długość 800 mil i jest przeznaczony do uprawiania turystyki pieszej, kolarstwa górskiego, jazdy konnej i narciarstwa biegowego.

41. Dwa z najpopularniejszych wodospadów w Stanach Zjednoczonych znajdują się w Arizonie: Grand Falls i Havasu Falls.

42. Arizona posiada krater meteorytowy, który jest jednym z najlepiej zachowanych na całym świecie. Krater meteoru Barringer szeroki na milę i głęboki na 570 stóp. Szacuje się, że uderzył w Ziemię 50 000 lat temu.

43. W Arizonie żyje nawet jaguar i jest to jedyny dziki jaguar żyjący w Stanach Zjednoczonych! Ten jaguar został nazwany El Jefe, co oznacza “szef”.

44. Indianie Hopi z Arizony są znani z uprawy wielokolorowej kukurydzy.

45. W pewnym okresie wielbłądy były używane do transportu towarów przez Arizonę.

46. Największe naturalne zagrożenia dla Arizony to burze pyłowe, powodzie błyskawiczne i monsuny.

47. Tombstone, Ruby, Gillette i Gunsight należą do miast duchów rozsianych po całym stanie.

48. Hiszpanie byli pierwszymi europejskimi osadnikami, którzy przybyli do Arizony. Marcos de Niza przybył ze swoją grupą misjonarzy w 1539 roku i przebył całą drogę z Arizony do Nowego Meksyku.

49. Arizona była kiedyś stanem meksykańskim.

50. Niektóre z nieco przerażających zwierząt żyjących w Arizonie to skorpiony korowe, potwory Gila i kojoty.

51. Jedyna jadowita jaszczurka w całych Stanach Zjednoczonych żyje w Arizonie. Potwory Gila mają bardzo fajny czarno-pomarańczowy wzór na grzbiecie, ale mają też dość paskudny ukąszenie. Nie martw się jednak, mają tendencję do trzymania się z dala od ludzi.

52. Arizona jest stanem, w którym obowiązuje prawo do pracy. Prawo to stanowi, że żadna osoba nie może być pozbawiona możliwości uzyskania lub utrzymania zatrudnienia z powodu braku członkostwa w organizacji pracowniczej.

53. Oraibi jest najstarszą osadą indiańską w Stanach Zjednoczonych. Założyli ją Indianie Hopis.

54. Duża część słynnej Route 66 przebiega przez Arizonę.

55. Najgłębszym kanionem na świecie nie jest Wielki Kanion! Ten tytuł tak naprawdę należy do Wielkiego Kanionu Yarlung Tsangpo w Tybecie.

56. Pewnej nocy w 1997 roku setki mieszkańców Phoenix zgłosiło, że widziało UFO latające po niebie.

57. Skały w Wielkim Kanionie są tak stare, że nie znajdziesz tam żadnych skamieniałości dinozaurów! Jedyne skamieniałości, które są w Wielkim Kanionie, to takie rzeczy jak koralowce i gąbki, ale dinozaury żyły tam długo po tym, jak te skały się uformowały.

58. Arizona była pierwszym stanem, który kiedykolwiek miał McDonalds drive-through, który został otwarty w 1975 roku.

59. Kiedy oryginalny most London Bridge zbudowany w 1831 roku zaczął tonąć w Tamizie, ponieważ nie mógł utrzymać ówczesnego ruchu, został rozebrany na części i przeniesiony cegła po cegle do Lake Havasu City w Arizonie, gdzie został odbudowany w latach 60-tych.

60. Pstrąg arizoński występuje…tadam:) … tylko w Arizonie.

61. Arizona była 48. stanem przyjętym do Unii. Stało się to 14 lutego 1912 r.

62. W 1926 roku linia kolejowa Southern Pacific Railroad połączyła Arizonę z wschodnimi stanami.

foto – Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like