20 Ciekawostek o stanie Utah

Utah / foto – Pixabay

1. Nazwa “Utah” wywodzi się od nazwy plemienia rdzennych Amerykanów Ute. Nazwa ta oznacza “ludzi gór”.

2. Utah jest jedynym stanem, którego nazwa stolicy składa się z trzech słów – Salt Lake City.

3. Utah nazywane jest “państwem uli”, ponieważ większość wczesnych białych osadników Utah należała do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, którzy wyznają Księgę Mormona. Byli oni pracowici i wyobrażali sobie siebie jako “ul przemysłowy”. Chcieli nazwać swój nowy stan “Deseret”, co w Księdze Mormona oznacza “pszczołę miodną”

4. Utah zajmuje powierzchnię 84 900 mil kwadratowych i jest 11. co do wielkości stanem w USA.

5. Kanab jest znane jako małe Hollywood Utah z powodu dużej liczby filmów, które są kręcone w tym rejonie.

6. Kontrowersje związane z budową tamy Glen Canyon i jeziora Powell są często cytowane jako początek współczesnego ruchu ekologicznego.

7. Utah jest drugim po Nevadzie najbardziej suchym stanem w Stanach Zjednoczonych. Średnio w Utah jest około 300 słonecznych dni w roku.

8. Około 62% Utahańczyków to mormoni, czyli członkowie Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Utah jest najbardziej homogenicznym stanem w Stanach Zjednoczonych pod względem religijnym

9. W 2002 r. Salt Lake City było gospodarzem XIX Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

10. Ze względu na śródlądowe położenie stanu, śnieg w Utah jest niezwykle suchy. Dzięki temu Utah ma reputację kraju o najwspanialszym puchu na świecie. W Utah działa 14 ośrodków narciarstwa alpejskiego.

11. Profesjonalne drużyny sportowe w Utah to Utah Jazz z NBA, Salt Lake Buzz z Triple A baseball, klub hokejowy Utah Grizzlies z International Hockey League i Utah Starzz z WNBA.

12. W 2014 roku, 1,039 osób przebranych za anioły, mędrców i inne postacie religijne pobiło rekord Guinnessa dla największej żywej szopki. W imprezie w parku w Provo, Utah, uczestniczyły również wielbłąd, osioł i kilka owiec.

13. Rainbow Bridge, abstrakcyjna rzeźba natury wyrzeźbiona z litego piaskowca, jest największym na świecie przęsłem z naturalnej skały. Jego szerokość wynosi 278 stóp, a wysokość 309 stóp.

14. Około 75 milionów lat temu, Utah był częścią masy lądowej zwanej Laramidia. Ta masa lądowa była gorąca, bagnista i pełna dinozaurów, co sprawia, że Utah jest jednym z najlepszych miejsc w USA do znalezienia skamieniałości dinozaurów. W rzeczywistości największy na świecie raptor żył w Utah. Znany jako “Utahraptor”, mierzył ponad 23 stopy długości, co czyni go większym niż jakikolwiek inny znany raptor.

15. Poligamia była praktykowana w Utah do czasu, gdy została zakazana w 1890 roku jako warunek przyznania państwowości. Obecnie w stanie Utah jest około 40 000 małżeństw poligamicznych, głównie wśród odłamów fundamentalistycznych grup mormońskich.

16. Wielkie Słone Jezioro w Utah jest około cztery razy bardziej słone niż którykolwiek z oceanów na świecie.

17. W 1869 r. w Promontory w stanie Utah ukończono budowę pierwszej w kraju kolei transkontynentalnej. Budowa projektu rozpoczęła się w Sacramento na zachodzie i w Omaha na wschodzie i trwała siedem lat.

18. Utah ma największy odsetek chirurgów plastycznych na mieszkańca niż jakikolwiek inny stan a Salt Lake City, ma więcej chirurgów plastycznych na mieszkańca niż jakiekolwiek inne miasto w Stanach Zjednoczonych.

19. W Salt Lake City nielegalne jest chodzenie po ulicy z papierową torbą, w której znajdują się skrzypce.

20. W Utah nielegalne jest zatrudnianie puzonistów do grania na ulicy w celu reklamowania aukcji. Dodatkowo, nielegalne jest łowienie ryb podczas jazdy konnej oraz polowanie na wieloryby.

4.5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić