15 Zaskakujących Ciekawostek o Oceanie Spokojnym

ocean spokojny
foto – Pixabay

Ocen Spokojny, zwany również Pacyfikiem, jest największym zbiornikiem wodnym na świecie. Ma powierzchnię ponad 155 milionów kilometrów kwadratowych i rozciąga się pomiędzy Amerykami, Azją i Australią. Jego wody są ciepłe i tropikalne, a na niemal całym jego obszarze znajdują się rajskie, egzotyczne wyspy. Przedstawiamy 15 wyjątkowych ciekawostek o Oceanie Spokojnym!

1. Ocean Spokojny zajmuje około 30% powierzchni całej kuli ziemskiej. Szacuje się, że znajduje się w nim około 700 miliardów kilometrów sześciennych wód, czyli ponad 40% wszystkich ziemskich zasobów wody. To największy zbiornik wodny na świecie!

2. Najgłębszym punktem całego Oceanu Spokojnego jest Głębia Challengera na obszarze Rowu Mariańskiego. To również najgłębiej umiejscowiony punkt świata, który znajduje się około 11 tysięcy metrów pod wodą.

3. Na terenie Oceany Spokojnego znajduje się około 25 tysięcy wysp, z których wiele uznawanych jest za rajskie kurorty wakacyjne. Na Pacyfiku znajdują się m.in. Hawaje, wyspy Polinezji Francuskiej, Fidżi, Nowa Zelandia, Kiribati i Wyspa Wielkanocna.

4. Różnica temperatur w Oceanie Spokojnym jest bardzo duża. Najwyższą temperaturę wody oceaniczne przyjmują w okolicy równika (nawet do 30 stopni), najniższą zaś przy biegunie południowym (0 stopni).

5. W obrębie Oceanu Spokojnego znajduje się Wielka Rafa Koralowa czyli największa tego typu struktura na świecie. Tworzy ją ponad 600 gatunków koralowców, a okoliczne wody zamieszkują liczne ryby, skorupiaki i mięczaki. To prawdziwy raj dla miłośników nurkowania!

6. Wody Pacyfiku zamieszkiwane są przez liczne zwierzęta: od mikroskopijnych mięczaków, po ogromne ssaki. Największym zwierzęciem, które zamieszkuje wody Oceanu Pacyficznego, jest płetwal błękitny. Ten ogromny ssak może dorastać do długości 30 metrów, co czyni je największym stworzeniem, jakie kiedykolwiek żyło na Ziemi!

7. Dostęp do wybrzeża Oceanu Spokojnego mają aż 52 państwa. Część z nich to niewielkie wysepki (np. Tuvalu, Kiribati czy Palau), inne zaś posiadają długą linię brzegową (np. Meksyk, Chile, Tajlandia).

8. W wodach Oceany Spokojnego spotkać można także liczne gatunki rekinów, w tym największą rybę na świecie – rekina wielorybiego. Mimo swojej ogromnej wielkości (może osiągać nawet 18 metrów długości), zwierzę to jest nieagresywne, nie atakuje ludzi, a żywi się drobnym planktonem. Ciekawostką jest, że skóra tego zwierzęcia ma aż 10 centymetrów grubości – to najgrubsza skóra w całym królestwie zwierząt!

9. Dno Pacyfiku jest bardzo zróżnicowane. Znajdują się tu zarówno głębokie rowy (a słynny Rów Mariański jest tylko jednym z wielu), a także liczne grzbiety oceaniczne, które tworzą płycizny w pobliżu kontynentów.

10. Pod wodami Oceanu Spokojnego znajduje się Masyw Tamu czyli największy pojedynczy wulkan na świecie. Znajduje się on około 1600km od wybrzeży Japonii, a jego szczyt umiejscowiony jest około 1980m pod poziomem wody. Ten ogromny wulkan ma wysokość (licząc od dna oceanicznego) ponad 4 tysięcy metrów. Pod względem rozpiętości jest wyjątkowo okazały – jest największy na całej kuli ziemskiej, a nawet należy do ścisłej czołówki wśród wszystkich wzniesień Układu Słonecznego!

11. Na Pacyfiku znajduje się tzw. “pacyficzny pierścień ognia” czyli najaktywniejszy sejsmicznie obszar na świecie. Obejmuje on zachodnie wybrzeże obu Ameryk oraz wschodnie wybrzeże Azji, Oceanii i Australii. W tym rejonie często dochodzi do trzęsień ziemi, tsunami, erupcji wulkanów i innych kataklizmów przyrodniczych. Szacuje się, że w obrębie pacyficznego pierścienia ognia dochodzi do 90% wszystkich światowych trzęsień ziemi.

12. Nazwę “Ocean Spokojny” nadał zbiornikowi wodnemu Ferdynand Magellan – portugalski odkrywca i żeglarz, który jako pierwszy opłynął Ziemię dookoła. Podczas jego żeglugi wody oceaniczne były wyjątkowo spokojne, dlatego określał je słowem “pacifico” (hiszp. “spokojny”).

13. W 1946 roku na atolu Bikini (Wyspy Marshalla) przeprowadzono Operację Crossroads, która polegała na ocenie wpływu broni jądrowej na statki. Wpływ radioaktywnych materiałów widoczny jest tu do dziś: m.in. osoby przebywające na tym terenie muszą korzystać z importowanych zapasów żywności, zakazuje się również połowu ryb żyjących w tym regionie Pacyfiku. Ciekawostką jest, że niektórzy doszukują się alegorii do tego radioaktywnego rejonu w słynnej kreskówce “Spongebob”.

14. W 2011 roku w japońskiej miejscowości Fukushima doszło do ogromnego kataklizmu elektrowni jądrowej, który spowodowany był trzęsieniami ziemi i tsunami. Kilka lat później rząd japoński zdecydował się na wypuszczenie radioaktywnych odpadów w wody Pacyfiku.

15. Choć na Oceanie Spokojnym znajduje się wiele rajskich wysp, a same wody przybrzeżne słyną ze swojej czystości i przejrzystości, w między Hawajami i Wybrzeżem Kalifornijskim znajduje się Wielka Pacyficzna Plama Śmieci czyli największe skupisko oceanicznych odpadów. Ma ona powierzchnię około 1,6 miliona kilometrów kwadratowych, a jej waga to ponad 100 milionów ton. Tworzą ją przede wszystkim odpady tworzyw sztucznych, które rozkładają się na tzw. mikroplastik i powodują śmierć milionów zwierząt morskich (ryb, ptaków, ssaków) każdego roku.

4.2/5 - (16 votes)
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić