30 Ciekawostek o Fascynującej Turcji 😎

turcja
Istambuł
10 Najlepszych Atrakcji w Stambule w 2024
Izmir
10 Najlepszych Atrakcji w Mieście Izmir
ankara
10 Atrakcji w Mieście Ankara

Turcja to państwo, które znajduje się na granicy Azji i Europy. Otaczają je wody dwóch mórz: Morza Czarnego i Morza Śródziemnomorskiego, których malownicze wybrzeża przyciągają turystów z całego świata. Turcja to jednak nie tylko głośne kurorty i ciche, nadmorskie miejscowości pełne rajskich widoków. To także unikalna kultura, wspaniała kuchnia i mnóstwo zabytkowych miejsc, które warto odwiedzić choćby raz w życiu.

1. Turcja ma powierzchnię ponad 780 tysięcy kilometrów, z czego zaledwie 3% znajduje się na terytorium Europy. Pozostała część państwa leży w Azji, a konkretniej na obszarze rozległego półwyspu Azja Mniejsza.

 

2. Stolicą Turcji (od 1923 roku) jest Ankara. Miasto to znajduje się w środkowej części państwa i leży na wysokości aż 938m n.p.m. Podczas pobytu w Ankarze warto zobaczyć pozostałości po starożytnych budowlach rzymskich, takich jak łaźnie, świątyni cesarza Augusta czy bizantyjskich murach okalających miasto. W Ankarze znajdują się również liczne parki i tereny zielone, muzea oraz centra rozrywkowe.

3. Największym miastem Turcji jest Stambuł czyli miasto o dużej wadze historycznej. Niegdyś znany był pod innymi nazwami – Bizancjum i Konstantynopol. Stambuł to także wyjątkowo atrakcyjne miasto pod względem turystycznym. Znajdują się w nim liczne muzea (m.in. Muzeum Mozaiki, Muzeum Archeologiczne i Muzeum Morskie) oraz zabytkowe meczety (np. Meczet Błękitny, Meczet Sulejmana, Meczet Dolmabahce).

 

4. Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty.

5. Flaga Turcji przedstawia białe księżyc i Gwiazdę Poranną (Wenus) na czerwonym tle. Według legend symbolizuje ona krew poległych w trakcie bity na Kosowym Polu w XIV wieku, kiedy to sułtan Murad I – pierwszy władca Osmanów – podbił tereny obecnej Turcji.

 

6. Najwyższym szczytem w Turcji jest góra Ararat, która ma wysokość 5137m n.p.m. Według podań biblijnych to właśnie na tej górze osadziła się legendarna Arka Noego po ustąpieniu wód wielkiego potopu. Obecnie szczyt znajduje się w strefie militarnej, jednak zdobycie góry jest możliwe po uzyskaniu specjalnego zezwolenia. Najczęściej na górę wchodzą zorganizowane wycieczki.

7. Turcja jest stosunkowo młodym państwem, które powstało dopiero po I wojnie światowej. Wcześniej znajdowało się tu Imperium Osmańskie, którego historia sięgała XIV wieku. Jednak już 4,5 tysiąca lat temu tereny obecnego państwa zamieszkiwane były przez osiadłe plemiona rolnicze.

8. Jednym z najczęściej odwiedzanych miast na terenie Turcji jest Antalya czyli nadmorski kurort, który znajduje się u podnóża gór Taurus. Corocznie miejscowość ta odwiedzana jest przez miliony turystów z całego świata, a w 2018 roku uplasowała się nawet na 10 miejscu najchętniej i najczęściej odwiedzanych miast na świecie. W Antalyi znajdują się piękne, piaszczyste plaże, centra i parki rozrywkowe, a także muzea i zabytki o znaczeniu historycznym.

9. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.

10. Zdecydowana większość mieszkańców Turcji wyznaje islam – muzułmanami jest około 98% obywateli tego państwa. Mimo to, turecka konstytucja gwarantuje wszystkim mieszkańcom wolność wyznania, a samo państwo uznawane jest za świeckie, co jest wyjątkiem wśród państw z tak dużym odsetkiem osób wyznających islam.

11. Narodowym napojem Turcji jest aromatyczna czarna kawa. Tutejsi mieszkańcy parzą ją w sposób typowy dla kultury arabskiej. Intensywny smak doskonałej, świeżo zmielonej kawy podkreśla sposób jej parzenia (tzw. kawa po turecku), która polega na gotowaniu naparu w niewielkim rondelku.

12. W Turcji umiejscowionych jest Siedem Kościołów Azji (zwanych również Siedmioma Kościołami Apokalipsy), które wspomniane zostały w Biblii. Stanowią one jedne z pierwszych kościołów chrześcijańskich, niegdyś umiejscowionych w rzymskiej prowincji na tym obszarze.

13. Kuchnia turecka jest niezwykle smaczna, aromatyczna i sycąca. Narodowym warzywem jest bakłażan, który dodaje się do mięs, sałatek, gulaszy i zup. W kuchni tureckiej nie brakuje przypraw i ziół. Szczególnie znaną na świecie potrawą jest kebab czyli specjalnie doprawione mięso (często jagnięce lub baranie) pieczone na ruszcie.

14. Najpopularniejszym tureckim alkoholem jest wódka raki, którą destyluje się z winogron, wig lub rodzinek. Wódka ta ma specyficzny, anyżowy lub lukrecjowy aromat, co zawdzięcza dodatkom przypraw.

15. Ciekawostką jest, że siły zbrojne Turcji to jedne z najnowocześniejszych i najsilniejszych na świecie. Turecka armia zajmuje 6 miejsce pod względem wielkości i funduszy przeznaczanych na zbrojenie.

16. W Turcji uprawianych jest aż 86 odmian oliwek. Kraj ten jest ważnym eksporterem doskonałej, docenianej przez kucharzy oliwy na świecie.

17. Za jeden z najpiękniejszych tureckich regionów uznawana jest Kapadocja, która swoją sławę zawdzięcza księżycowemu krajobrazowi ze wspaniałymi formacjami skalnymi. Na obszarze Kapadocji znajdują się kościoły skalne (m.in. w Parku Narodowym Goreme, gdzie znajduje się aż 350 bizantyjskich kościołów skalnych), podziemnych miast i ruin starożytnych budowli. Największą atrakcją jest obserwowanie terenu z unoszących się nad ziemią balonów.

18. Obowiązkowym punktem wycieczki do Turcji są Pamukkale czyli wapienne baseny wypełnione ciepłymi, czystymi wodami. Woda wypływająca z tutejszych źródeł jest wyjątkowo bogata w związki mineralne, dzięki czemu “baseny” pokryte są pięknymi, białymi naciekami.

19. Turecki chleb – według koneserów – nie ma sobie równych. Według legend Turcy otrzymali przepis na idealny wypiek od samego biblijnego Adama. Turecki chleb nazywany jest ekmekiem i przygotowuje się go z mąki pszennej, często z dodatkiem przypraw, którymi obficie obsypywana jest skórka wypieku.

20. Walutą Turcji jest lira turecka, która w przeliczeniu na walutę polską wynosi około 29 groszy.

21. Dziś każde dziecko zna Świętego Mikołaja – bajkową postać w czerwonym ubraniu, który na swoich latających saniach rozdaje prezenty dzieciom w święta Bożego Narodzenia. Wizerunek ten wykreowany jednak został przez Coca Colę, a sam Mikołaj – uznawany przez Kościół Katolicki za świętego – pochodził właśnie z Turcji. Mikołaj z Miry żył prawdopodobnie na przełomie III i IV wieku i według podań był męczennikiem, który wiódł bardzo skromny żywot.

22. Na terenie Turcji znajduje się Dom Najświętszej Marii Panny czyli legendarny budynek, w którym – według badaczy Biblii – swoje ostatnie dni życia spędziła Matka Boska. Zabytkowy budynek pochodzi co prawda z VI wieku, jednak wybudowany został na fundamentach znacznie starszej budowli. Dziś do tego miejsca przybywają tłumnie turyści i wierni z całego świata.

23. W Turcji znajduje się wiele stanowisk archeologicznych, które stanowią prawdziwą gratkę dla miłośników starożytnej kultury. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc są ruiny Efezu – jońskiego miasta, które wybudowane zostało prawie 3 tysiące lat temu. Dziś zobaczyć tu można m.in. pozostałości po rozległym amfiteatrze, malowniczej świątyni Hadriana oraz tureckich termach.

24. O Troi słyszał chyba każdy – legenda głosi, że wojna między Trojanami i Grekami wybuchła z powodu pięknej Heleny. Dziś na terenie dawnego miasta znajduje się ważne stanowisko archeologiczne, gdzie podziwiać można pozostałości po starożytnych obwarowaniach i murach obronnych. A te robią wrażenie – w końcu według podań sam Apollo pomagał w ich budowie!

25. Starożytna Troja to nie jedyne miejsce w Turcji, które możemy znać z antycznych dzieł i przekazów. Na terenie Turcji znajduje się wiele miejsc, które dzisiejsi badacze wiążą z dawnymi mitologiami. Według podań tereny Turcji zamieszkiwało plemię Amazonek czyli walecznych i okrutnych kobiet, które usuwały jedną pierś by skuteczniej strzelać z łuku. Także tureckie wyspy związane były z mitologią grecką i często uznawane były za ojczyste domy bogów i herosów.

26. Podziemia Turcji kryją wiele leczniczych źródeł termalnych, które powszechnie wykorzystuje się w tutejszych łaźniach. Z tego kraju pochodzi rytuał hammam, który polega na dogłębnym oczyszczeniu ciała przy pomocy gorących wód bogatych w składniki mineralne.

27. Podczas zakupów na tureckim straganie warto się targować – Turcy często zawyżają ceny swoich wyrobów i sprzedawanych towarów w celu kultywowania tradycji targowania się z klientami. W wielu miejscach obowiązuje bakszysz czyli napiwek, który przyznawany jest nie tylko w restauracjach, hotelach i taksówkach, ale również w sklepach, na straganach i w punktach usługowych.

28. W Turcji nie brakuje malowniczych plaż, które przyciągają europejskich turystów. Do jednej z najpiękniejszych i najbardziej znanych należy Plaża Kleopatry w Alanyi, która słynie z łagodnego podejścia i przejrzystej, lazurowej wody. Według legend została ona stworzona na zlecenie Marka Antoniusza, który sprowadził piasek z Egiptu i podarował ten kawałek ziemi Kleopatrze.

29. Choć Turcja słynie przede wszystkim z ciepłych, nadmorskich kurortów, nie brakuje tu także atrakcji dla miłośników zimowych rozrywek. Szczególną popularnością cieszą się okolice szczytu Uludag, gdzie znajdują się piękne trasy narciarskie, hotele, lokale gastronomiczne i liczne zimowe atrakcje dla całej rodziny.

30. Tureckie jezioro Wan jest największym i najgłębszym w kraju, a równocześnie jest to największe jezioro sodowe na świecie. Ciekawostką jest, że zbiornik ten jest domem dla zaledwie jednego gatunku ryb z rodziny karpiowatych, który zresztą zagrożony jest wyginięciem.