Stambuł to ogromna metropolia na styku Azji i Europy oraz najludniejsze miasto Turcji, położone nad cieśniną Bosfor, która w naturalny sposób dzieli oba kontynenty. Na przestrzeni stuleci miasto było stolicą Cesarstwa Rzymskiego, Bizancjum i Imperium Osmańskiego, a turyści zwiedzający to niezwykłe miejsce w XXI wieku nadal mogą ujrzeć tutaj ślady tych wszystkich kultur. Barwna mieszanka tradycji, kultur, stylów architektonicznych, języków i zabytków z różnych epok sprawia, że trudno o bardziej eklektyczne miasto. Z pewnością zachwyceni będą tutaj wszyscy ci, którzy uwielbiają spędzać urlopy na aktywnym zwiedzaniu, ponieważ atrakcji i zabytków o światowej sławie tutaj nie brakuje. Co należy wpisać na listę pozycji obowiązkowych przed wycieczką do Stambułu?
1. Hagia Sophia
Największą atrakcją i najbardziej rozpoznawalną budowlą miasta jest Hagia Sophia, a więc kościół Mądrości Bożej. Historia kościoła sięga aż czwartego wieku, a na przestrzeni stuleci była kościołem bizantyjskim, meczetem, a później muzeum. Niektórzy twierdzą, że jest to najpiękniejsza budowla na całym świecie. Z całą pewnością jest to miejsce, na które należy poświęcić kilka godzin, aby dokładnie przyjrzeć się pięknym zdobieniom i mozaikom wewnątrz, a także poznać ciekawą historię tego miejsca. W kościele znajduje się “płacząca kolumna”, z którą wiąże się legenda. Jeśli ktoś jest w stanie włożyć w otwór kolumny kciuk i wykonać pełen obrót pozostałymi palcami, a jego kciuk będzie wówczas mokry, wtedy jego życzenie się spełni.
2. Hipodrom Konstantynopolitański wraz z obeliskiem Teodozjusza
Najstarszym obiektem w Stambule jest egipski obelisk Teodozjusza wykonany z różowego granitu, na którym znajduje się rzeźba faraona i Amona – egipskiego boga urodzaju i płodności. Został zbudowany w XV w. p.n.e., a obecnie znajduje się na hipodromie konstantynopolitańskim. Jest to bardzo popularny w mieście plac pełen zabytków i atrakcji dla turystów, a w jego miejscu kiedyś istniał tor wyścigowy dla koni i rydwanów, który zapewniał mieszkańcom sporo rozrywki.
3. Meczet Sułtana Ahmeda
Meczet Sułtana Ahmeda, znany bardziej jako Błękitny Meczet, jest jednym z najbardziej reprezentatywnych przykładów okresu klasycznego w sztuce islamskiej. Jego budowę rozpoczęto w pierwszej połowie XVII wieku, a legenda głosi, że w ten sposób sułtan Ahmed pragnął uzyskać przebaczenie Allaha za to, że w latach młodzieńczych nie prowadził się zbyt dobrze. Nazwa meczetu nawiązuje do błękitnych ornamentów roślinnych na płytkach ceramicznych, które zdobią ściany. Do budowy imponującego wnętrza użyto również białego marmuru, a całość robi wielkie wrażenie. W dzisiejszych czasach Błękitny Meczet nadal pozostaje czynną świątynią, a część przeznaczona do modlitwy oddzielona jest od całości tak, aby turyści nie przeszkadzali modlącym się muzułmanom.
4. Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı to pałac w samym centrum miasta, który był rezydencją sułtanów przez niemal czterysta lat od połowy XV wieku. Imperium Osmańskie przejęło po bizantyjskich władcach nawyk, aby oddzielać rządzącego od ludu, dlatego też pałac miał aż cztery dziedzińca. Na wewnętrznym dziedzińcu znajduje się wspaniały kościół Bożego Pokoju, Hagia Eirene, który powstał w VI wieku. Pierwszy dziedziniec był dostępny dla wszystkich, a znajdowały się tutaj również pałacowe magazyny, stajnie i łaźnie. Na drugim dziedzińcu znajdują się makiety całego kompleksu pałacowego, dzięki którym o wiele łatwiej zorientować się w przestrzeni. Z kolei trzeci dziedziniec był prywatnym dziedzińcem sułtana, gdzie znajdowały się również biblioteka i lokale uniwersyteckie. W Sali Tronowej znajdują się liczne relikwie ważne dla muzułmanów, w tym płaszcz proroka Mahometa.
5. Wielki Bazar
Wielki Bazar w Stambule jest jednym z największym tego typu obiektów w kraju, a znajduje się tutaj ponad 3500 sklepów, restauracji i kawiarni rozpostartych na sześćdziesięciu ulicach. To doskonałe miejsce na spacer, podczas którego można poznać obyczaje Turków, a przede wszystkim zrobić zakupy. Na Wielkim Bazarze można kupić dosłownie wszystko: od wyrobów garncarskich i biżuterię, przez ubrania i dywany, aż po przyprawy i lokalne przysmaki. W trakcie zakupów można zatrzymać się w jednej z gwarnych kawiarni na pyszną kawę albo zjeść obiad w knajpce. Historia targowiska w tym miejscu sięga aż czasów Bizancjum, kiedy właśnie w tym miejscu kupcy sprzedawali swoje towary. Obecny kształt bazaru pochodzi z dziewiętnastego wieku.
6. Bosfor
Bosfor to cieśnin łącząca Morze Czarne z Morzem Marmara, która oddziela kontynent europejski od azjatyckiego. Stambuł leży nad Złotym Rogiem, czyli nad największą zatoką Bosforu, dlatego też z miasta doskonale widoczna jest cieśnina o tak wielkim znaczeniu międzynarodowym. Jedną z popularnych wycieczek w Stambule jest rejs statkiem po cieśninie, podczas którego z zupełnie innej perspektywy można zobaczyć takie atrakcje, jak Wieża Leandra, Meczet Dolmabahçe czy Pałac Topkapı. Jest to świetny pomysł na zobaczenia zabytków z szerszej perspektywy, zanim zacznie się zwiedzać z bliska wszystkie po kolei. Dzięki temu turyści nabierają orientacji i lepiej orientują się w rozmieszczeniu poszczególnych pałaców i świątyń w mieście. Jest to również okazja do zrobienia niesamowitych zdjęć panoramicznych.
7. Wieża Leandra
Wieża Leandra to latarnia morska znajdująca się na malutkiej wysepce w cieśninie Bosfor. Od 408 r. p.n.e. była ona strażnicą, z której ostrzegano przed okrętami Persów. Dopiero w XII wieku budowla została przebudowana na latarnię morską, a na początku XVI wieku Turcy znacznie ją rozbudowali i ulepszyli. Jej funkcje zmieniały się na przestrzeni lat i zależnie od aktualnych potrzeb mieszkańców – bywała również więzieniem, a nawet miejscem kwarantanny podczas zaraz. W dzisiejszych czasach w jej murach znajduje się stacja kontroli ruchu, kawiarnia oraz restauracja, które zapewniają nie tylko ucztę dla podniebienia, ale również piękne widoki.
8. Pałac Dolmabahçe
Pałac Dolmabahçe położony jest po europejskiej stronie cieśniny i stanowił centrum administracji Imperium Osmańskiego od połowy XIX wieku do 1922 roku. Stanowi on przykład europejskiej architektury w Turcji, a w środku znajduje się kryształowy żyrandol z 750 lampami, który był prezentem od królowej Wiktorii. W pałacu znajduje się również największa kolekcja żyrandoli ze szkła kryształowego na całym świecie, meble, porcelana i jedwab z Francji, alabaster z Egiptu i porfir z Azji Mniejszej. Nie ma w tym nic dziwnego – przepych pałacu miał dorównywać wspaniałemu Wersalowi i Pałacowi Buckingham.
9. Wieża Galaty
Wieża Galaty została wybudowana pod koniec XIV wieku i była częścią fortyfikacji kolonii Genui. Znajduje się niedaleko Złotego Rogu w dzielnicy Galata i podobnie jak w przypadku Wieży Leandra – była wykorzystywana do różnych celów w zależności od zapotrzebowania. Było tutaj na przykład więzienie, a w czasach Imperium Osmańskiego stacjonował w niej oddział janczarów, czyli piechoty tureckiej. Jeszcze w 1964 roku z wieży obserwowano miasto, aby na czas zapobiec rozprzestrzenianiu się częstych pożarów. Dziś miejsce w wieży zajmują klub, restauracja, sklepik z pamiątkami oraz świetny punkt widokowy dla turystów.
10. Meczet Sulejmana
Meczet Sulejmana powstał za panowania Sulejmana Wspaniałego i jest on drugim pod względem wielkości meczetem w Stambule, zaraz po Błękitnym Meczecie. Za budowę świątyni był odpowiedzialny jeden z najbardziej utalentowanych architektów epoki osmańskiej, Sinan, który zaprojektował ponad czterysta budowli. Ciekawostką architektoniczną w tym wypadku są fundamenty, na które składają się cysterny z wodą, dzięki czemu budowla jest odporna na trzęsienia ziemi. Na terenie kompleksu znajduje się również mauzoleum Sulejmana Wspaniałego i jego żony, a także szkoła teologii, szkoła medyczna i o wiele więcej obiektów. Niesamowite zdobienia i rozwiązania architektoniczne zachwycają nawet współczesnych inżynierów i architektów.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj