15 Ciekawostek o Tadż Mahal

Tadż Mahal
foto – Pixabay

Tadż Mahal to indyjskie mauzoleum i największy symbol kraju. Ze względu na piękną historię związaną z jego powstaniem nazywa się go często świątynią miłości. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w całych Indiach. Co warto o nim wiedzieć przed wycieczką?

1. Grobowiec został wybudowany na rozkaz cesarza Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów. W 1631 roku jego żona, Mumtaz Mahal, zmarła rodząc czternastego potomka. Legenda mówi, że tuż przed śmiercią poprosiła ona męża o to, aby nigdy się już nie ożenił, dbał o dzieci i wzniósł obiekt na jej cześć. Tym obiektem jest właśnie wspaniały Tadż Mahal.

2. Mówi się, że cesarz rozkazał obcięcie kciuków wszystkim pracownikom, którzy brali udział w budowie Tadż Mahal. Chciał w ten sposób zapobiec powstaniu kopii tego budynku.

3. Budynek powstawał dwadzieścia dwa lata, a przy budowie pracowało w tym czasie ponad dwadzieścia tysięcy robotników. Do jego stworzenia wykorzystano marmur z kamieniołomu znajdującego się 350 kilometrów dalej.

4. Okolica, w której stoi Tadż Mahal jest wyjątkowo brudna i zanieczyszczona. Dlatego tez wydano zakaz budowania ośrodków przemysłowych w promieniu 50 kiloemtrów. W ten sposób władze chca utrzymać walory estetyczne marmuru, który na przestrzeni wieków znacznie pociemniał.

5. Po śmierci Mumtaz Mahal jej ciało spoczęło w złotej trumnie, którą mąż kazał obsypać perłami i diamentami. Tak kosztownego grobu w dzień i w nocy ochraniało 2000 żołnierzy.

6. W XIX wieku Tadż Mahal zaczął popadać w ruinę. W środku nie było niczego, a w niektórych miejscach rosły nawet dzikie rośliny. Zamierzano nawet rozebrać wspaniały budynek i sprzedać surowce za granicą, ale nie było na nie kupca. Dlatego też postanowiono go odnowić.

7. Cały kompleks Tadż Mahal składa się z głównego mauzoleum z wielką kopułą i bramą, w której znajdują się cztery minarety. Znajdują się tutaj również kanały wodne, basen, imponujący ogród krajobrazowy oraz meczety z czerwonego kamienia.

8. Marmurowe powierzchnie mauzoleum pokrywają ogromne ilości kamieni szlachetnych i półszlachetnych oraz dekoracji kaligraficznych z czarnego marmuru. W 1857 roku, w czasach indyjskiego buntu, wiele kamieni szlachetnych zostało wyrwanych ze ścian przez Brytyjczyków.

9. Budowa Tadż Mahal była szalenie kosztowna i niemalże opróżniła skarbiec. Cesarz Szahdżahan został więc aresztowany przez swojego despotycznego syna i osadzony w celi z widokiem na piękny grobowiec ukochanej żony.

10. Legendy mówią, że cesarz zamierzał naprzeciwko Tadż Mahal wybudować identyczny grobowiec z czarnego marmuru, w którym to ona zajmie miejsce po śmierci. Ostatcznie jednak pochowano go obok żony.

11. Pierwszy premier Indii po odzyskaniu niepodległości, Jawaharlal Nehru, uznał Tadż Mahal za symbol kultury indyjskiej i uczynił z niego ikonę narodu. Na świecie budowla kojarzy się z romantyczną miłością i ma wiele replik w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i nie tylko.

12. W tygodniu Tadż Mahal odwiedza nawet 15 tysięcy osób dziennie, a w dni wolne nawet do 70 tysięcy osób. Wprowadzano więc ograniczenie do 40 tysięcy krajowych turystów, które nie dotyczy ludzi zza granicy. W piątki budynku nie można zwiedzać, ponieważ w środku odbywają się modlitwy.

13. W 2007 roku budynek Tadż Mahal został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata. Na liście znajdują się również rzymskie Koloseum, Chichén Itzá – miasto Majów w Meksyku, Machu Picchu – miasto Inków w Peru, Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Petra w Jordanii oraz Wielki Mur Chiński.

14. Budynek mieni się innymi kolorami o każdej porze dnia. Rano jego fasada zdaje się różowa, wieczorem biała, a w nocy złota. Mówi się, że w ten sposób Tadż Mahal odzwierciedla nastroje pochowanej w nim małżonki cesarza.

15. W 2008 roku twórca filmów z Bangladeszu zbudował wartą 56 milionów dolarów replikę Tadż Mahal w swoim mieście. Budowa trwała pięć lat, a celem przedsięwzięcia było umożliwienie zobaczenia wspaniałej budowli biednym mieszkańcom Bangladeszu.

3.9/5 - (32 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić