30 Ciekawostek o Włoszech

Mówisz Włochy, myślisz – pizza / foto – Pixabay

Włochy to jeden z najchętniej odwiedzanych rejonów Europy. Turystów z całego świata przyciągają nie tylko bajkowe krajobrazy Półwyspu Apenińskiego, ale także wielowiekowa historia związana z tym miejscem. Rzym jako starożytne państwo w szczytowym okresie swojej wielkości sprawował dominację nad bardzo dużą częścią współczesnego mu świata. Ze starożytnym Rzymem związanych jest wiele ciekawostek. Czasy bardziej nam bliskie również nie skąpią ciekawymi zdarzeniami.

1. Zbytki i klimat włoskiej historii co roku ściąga do tego słonecznego kraju prawie 50 milionów turystów. Tym sposobem Italia jest 5. na świecie państwem pod względem ilości odwiedzających.

2. Historycznie Italia jest spadkobierczynią wielkiego Rzymu, co sprawia że wielu Włochów czerpie całymi garściami z tej historycznej wielkości swojego państwa i próbuje okazywać to w wielu różnych sytuacjach.

3. Jeśli chodzi o nazwę kraju to jest wiele historii przypisywanych jej powstaniu. Najbardziej prawdopodobne jest to, że nazwa Włochy ma swój rodowód w starożytności i związana jest z celtami zamieszkującym te tereny tysiące lat temu. W czasach ich wędrówek słowo Walh znaczyło „obcy” i z czasem zakorzeniło się w słownictwie ludów łużyckich i spolszczone przyjęło formę Włochy. Termin ten spotyka się także w języku czeskim. Sami Włosi jak i inni mieszkańcy Europy używają nazwy Italia.

4. Po epoce starożytnego Rzymu dzisiejsze Włochy podzielone były na wiele większych i mniejszych państw, królestw, księstw i samodzielnych miast-państw. Zjednoczenie dokonało się między innymi za sprawą Giuseppe Garibaldiego dopiero w roku 1861.

5. Giuseppe Garibaldi, narodowy bohater Włochów. Był on żołnierzem, rewolucjonistą, politykiem, a przede wszystkim gorącym orędownikiem zjednoczenia Włoch. W historii Włoch uważny jest za jedną z najważniejszych postaci należącą do „ojców ojczyzny” wspólnie z Camillo Cavourem, Królem Wiktorem Emanuelem II i Giuseppe Mazzinim.

6. Włochy były stolicą faszyzmu. Benito Mussolini był pierwszym na świecie faszystowskim przywódcą. Faszyzm jako doktryna narodził się we Włoszech po zakończeniu I wojny i był wymierzony przeciwko demokracji parlamentarnej. Początkowo faszyzm był jedynie systemem politycznym we Włoszech, a z biegiem lat rozprzestrzenił się na inne europejskie kraje. Najbardziej faszyzm umocnił się w Niemczech. Koniec Włoskiego faszyzmu miał swój początek wraz ze śmiercią Mussoliniego.

7. Włosi brali czynny udział w II wojnie, będąc obok Niemiec i Japonii członkiem państw Osi. Oś Berlin- Tokio-Rzym była paktem zawartym pomiędzy sojusznikami walczącymi z koalicją określaną jako Alianci.

8. Po zakończeniu II wojny światowej obywatele włoscy wypowiedzieli się w referendum konstytucyjnym za zmianą ustroju państwa. W ten sposób obalona została monarchia, a Włochy ogłosiły się republiką z prezydentem wybieranym przez obie izby parlamentu włoskiego na 7 letnią kadencję.

9. Na terenie Włoch znajdują się dwa niezależne państwa: Republika San Marino oraz Watykan.

10. Watykan jest enklawą znajdująca się na terenie Włoch, a faktycznie zajmuje obszar 44 hektarów na terenie Rzymu. Watykan jest najmniejszym, a zarazem posiadającym najmniej obywateli licząc w skali światowej państwem.

11. Z Włoch wywodzi się wielu sławnych ludzi, którzy wywarli bardzo duży wpływ ma różne dziedziny życia. Włochy są rodzinnym krajem między innymi dla Leonarda da Vinci, Galileusza, Michała Anioła, Giordana Bruno, Giuseppe Verdiego, Caravaggia, Dantego Alighieri, Franciszka z Asyżu.

12. Włochy są powszechnie uznawane za stolicę przemysłu motoryzacyjnego. Z Włoch pochodził i tu tworzył swoje samochody Enzo Ferrari, Giovanni Agnelli, Ferruccio Lamborghini, Alexandre Darracq, Vicenzo Lancia, Alfieri, Carlo, Bindo, Ettore i Ernesto Maserati, Giovanni Bertone i wielu innych.

13. Włochy to także świat mody. Słynni włoscy styliści i projektanci to między innymi Guccio Gucci, Stefano Gabbana, Donatella Versace, Gianni Versace, Giorgio Armani, Mario Prada, Pierre Cardin, Luciano Soprani i wielu innych.

14. Słynny kompozytor między innymi muzyki filmowej Ennio Morricone był Włochem. To jego muzyka uświetniała słynne spaghetti westerny reżyserowane głównie przez Sergio Leone.

15. Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli, Enrico Caruso i wielu innych to tuzy śpiewów operowych znani i podziwiani na całym świecie, pochodzą z Włoch.

16. We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński.

17. Watykan, kościelne państwo będące stolicą światowego chrześcijaństwa, najwyższą władzę w Watykanie sprawuje Papież.

18. San Marino niewielka enklawa licząca zaledwie 61 kilometrów kwadratowych powierzchni i ponad 33 tysiące mieszkańców.

19. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz.

20. Włochy podobnie jak Polska są bardzo religijnym krajem, około 85 % społeczeństwa to katolicy.

21. Włochy to także kulinarne zaplecze świata. Właśnie tu powstała pierwsza książka kucharska napisana w roku 1474 przez Bartolomeo Sicci. Włochy ze swoją kuchnią śródziemnomorską przyciągają bardzo dużo zwolenników potraw tam serwowanych. Do najsłynniejszych bez wątpienia należy pizza i pasta oraz słynne włoskie lody i kawa.

22. Za narodowe zwierzę Włochów można przyjąć wilki, a właściwie wilczycę, która według legendy wykarmiła braci bliźniaków Romulusa i Remusa uważnych za założycieli Rzymu.

23. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006.

24. Trzy włoskie wulkany: Etna, Wezuwiusz i Stromboli są czynnymi wulkanami mogącymi w każdej minucie uaktywnić się przynosząc duże straty.

25. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

26. Rzym był najprawdopodobniej pierwszym znanym na świecie miastem, którego liczba mieszkańców przekroczyła 1 milion. Miało to miejsce w 133 roku p.n.e.

27. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.

28. We Włoszech w miejscowości Fontanellato znajduje si ę największy na świecie, labirynt. Swoich sił można spróbować pokonując położony na 7 hektarach labirynt.

29. We Włoszech mieszka licząca 112 tysięcy polska Polonia.

30. Włosi produkują największą na świecie ilość win.

4.3/5 - (28 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić