Mediolan – Co Zobaczyć, Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2022

fotografia – Pixabay

Mediolan to stolica Lombardii i drugie pod względem wielkości miasto we Włoszech, które kojarzone jest nie tylko z modą, ale również z niesamowitymi zabytkami i architekturą. Od XVIII do XIX wieku Mediolan znajdował się pod panowaniem Habsburgów, a wpływy austriackie do dzisiaj odczuwalne są w mieście. W pozytywizmie Lomabardia była jednym z nielicznych regionów obecnej Italii, do której dotarła rewolucja przemysłowa, a nadwyżki finansowe były lokowane w kolejnych inwestycjach, instytucjach i monumentalnych budowlach.

Co warto zobaczyć w najmniej włoskim mieście w całych Włoszech, z którego mimo to dumny jest cały kraj?

1. Katedra w Mediolanie

Katedra w Mediolanie to marmurowa budowla w stylu gotyckim, która jest jedną z najpopularniejszych w całym kraju. Jest również jedną z największych świątyń na świecie, a jej witraże biją światowe rekordy pod względem wielkości. Jej budowę rozpoczęto w drugiej połowie XIV wieku, a zakończono dopiero w epoce Napoleona, który właśnie tutaj został koronowany na króla Włoch. Warto odwiedzić imponujący i bogato zdobiony dach katedry, z którego podziwiać można panoramę miasta, a nawet Alpy.

2. Castello Sforzesco

Castello Sforzesco to ceglany zamek w ścisłym centrum Mediolanu, który powstał w XV wieku. Stanowił on książęcą siedzibę rodu Sforzów i na przestrzeni lat był wielokrotnie remontowany i przebudowywany. Na jego terenie znajdują się obecnie między innymi Muzeum Sztuki Antycznej, Muzeum Prehistoryczne, Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz Pinakoteka Castello Sforzesco, w której znajduje się kolekcja malarstwa włoskiego z okresu od XIV do XVIII wieku. Można tu zobaczyć na żywo dzieła takich artystów jak Tycjan, Canaletto czy ostatnie, nieukończone dzieło Michała Anioła. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że ostatnie dzieło jednego z trzech mistrzów włoskiego renesansu przyciąga tutaj tłumy ludzi z całego świata, a także badaczy.

3. Teatro alla Scala

Teatro alla Scala to jedna z najsłynniejszych scen operowych na całym świecie. Budynek został zaprojektowany w drugiej połowie XVIII wieku przez włoskiego architekta, Giuseppe Piermarini. Jej nazwa pochodzi od nazwiska księżnej Beatrycze Reginy della Scala, która była żoną współrządcy Mediolanu. Miejsce to jest pozycją obowiązkową dla ludzi, którzy kochają operę. Mnóstwo utworów skomponowano specjalnie z myślą o tej scenie, a wśród popularniejszych znajdują się na przykład “Madame Butterfly” Pucciniego czy “Otello” Giuseppe Verdiego. Kiedy w 2004 roku w teatrze odbyła się gala z okazji ponownego otwarcie po renowacji, niektórzy z zainteresowanych płacili nawet po dwa tysiące euro za jeden bilet.

4. Wieżowiec Pirelli

Wieżowiec Pirelli to nowoczesny gmach w Mediolanie, który został oddany do użytku w 1960 roku i ma aż 32 piętra. Drugim wyróżniającym się na tle historycznej zabudowy budynkiem w mieście jest Torre Velasca zbudowany w 1954 roku. Wieża ma nietypowy kształt grzyba i ponad sto metrów wysokości, dlatego trudno dziś wyobrazić sobie panoramę miasta bez tych budowli. Projekt Torre Velasca nawiązywał kształtem do tradycyjnych w Lombardii budowli obronnych, które budowano w epoce średniowiecza.

5. Bazylika Santa Maria delle Grazie

Santa Maria delle Grazie to monumentalna bazylika, którą rozpoczęto budować w latach osiemdziesiątych XV wieku. Sam budynek cieszy się nie gasnącą sławą ze względu na dzieło sztuki, które znajduje się wewnątrz. To tutaj turyści z całego świata mogą podziwiać najsłynniejszy fresk w historii, czyli “Ostatnią wieczerzę” Leonarda da Vinci. Praca ta była chyba najczęściej badaną pod względem ukrytej symboliki pracą wszech czasów oraz taką, do której twórcy w innych dziedzinach sztuki, od literatury aż do filmu, bardzo często nawiązują. Mówi się, że nie wolno opuszczać Mediolanu bez uprzedniego zobaczenia arcydzieła Leonarda.

6. Pinakoteka Brera

Pinakoteka Brera to kolejne miejsce, którego z pewnością w Mediolanie nie pominą miłośnicy sztuki. Muzeum istnieje od 1803 roku, a znajdują się w nim między innymi dzieła Caravaggia, Rafaela czy Canaletta. W XVIII wieku na terenie budynku znajdowały się szkoły, obserwatorium astronomiczne, biblioteka i pinakoteka, w której gromadzono pomoce naukowe w postaci najróżniejszych artefaktów. Dopiero na początku XIX wieku, kiedy rządy objął Napoleon, miejsce to zostało udostępnione szerszej publiczności. Gmach został bardzo poważnie uszkodzony podczas drugiej wojny światowej, jednak na szczęście udało się ocalić wszystkie bezcenne dzieła sztuki. Dziś miejsce to jest prawdziwym rajem dla wielbicieli sztuk pięknych i historii.

7. Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore

Chiesa di San Maurizio al Monastero Maggiore, czyli kościół świętego Maurycego, to niepozorny budynek, który wewnątrz kryje olśniewające skarby. Stanowił on kiedyś siedzibę żeńskiego klasztoru i należał do benedyktynów. Pierwotny gmach pochodził z początków chrześcijaństwa, jednak został przebudowany w XVI. Wówczas jego wnętrze ozdobiono wspaniałymi freskami przedstawiającymi sceny biblijne i ważne momenty z życia świętych. Malowidła pokrywają ściany i sufit przez co kościół ten charakteryzuje się niezwykłą atmosferą i ściąga turystów z całego świata, a zwłaszcza tych, którzy cenią sztukę sakralną. Kilka lat temu freski zostały poddane renowacji, a więc dziś ich kolory są wyjątkowo intensywne, a wszelkie detale wyraźnie widoczne.

8. Parco Sempione

Parco Sempione to ulubione miejsce na spacer i odpoczynek zarówno dla mieszkańców miasta, jak i turystów. Jest to idealne miejsce, by w otoczeniu natury odpocząć od zgiełku miasta, głośnych rozmów tłumów ludzi na ulicach, klaksonów i innych dźwięków, które pojawiają się w każdym wielkim mieście. W parku tym znajduje się również Łuk Pokoju, czyli łuk triumfalny, którego budowę rozpoczęto w 1807 roku z inicjatywy samego Napoleona. Miejsce, w którym go postawiono nie jest przypadkowe – to stąd prowadziła droga z Mediolanu do Paryża. Warto zobaczyć tę budowlę zwłaszcza w trakcie zachodu slońca, kiedy jej uroda jest jeszcze bardziej uwydatniona.

9. Cimitero Monumentale di Milano

Cimitero Monumentale di Milano, czyli Cmentarz Monumentalny w Mediolanie to jedno z najpiękniejszych miejsc w tej kategorii na świecie. Okazały budynek z kamienia i marmuru prowadzi do Sali Sław, gdzie pochowano najbardziej zasłużonych lub popularnych mieszkańców miasta, natomiast dalej rozpościera się cmentarz pełen wspaniałych rzeź, nietypowych nagrobków i kaplic. Wszystko to sprawia wrażenie gigantycznej wystawy pod gołym niebem albo scenografii do jakiegoś nietypowego filmu. To spektakularne miejsce wypełnione jest ciszą i szacunkiem wobec zmarłych, niemniej jednak robi ogromne wrażenie na zwiedzających.

10. Piazza Gae Aulenti

Piazza Gae Aulenti to strefa Mediolanu, która kontrastuje z całą resztą miasta i prezentuje najnowocześniejszą stronę miasta. To właśnie tutaj stoją szklane budowle i najwyższy wieżowiec w Mediolanie, z kolei na placu wciśniętym pomiędzy te gmachy znajdują się fontanny i doskonale restauracje. To tutaj można się przekonać na własne oczy, że Mediolan to nie tylko zabytki i historia, ale również rozwój, futuryzm i nowoczesność. Piazza Gae Aulenti robi wrażenie o każdej porze dnia, ale zdecydowanie najbardziej warto wybrać się tam po zmroku, kiedy do metalowo-szklanych kontrukcji oraz fontann, dochodzi jeszcze przepiękne oświetlenie.

4.6/5 - (17 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić