10 Największych Atrakcji w Mieście La Spezia 🛥️

fotografia – Pixabay

La Spezia to piękna, malownicza miejscowość leżąca w północnej części Włoch przy brzegu Morza Liguryjskiego. Miasto leży tuż przy granicy z Toskanią – regionem, który jest wyjątkowo popularny i chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. Le Spezia umiejscowiona jest przy dużej zatoce zwanej Zatoką Poetów, zawdzięczająca nazwę licznym odwiedzinom artystów z różnych części kraju, którzy pokochali to miejsce ze względu na jego wyjątkowo piękno. Dziś jest to przede wszystkim portowe miasto, które przyciąga turystów szukających wspaniałych widoków, niebanalnej architektury i unikalnej, włoskiej atmosfery. Przedstawiamy 10 najważniejszych atrakcji w mieście La Spezia i jego okolicach!

1. Cinque Terre

Cinque Terre to w zasadzie cały obszar urbanistyczny, w którego skład wchodzi kilka wyjątkowo malowniczych miejscowości. Obszar obejmuje m.in. winnice i gaje oliwke, plaże i porty oraz małe, kolorowe miasteczka, które stanowią wizytówkę regionu. Zwiedzając je nie sposób nie dostrzec pięknych, białych klifów, na których umiejscowione są punkty widokowe i lokalne tawerny serwujące regionalne wina.

2. Muzeum Technologii Morskiej

Muzeum Technologii Morskiej to jedno z najważniejszych muzeów w całym mieście. Skupia się ono na kolekcjonowaniu różnych zabytków związanych z rozwojem techniki i technologii, które wykorzystywane były przez wojska włoskiej marynarki wojennej. W środku znajdują się także ciekawe wystawy poświęcone rozwojowi żeglugi na Morzu Śródziemnomorskim oraz dokonaniom włoskich naukowców i inżynierów w dziedzinie technologii morskiej.

3. Katedra Chrystusa Zbawiciela

Katedra Chrystusa Zbawiciela to główna i najważniejsza świątynia chrześcijańska, która powstała w latach 1956-1975. Budynek został zaprojektowany przez wybitnego architekta włoskiego Adalberto Libera. Okrągła, hiperboloidalna budowla charakteryzuje się ogromną kopułą o średnicy 50 metrów, która wsparta jest dwunastu kolumnach. Centralną część wnętrza kościoła zajmuje osiemnastowieczny krucyfiks. Dodatkowo w środku świątyni znajdują się liczne dzieła sztuki i elementy ozdobne zaprojektowane i stworzone przez wybitnych artystów i architektów.

4. Muzeum Pieczęci (Museo del Sigillo)

Muzeum Pieczęci to miejsce unikalne w skali całej Europy. W tym wyjątkowym miejscu podziwiać można pieczęci używane do zabezpieczania korespondencji prywatnej i służbowej z różnych regionów i epok. Do najważniejszych eksponatów należą przedmioty stosowane do oznaczania tajnych listów pracowników Watykanu oraz zbiór pieczęci azjatyckich. Niektóre z nich wykonane są ze wspaniałych kamieni szlachetnych, kości i drogocennych metali.

5. Plaże w La Spazia

La Spazia leży tuż przy brzegach malowniczej zatoki, przez co znajdują się tu liczne piękne plaże. Na szczególne wyróżnienie zasługuje plaża Venere Azzurra, która charakteryzuje się miękki, żółtym piaskiem i łagodnym zejściem do krystalicznie czystej, błękitnej wody. Zatoka stanowi także doskonałe miejsce do uprawiania różnych sportów wodnych, w szczególności żeglarstwa, windsurfingu, kitesurfingu i nurkowania.

6. Lokalna achitektura

Spacerując po pięknych uliczkach miasta La Spezia nie sposób nie zwrócić uwagi na liczne zabytki, malownicze, kolorowe kamieniczki i zabytkowe pałace (m.in. Pałac Maggiani). W mieście znajdują się liczne pomniki, urokliwe place oraz wspaniałe przykłady nowoczesnej architektury. Warto wybrać się na spacer zabytkową ulicą Corso Cavour oraz zwiedzić nieco oddalone od centrum miasta alejki, wśród których można znaleźć prawdziwe architektoniczne perełki.

7. Wyspa Scoglio Montonaio

Włoska wysepka Scoglio Montonaio to duża, kamienista wyspa, która znajduje się niedaleko brzegu. Dostać się na nią można łodzią turystyczną, a przy dobrej pogodzie nawet kajakiem lub prywatną motorówką. Wyspa słynie przede wszystkim z malowniczych widoków oraz wyjątkowo atrakcyjnych warunków do nurkowania: woda w tym miejscu jest bajecznie czysta i umożliwia obserwowanie nawet głęboko położonego dnia.

8. Palmaria

Kolejną wyspą, którą warto odwiedzić podczas pobytu w mieście La Spezia, jest Palmaria. Szczególne wrażenie robią wysokie ściany szarych klifów oraz liczne groty i jaskinie, które ciągną się wzdłuż całego brzegu wyspy. Palmaria należy do niewielkiego archipelagu trzech wysp, z których dwie pozostałe to Tino i Tinetto – niewielkie wysepki równie chętnie odwiedzane przez turystów wypoczywających w okolicy Zatoki Poetów.

9. Zamek San Giorgia

Trzynastowieczny zamek San Giorgia to z pewnością punkt obowiązkowy podczas zwiedzania miasta La Spezia. Zamek znajduje się na niewielkim wzgórzu, z którego roztacza się piękna panorama miasta i pobliskich wód Morza Śródziemnego. Jego wnętrza udostępnione są dla zwiedzających, a w środku znajduje się ciekawe muzeum poświęcone historii i sztuce regionalnej.

10. Museo Civico Amedeo Lia

Museo Civica Amedeo Lia to kameralne muzeum i galeria sztuki. W środku podziwiać można m.in. bogatą kolekcję malarstwa renesansowego, średniowieczne manuskrypty, ekspozycję związaną z wojskowością oraz wyroby z brązu, ceramiki i kości słoniowej.

Dlaczego La Spazia cieszy się tak ogromną popularnością wśród turystów? Z pewnością wspaniała architektura i niezwykły klimat tego miejsca sprawiają, że do tego miasta chętnie wracają entuzjaści włoskich, kameralnych miasteczek. To także miejsce pełne atrakcji dla dzieci i młodzieży, które obfituje we wspaniałe plaże i cudownie ciepłe wody Zatoki Poetów, tak sprzyjające wielogodzinnej zabawie na świeżym powietrzu.

4.4/5 - (21 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić