12 Ciekawostek o Zalewie Kryspinów

zalew kryspinów
foto – Autorstwa Kattenkruid – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12115183

Zalew na Piaskach, popularnie nazywany Zalewem Kryspinów, znajduje się na terenie wsi Budzyń w powiecie krakowskim. Malownicze okoliczności przyrody, piaszczyste plaże i czysta woda sprawiają, że jest to miejsce często odwiedzane przez turystów w sezonie letnim. Co warto o nim wiedzieć?

1. Sam zbiornik ma długość około 1,5 kilometra oraz szerokość 400 metrów. Głębokość osiąga tutaj nawet 9 metrów, a do 6 metrów występuje roślinność.

2. Zalew powstał w miejscu, w którym kiedyż znajdowała się kopalnia piasku. Dziś trudno uwierzyć w to, że miejsce kojarzące się z maksymalnym relaksem było kiedyś miejscem ciężkiej pracy dla dziesiątek pracowników.

3. Kąpielisko Kryspinów jest płatne i strzeżone. Większość plaż dookoła niego stanowią plaże piaszczyste, ale są tutaj również plaże pokryte trawą. Normalny bilet kosztuje 15 złotych, bilet ulgowy 10 złotych, a dzieci do szóstego roku życia mogą korzystać z uroków tego miejsca za darmo. Możliwe jest również wykupienie karnetów na cały sezon letni.

4. Nad Zalew Kryspinów można dojechać samochodem, korzystając z autobusów aglomeracyjnych, nowoczesnych pociągów dojeżdżających z centrum Krakowa lub za pomocą tak zwanego Super Busa, który dojeżdża do Kryspinowa z Krakowa. Możliwy jest również dojazd na rowerze.

5. W okresie letnim nad Zalewem Kryspinów regularnie odbywają się zajęcia i warsztaty dla dzieci, a także pikniki rodzinne, z których mogą korzystać wszyscy członkowie rodziny.

6. Zalew Kryspinów, ze względu na naturalne otoczenie, jest również miejscem, w którym odbywają się liczne imprezy sportowe i zawody. Do najpopularniejszych z nich należą na przykład Iron Dragon Triathlon oraz Runmagedon.

7. Duża przestrzeń w okolicy zalewu pozwala na organizowanie tutaj masowych imprez kulturalnych i muzycznych. Kryspinów był na przykład gospodarzem “Letniej Sceny Eski” czy “Disco Lata”.

8. Zalew Kryspinów można odwiedzać również w okresie zimowym. Wówczas nie obowiązują tutaj żadne opłaty za wstęp. Jest to idealne miejsce na spacer z dala od miejskiego zgiełku.

9. W okresie zimowym Zalew Kryspinów chętnie odwiedzają zwolennicy morsowania. Ta forma rekreacji jest wyjątkowo zdrowa. Wpływa pozytywnie na odporność, zwiększa wydolność układu sercowo-naczyniowego, poprawia kondycję skóry i jakość snu, a także redukuje stany zapalne.

10. Przy plaży znajduje się niewielki plac zabaw, który jednak z pewnością zaspokoi potrzeby większości małych dzieci. Są tutaj huśtawki, zjeżdżalnia, drewniane domki połączone mostkiem i ścianka wspinaczkowa.

11. Tuż obok placu zabaw nad Zalewem Kryspinów znajduje się zewnętrzna siłownia. W okresie letnim i wiosennym mieszkańcy Krakowa chętnie tutaj ćwiczą, korzystając z darmowych urządzeń i pięknej pogody.

12. Na Zalewie znajduje się wąski pomost prowadzący na wyspę, gdzie zgodnie z legendą znajduje się skarb. Spacer na wyspę to świetna okazja, żeby zobaczyć z innej perspektywy całą okolicę.

4/5 - (6 votes)
1 comment
  1. A na zdjęciu jest plaża naturystów, która powstała w roku 1983 z incjatywy ludzi kochających i szanujących naturę, cały ten zielony teren i lasek jest posadzony przez naturystów, oraz przez nich porządkowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić