12 Popularnych Atrakcji Dla Dzieci w Małopolsce

małopolska atrakcje dla dzieci
foto – Pixabay

Małopolska to jeden z tych regionów Polski, które cieszą się największym zainteresowaniem. To właściwe w obrębie województwa małopolskiego znajduje się Kraków, miasto, które jest każdego roku odwiedzane przez miliony turystów z Polski i z innych zakątków świata. Byłoby jednak krzywdzącym stwierdzenie, że tylko dawna stolica Polski jest godna zainteresowania. Małopolska to województwo, które ma tak naprawdę sporo do zaoferowania i warto pomyśleć o tym kierunku, zwłaszcza gdy w grę wchodzi poszukiwanie czegoś ciekawego dla najmłodszych turystów. Oto kilka propozycji miejsc, do których warto udać się z dziećmi.

1. Kopalnia Soli Wieliczka

Kopalnia soli kamiennej w Wieliczce nie bez powodu uważana jest za jeden z siedmiu cudów naszego kraju. Od lat czterdziestych została odwiedzona przez około czterdziestu milionów turystów. Każdego dnia ogromne ilości ludzi decydują się na wycieczkę w to miejsce. Jedni ze względów zdrowotnych, inni biorą pod uwagę przede wszystkim imponujące komnaty, które zapierają dech w piersiach, a jeszcze inni organizują w Wieliczce duże imprezy. To jedno z tych miejsc, które bez wątpienia zachwycą dzieci. Podczas wycieczki z przewodnikiem będzie można posłuchać fascynujących historii na temat miejsca, ale także odpocząć w strefie gastronomicznej, wziąć udział w zajęciach z animatorami czy kupić kawałek soli w formie pamiątki z tego niezwykłego miejsca.

2. Spacer po Ojcowskim Parku Narodowym

Ojcowski Park Narodowy to nie tylko bliskość natury, ale przede wszystkim wspaniałe formy wapienne, które znajdują się na trasach turystycznych i stanowią poniekąd wizytówkę tego miejsca. Zdecydowanie jest to jedna z tych destynacji, do których warto wybrać się z dziećmi w każdym wieku. Spacer po pięknych terenach można sobie urozmaicić wycieczką do Groty Łokietka, jednej ze wspanialszych jaskiń w regionie. To właśnie tutaj znajduje się słynna brama w kształcie pajęczej sieci, która nawiązuje do legendy o Wacławie Łokietku. To właśnie pajęcza sieć miała wprowadzić w błąd czeskie wojska, podczas gdy król ukrywał się w jaskini. Piękna formy naciekowe sprawiają, że to jedna z piękniejszych jaskiń.3. Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema znajduje się na terenie Parku Lotników Polskich w Krakowie. To jedno z tych miejsc, w których dzieci będą mogły w sposób przyjemny oddać się poznawaniu praw naukowych i zjawisk, jakie zachodzącą wokół nas bezustannie. Dydaktyczna ekspozycja plenerowa składa się z wielu eksponatów i urządzeń, które pozwolą zrozumieć, na czym polegają fizyczne procesy i w jaki sposób się odbywają.


→ Zobacz również: najlepsze atrakcje dla dzieci w Krakowie


4. Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec, a właściwie jego ruiny znajdują się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uważa się, że zamek powstawał na przełomie XIV i XV wieku. Dzisiejsze możliwości pozwalają w pewien sposób zrekonstruować zamek i oszacować, jak pierwotnie wyglądał. W czasach swojej świetności był niezwykle imponującą budowlą. To niezwykłe świadectwo minionej historii, a dla małego miłośnika zamków nie lada gratka. Warto się tutaj wybrać zwłaszcza w sezonie letnim.

5. Stacja Muzeum Czernichów Główny

Stacja Muzeum Czernichów Główny to prawdziwa gratka dla młodych i nieco starszych miłośników kolei. Stacja znajduje się w Czernichowie i powstała z inicjatywy Roberta Stefaniuka, wybitnego pasjonata. Z miłości i pasji postanowił przejąć stery i zatroszczyć się o ważne zabytki, które być może nie doczekałyby się swojej chwili chwały bez inwencji założyciela. W budynku znajduje się fascynujące muzeum, w którym znajdują się artefakty związane stricte z koleją.

6. Projekt Paintball

Projekt Paintball oferuje wiele atrakcji dla całej rodziny. To nie tylko miejsce, gdzie można zagrać w paintball, ale także zorganizować pikniki rodzinne, gry terenowe, wycieczki szkolne, wieczory kawalerskie i panieńskie . Na miejscu prowadzone są zajęcia edukacyjne i integracje klasowe.
Na terenie obiektu można rozłożyć namiot dla gości, zamek dmuchany itp.  Niektóre z atrakcji wymagają wcześniejszej rezerwacji i kontaktu telefonicznego.

Organizatorzy prowadzą również lokalne wycieczki w okolicy Limanowej, Nowego Sącza i wokół Jeziora Rożnowskiego.

Sprzęt do gry w paintball dostosowany jest do wieku graczy: dla dzieci od 6 lat dostępne są małe imitacje markerów na żelowe kulki, dla dzieci od 8 lat – Shotgun z małymi kulami z farbą, a dla osób od 14 lat i dla dorosłych – markery na sprężone powietrze.

Więcej informacji na temat Projekt Paintball można znaleźć na stronie internetowej: Projekt Paintball:  Małopolska – Limanowa/Nowy Sącz lub telefonicznie pod 790 890 600.

7. Spływy rzeką Poprad

Będąc w województwie małopolskim w sezonie letnim lub wczesnojesiennym warto zastanowić się nad spływem kajakowym rzeką Poprad. Dla małego dziecka zwiedzanie z perspektywy kajaku samo w sobie będzie wystarczającą atrakcję. Dodać do tego należy malowniczą scenerię i bliskość natury, które z pewnością zostaną docenione przez rodziców spragnionych wypoczynku z dala od zgiełku miasta.

8. Park archeologiczny “Osada VI Oraczy”

Park archeologiczny “Osada VI Oraczy” w Bochni to możliwość przeniesienia się w czasie i poznania obyczajów naszych przodków, ich codzienności oraz tradycji. Ta wspaniała rekonstrukcja pozwala zagłębić się w codzienność osadników z XVIII wieku. Dowiemy się, jak osadnicy żyli i jak wyglądały warsztaty piwowara czy powroźnika.

9. Rejsy po Jeziorze Czorsztyńskim

Jezioro Czorsztyńskie to kolejna atrakcja, którą warto wziąć pod uwagę, gdy w grę wchodzą wakacje lub krótka wycieczka z dziećmi. To nie tylko możliwość podziwiania malowniczych krajobrazów czy kąpania się w wydzielonym miejscu, ale również możliwość wzięcia udziału w fascynującym rejsie po jeziorze. Rejsy trwają standardowo niespełna godzinę, a koszt wynosi 17 PLN.

10. Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach

Przejażdżka drezyną to bez wątpienia świetny pomysł na rodzinne spędzanie aktywnego wypoczynku. Mamy do dyspozycji drezyny czteroosobowe, którymi będzie można wybrać się w przejażdżkę o długości siedmiu kilometrów lum jedenastu. Po drodze czekają nas wspaniałe widoki. Nie bez powodu uważa się, że to jedna z piękniejszych tras kolejowych w tym regionie.

11. Kopania Soli w Bochni

Kopania Soli w Bochni to miejsce, którego historia sięga jeszcze XIII wieku. Obecnie jest nieczynna, aczkolwiek stanowi jedną z większych atrakcji województwa. Od niespełna dekady znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To fantastyczny sposób na spędzenie rodzinnego dnia, podczas którego będziemy mogli przejechać się podziemną kolejką, dowiedzieć się, jak wyglądała eksploatacja na samym początku i jak zmieniały się metody na przestrzeni lat.

12. Energylandia

W Małopolsce nie brak miejsc stworzonych z myślą o miłośnikach dobrej zabawy. Jednym z nich jest Energylandia – duży park rozrywki w Zatorze, który od 10 lat przyciąga miłośników mocnych wrażeń. Czekają tu karuzele dla najmłodszych oraz kolejki górskie, w tym Dragon, Zadra (kolejka zbudowana ze stali i drewna) oraz Hyperion (najwyższa kolejka w Europie), stworzony z myślą o miłośnikach prędkości.

4.1/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić