Kopalnia Soli Wieliczka 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Kopalnia Soli Wieliczka
Kopalnia Soli Wieliczka / foto – Autorstwa Cezary p, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2810301

W niewielkiej miejscowości Wieliczka pod Krakowem, w województwie małopolskim znajduje się najbardziej znana w Polsce Kopalnia soli. Co roku miejsce to odwiedzają tysiące ludzi, Kopalnia soli w Wieliczce została uznana za jeden z cudów Polski. W 1996 roku zaprzestano w tym miejscu wydobywania surowca, odtąd miejsce to jest już tylko czynne w celach turystycznych, kopalnię można zwiedzać przez cały rok.

1. Groty kryształowe

Groty kryształowe to rezerwat przyrody. Ich największym atutem są naturalnie tu występujące kryształy halitu. Wiele z tych okazów trafiło do najbardziej znanych muzeów na świecie. Kryształowe hality są przedstawione na dwóch ogromnych taflach, wyglądają przepięknie.

2. Muzeum Żup Krakowskich

W podziemiach Kopalni soli utworzono Muzeum Żup Krakowskich. Znajduje się ono na III poziomie o głębokości 135 metrów. Eksponaty przedstawiają różne urządzenia i narzędzia, które służyły do wydobywania soli w kopalni. Dodatkowo znajduje się tu wiele dokumentów i zdjęć, które opowiadają o losach tej kopalni.

3. Kaplica Świętego Antoniego

Kaplica Św. Antoniego to najstarsza kaplica zachowana w Kopalni soli. Została ona poświęcona w 1698 roku i jest wykonana w stylu barokowym. Znajduje się w niej wiele rzeźb i płaskorzeźb, w tym także rzeźba św. Antoniego patrona tej kaplicy. Kaplica ma aż 7,5 metra długości, 6 metrów szerokości i 5,5 metra wysokości.

4. Skarbnik

To miejsce powstało na cześć ducha Skarbnika, który według podań był dobrym duchem kopalni i dbał o bezpieczeństwo pracujących w niej górników. Rzeźba Skarbnika przedstawia podobiznę władcy podziemi wielickich, swą postacią zasłania ona zawalający się chodnik, co ma znaczenie symboliczne.


→ Wiedziałeś, że Wieliczka to nie tylko kopalnia ? Zobacz więcej atrakcji w Wieliczce


5. Komora Mikołaja Kopernika

Komora Mikołaja Kopernika powstała w 1785 roku, stało się to dzięki eksploatacji brył soli zielonej. Główną atrakcją tego miejsca jest rzeźba wykonana z soli, która przedstawia znanego na całym świecie astronoma Mikołaja Kopernika.

6. Pochylnia Prinzinger

Najbardziej znana w Wieliczce soli Pochylnia Prinzinger łączy podłużnię Wisła na międzypoziomie Kazanów z podłużnią Antonia na poziomie III. Pochylnia ta została wykonana w XIX wieku. Znajduje się tu także tablica, która upamiętnia moment sprowadzenia na Wawel prochów Juliusza Słowackiego.

7. Podszybie Kunegunda

Podszybie Kunegunda łączy komorę Kazimierza Wielkiego z II poziomem wyższym. Podszybie powstało w roku 1829 i jego największym atutem są różnorodne formy wtórnej krystalizacji soli w postaci stalaktytów i stalagmitów. Dzieci z pewnością zainteresują figurki krasnoludków, które pokazują pracę górników.

8. Komora Kazimierza III Wielkiego

Komora Kazimierza III Wielkiego została stworzona na cześć wielkiego króla, który był twórcą statutu Żup Krakowskich. W komorze można znaleźć kierat konny typu saskiego.

9. Komora Pieskowa Skała

Komora ta pochodzi z roku 1669. Znajduje się 90 metrów pod ziemią i łączy poziom I z II wyższym im. Braci Markowskich.

10. Komora Józefa Piłsudskiego

Komora ta została poświęcona słynnemu dowódcy Józefowi Piłsudskiemu. Dawniej komorę tę można było zwiedzać na specjalnej tratwie.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie małopolskim 🗺️


11. Trasa Górnicza

Niezwykłą atrakcją w Kopalni soli jest podziemna trasa górnicza. Każdy kto skorzysta z tej atrakcji może się poczuć jak prawdziwy górnik i ruszyć na awangardowe zwiedzanie kopalni z własnym kaskiem i lampą górniczą. Na amatorów takich przygód czekają różne atrakcje takie jak: poszukiwanie soli, odnalezienie właściwej trasy, zwiedzanie najstarszego szybu w Polsce – Regis.

12. Tężnia solankowa

To miejsce uznawane za inhalatornię solankową, można się tu nawdychać zdrowotnych oparów solankowych.

13. Imprezy w podziemiach

Dużym zainteresowaniem cieszą się imprezy organizowane w podziemiach. Imprezy te mogą mieć różne okoliczności i dowolny charakter, wszystko trzeba uzgodnić z menagerem kopalni. Bardzo często są tu organizowane ogólnodostępne imprezy kulturalne, różne koncerty, sztuki itp.

14. Gastronomia

Wszystkie grupy zorganizowane mogą skorzystać z podziemnego kateringu. Wystarczy odpowiednio wcześniej złożyć zamówienie i po zwiedzaniu kopalni udać się na posiłek do podziemnej sali. Oferta ta jest skierowana do szkół i innych grup zorganizowanych.

15. Noclegi w kopalni

Zdecydowanie największą atrakcją tego miejsca jest to, że pod ziemią można przenocować. W kopalnianych podziemnych grotach przygotowano specjalne miejsce do spania nawet dla kilkudziesięciu osób. Jest to duża atrakcja dla dzieci szkolnych ale nie tylko.

4.1/5 - (54 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić