Wieliczka 🗺️ Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2024

fotografia – Pixabay

Wieliczka – miasto w województwie małopolskim, które prawa miejskie otrzymało w 1290 r. Słynie z unikatowej kopalni soli, a pierwsze warzelnie soli powstawały tu już w IX w. Metodę głębinową wydobycia zaczęto stosować w XIII w. Obecnie miasto zajmuje powierzchnię 13,41 km2 i liczy ponad 24 tys. mieszkańców.

1. Kopalnia Soli „Wieliczka”

Na Trasie Turystycznej zobaczyć można m.in. solankowe jeziora i podziemne komory, w tym słynną Kaplicę św. Kingi, a także poznać narzędzia i maszyny górnicze oraz dawne metody wydobycia i transportu soli. Trasa Górnicza wiedzie wokół najstarszego zachowanego Szybu Regis. W trakcie jej zwiedzania do wykonania są zadania, dzięki którym można się poczuć jak prawdziwy górnik.

2. Tężnia solankowa

Obsługiwana jest przez Kopalnię Soli „Wieliczka”. Znajduje się w Parku św. Kingi, w pobliżu Szybu Daniłowicza. Dla uzyskania optymalnego efektu zdrowotnego zalecana jest 30-minutowa wizyta. Atrakcję stanowi taras widokowy i ponad 22-metrowa wieża widokowa.

3. Zamek Żupny

Stanowił siedzibę Żup Krakowskich, przedsiębiorstwa obejmującego kopalnie w Bochni i w Wieliczce. Składa się budynku środkowego, południowego i północnego, baszty, kuchni żupnej i szybu górniczego z XIII w. Zobaczyć tu można wystawę solniczek, Salę Gotycką stanowiącą najbardziej reprezentacyjną komnatę, a także wystawę archeologiczną.


→ Zgłodniałeś zwiedzając Wieliczkę ? Zobacz najlepsze restauracje w Wieliczce


4. Rynek

Najbardziej okazałym budynkiem jest Pałac Przychockich, który powstał w 1784 r. w miejscu dawnego ratusza. Atrakcję stanowi również malowidło 3D – Solny świat o powierzchni 350 m2, którego autorem jest Ryszard Parocki, a także odlane z brązu figury górników.

5. Klasztor Franciszkanów

Na terenie zespołu mieści się Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. W barokowej XVII-wiecznej świątyni na uwagę zasługuje słynny obraz Matki Bożej Łaskawej z XVII w., która zwana jest Księżną Wielicką lub Łaskawą Panią z Wieliczki.

W przyklasztornym ogrodzie zobaczyć można Porcjunkulę, kopię kaplicy pw. Matki Bożej Anielskiej, którą otrzymał w darze św. Franciszek w XIII w.

6. Kościół pw. św. Klemensa

Powstał w latach 1804-1806 w stylu baroku józefińskiego, na fundamentach XIV-wiecznej świątyni. Na uwagę zasługuje XVII-wieczna kaplica grobowa Morstinów, ozdobiona stiukami autorstwa Baltazara Fontany. Przy kościele znajduje się dzwonnica, którą ufundował Jan III Sobieski po zwycięstwie pod Wiedniem w 1683 r.

7. Kościół pw. św. Sebastiana

Modrzewiowy kościółek, który powstał w 1582 r. Wśród cennych zabytków znajdują się renesansowe obrazy z II poł. XVI w., polichromia młodopolska z 1906 r. autorstwa Włodzimierza Tetmajera oraz witraże zaprojektowane przez Stanisława Matejkę.

8. Restauracja Gąska

Oferuje tradycyjne dania kuchni polskiej. Wśród nich można znaleźć m.in. pasztet z gęsi własnego wyrobu, wątróbkę drobiową, smażone boczniaki, bulion z gęsi, barszcz czerwony z gęsimi kołdunami, chłodnik z charszniciego kiszonego ogórka, gołąbki i pierogi z gęsiną, udko gęsie oraz sery i wędliny własnej produkcji.

9. Karczma pod Wielką Solą

Serwuje dania inspirowane przede wszystkim kuchnią staropolską i kuchnią żupną. W menu znajduje się suska sechlońska w boczku, żurek po krakowsku, polewka czosnkowa, pierogi z czarną soczewicą, pieczone żeberka w różnych wersjach, duszona baranina czy smażony pstrąg zawojski.

Można tu też spróbować regionalnych piw z Małego Browaru pod Wielką Solą.

10. Kopalnia Soli w Bochni

Niedaleko Wieliczki znajduje się również inna kopalnia soli warta odwiedzenia. Początki Kopalni Soli w Bochni sięgają XIII wieku (eksploatację soli prowadzono od 1251 aż do roku 1990). Przejeżdża przez nią kolejka turystyczna, której podziemna trasa liczy około 1 kilometra długości.

Na zwiedzających czeka m.in. przeprawa łodzią, ogromne komory, Kaplica św. Kingi, a nawet zwiedzanie dawnej podziemnej stajni konnej. Co ciekawe jest ona wpisana na listę światowego dziedzictwa Unesco.

11. Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni

Motyle pochodzą z kolekcji Jacka Kobieli oraz różnych polskich entomologów. Zobaczyć tu można okazy z Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej, Azji czy Afryki. W ofercie znajduje się lekcja przyrodnicza z pokazem motyli z przewodnikiem.

12. Zamek w Nowym Wiśniczu

Jest największym małopolskim zamkiem zaraz po Wawelu. Historia jego powstania sięga XIV w. W ofercie znajduje się m.in. zwiedzanie zamku, Trasy Podziemnej, krypty grobowej Lubomirskich, ekspozycji prof. Czesława Dźwigaja oraz wystawy „Średniowieczne narzędzia tortur”.

13. Muzeum Ziemi Wiśnickiej w Nowym Wiśniczu

Mieści się w budynku dawnego Zakładu Ubogich, który w 1641 r. założył Stanisław Lubomirski. Wśród eksponatów znajdują się m.in. oryginalne kajdany z wiśnickiego więzienia, uniform galowy Straży Więziennej, XVII-wieczna lufa armatnia z herbem Szreniawa i inicjałami Stanisława Lubomirskiego, obrazy Stanisława Klimowskieo czy dary przekazane przez św. Jana Pawła II.

14. Muzeum Pamiątek po Janie Matejce w Starym Wiśniczu

Znajduje się w drewnianym dworku zwanym „Koryznówka”, który wybudował w latach 50. XIX w. Leonard Serafiński, szwagier malarza. Wśród eksponatów znajdują się XVIII- i XIX-wieczne meble, szkice Matejki czy pamiątki związane z jego osobą.

15. Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Ulokowane w tzw. „Domu Greckim”, dawnym zajeździe miejskim pochodzącym z XVII w. W ramach interaktywnych wystaw można zapoznać się dążeniem Polaków do niepodległości w różnych okresach, które to przedstawione jest poprzez historie lokalnych mieszkańców.

16. Zarabie w Myślenicach

Obejmuje plaże i kąpieliska zorganizowane wokół Górnego i Dolnego Jazu na rzece Rabie. Wśród dodatkowych atrakcji są place zabaw dla najmłodszych oraz obiekty sportowe dla starszych. Miejsce posiada również zaplecze gastronomiczne.

17. Obserwatorium Astronomiczne w Węglówce

Znajduje się w Beskidzie Wyspowym, na szczycie góry Lubomir. Turyści indywidualni mogą skorzystać z pokazów Słońca, Księżyca i pokazów tematycznych, a także wysłuchać prezentacji dotyczącej placówki i tematów astronomicznych.

18. Animal Island w Sierczy

Podczas odwiedzin istnieje możliwość puszczania sokoła wędrownego do lotu, karmienia lemurów, kuców szetlandzkich, alpak, kóz miniaturowych i owiec walliserskich czarnonosych, a także wejścia do woliery z sowami śnieżnymi. Przewodnik oprowadza i opowiada o wszystkich zwierzętach. W soboty organizowane są pokazy sokolnicze.

19. Winnica Wieliczka w Pawlikowicach

Oferuje degustacje win połączone ze zwiedzaniem winnicy i winiarni. Podczas odwiedzin można dowiedzieć się ciekawostek na temat historii polskiego winiarstwa, uprawianych odmian oraz specyfiki klimatu.

20. Skansen Smaków w Cholerzynie

Znajduje się na Małopolskiej Trasie Smakoszy. W menu znaleźć można m.in. kremową zupę bryndzową, pstrąga wędzonego według tradycyjnych receptur, grillowane serki regionalne, kwaśnicę, domowy smalec z mięsem, kiełbasą, skwarkami i solą ziołową, bigos w kociołku czy kapustę zasmażaną.

21. Podstolice SKI

Stacja narciarska, która oferuje 3 wyciągi i 6 tras o łącznej długości 1,3 km. W ofercie znajduje się również wypożyczalnia sprzętu, serwis narciarski, mini-zoo dla najmłodszych oraz karczma „Alpejska Chatka” z dużym, drewnianym tarasem.

22. Kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Jest to drewniany kościół cmentarny, który wraz z innymi drewnianymi świątyniami południowej Małopolski został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powstał prawdopodobnie pod koniec XV w. Ma konstrukcję zrębową i kryty jest gontem. Wewnątrz zobaczyć można kopie trzech tryptyków z XV-XVI w., grupę Pasji na belce tęczowej, barokowe obrazy oraz gotycką płaskorzeźbę Zaśnięcia NMP z końca XIV w.

23. Zamek w Dobczycach

Mieści się w nim Muzeum Regionalne PTTK. Prezentuje ono eksponaty związane z twórcą i pierwszym kustoszem muzeum, Władysławem Kowalskim, historią miasta i zamku, wkładem mieszkańców Dobczyc i okolic w walkę podczas I i II wojny światowej.

Można tu zobaczyć ponadto salę tortur i kaplicę zamkową. Przy muzeum znajduje się również skansen, a w nim m.in. XIX-wieczna karczma, spichlerz w którym zorganizowano kuźnię czy najstarsza kapliczka przydrożna ziemi dobczyckiej z 1604 r.

24. Puszcza Niepołomicka

Przez jej teren przebiegają cztery szlaki turystyczne o łącznej długości ponad 33 km. Z przyrodą puszczy można zapoznać się na 3,5-kilometrowej ścieżce edukacyjnej. Wśród atrakcji znajduje się m.in. Czarny Staw i torfowisko Wielkie Błoto.

25. Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

Sanktuarium wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Bazylice pw. Matki Boże Anielskiej znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. Wokół świątyni i klasztoru rozmieszczone są 42 kaplice i kościoły dróżek, których wkomponowanie w krajobraz przypomina miejsca święte w Jerozolimie.

26. Zabytkowa zabudowa w Lanckoronie

Obejmuje częściowo zachowaną drewnianą zabudowę centrum. Większość zabytkowych domów powstała w latach 1869-1872. Domy mają konstrukcję zrębową i ustawione są szczytowo w stosunku do ulic. W jednym z najstarszych domów mieści się Muzeum Regionalne.

27. Ranczo Furia w Trąbkach

Na jego terenie znajduje się park linowy z trzema trasami o zróżnicowanym poziomie trudności, których łączna długość wynosi ok. 500 m. Ranczo oferuje również mini zoo oraz plac zabaw dla najmłodszych. Po zabawie można przekąsić co nieco w restauracji Ranczo Furia.

4.1/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić