Intrygujący Wietnam  Co warto o nim wiedzieć ?

ninh binh
Prowincja Ninh Bình znana jest ze swojej malowniczej przyrody

Wietnam to państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej, które stanowi coraz częściej wybieraną, wschodnią destynację podróżniczą. Ciepły klimat, unikalna kuchnia i zjawiskowe plaże to główne powody, dla których turyści tak chętnie odwiedzają ten kraj. Jednak Wietnam ma do zaoferowania o wiele więcej: bogatą historię, wspaniałą kulturę i atrakcje, których na próżno szukać w europejskich krajach.

1. Położenie i klimat Wietnamu

Wietnam położony jest na obszarze Półwyspu Indochińskiego w południowo-wschodniej części Azji. Graniczy z Laosem, Kambodżą i Chinami, a jego powierzchnia zbliżona jest do powierzchni Polski i wynosi nieco ponad 300 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jest to równocześnie jedno z najbardziej zatłoczonych państw świata – pod względem liczby ludności zajmuje 15 miejsce na Ziemi.

Cała Azja Południowo-Wschodnia przyciąga europejskich turystów swoim klimatem. Na terenie Wietnamu przez większość roku jest stosunkowo wilgotno i gorąco, a południową część państwa obejmuje strefa klimatu równikowego. Najchłodniejsze są zimy (temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza), latem zaś wartości termiczne mogą osiągać nawet 40 stopni. Za najbardziej optymalny do zwiedzania Wietnamu okres uznawane są chłodniejsze miesiące, od początku grudnia do końca marca.

2. Bogata historia Wietnamu

Miasto Ho Chi Minh (dawniej Sajgon)

Wietnam posiada długą, bogatą historię, obfitującą jednak w wydarzenia tragiczne i dziesiątkujące zamieszkującą na jego terenie ludność. Pierwsze wzmianki o państwie pochodzą z 500 roku p.n.e., jednak według legend i ustnych podań, kraj miał powstać nawet dwa tysiące lat wcześniej. Co ciekawe, Wietnam uzyskał swoją niepodległość w 938 roku i aż do połowy XIX wieku był całkowicie niezależnym państwem. W latach 1843-1940 dochodziło do stopniowego podbijania ziem państwa przez Francuzów (do dziś zresztą francuskie wpływy widoczne są w architekturze i kuchni Wietnamczyków), wkrótce pokonanych przez zmobilizowane wojska wietnamskie i japońskie. W 1954 roku kraj został oficjalny podzielony na dwie strefy: komunistyczną część północną i zeuropeizowane południe. 

Niemal każdy słyszał o wojnie wietnamskiej, z perspektywy czasu uznawanej za jedno z najtragiczniejszych wydarzeń na świecie, do którego doszło po zakończeniu II wojny światowej. Starcia zbrojne toczyły się pomiędzy dwoma częściami Wietnamu, wspieranymi przez Laos i Kambodżę (południe) oraz Stany Zjednoczone, Australię i Koreę Południową (północ). Wojna wietnamska miała miejsce w latach 1955-1975 i pochłonęła kilka milionów ofiar, w dużej mierze ludności cywilnej, zamieszkującej obszar Wietnamu, Kambodży i Laosu.

Obecnie na terenie Wietnamu znajduje się wiele zabytków i muzeów, które poświęcone zostały wydarzeniom z lat 1955-1975. W szczególności warto odwiedzić Muzeum Pamięci Wojny w Ho Chi Minh oraz podziemne korytarze partyzanckie w okolicach miejscowości Cu Chi.

3. Hanoi – stolica Wietnamu

Hanoi
Stolica Wietnamu Hanoi - miasto bogate w historię, kulturę i tradycję

Hanoi to stolica i równocześnie drugie największe miasto Wietnamu. Ciekawostką jest, że mimo wciąż rozwijającej się gospodarki, w tej wietnamskiej metropolii funkcjonuje wiele stowarzyszeń, firm i organizacji, które zajmują się tradycyjnym, azjatyckim rzemiosłem. Produkowane są tu m.in. tkaniny, wyroby z brązu i werniksowe produkty z orientalnej laki.

Natomiast do najważniejszych atrakcji miasta należą:

– Świątynia Literatury – wybudowany w 1070 roku zespół sakralny, który nawiązuje do tradycyjnego stylu chińskiego. Dookoła rozciągają się malownicze, orientalne ogrody z sadzawkami, bramami i pawilonami.

– Muzeum Etnograficzne – idealne miejsce do poznawania wietnamskiej kultury i tradycji. Na terenie obiektu umieszczono dużą wystawę stałą oraz zabytkowe zabudowania pochodzące z różnych części Wietnamu.

– Narodowe Muzeum Sztuki – muzeum, którego kolekcje należą do najbardziej wartościowych w kraju. Podziwiać tu można malarstwo, rzeźby i artefakty związane ze sztuką azjatycką z różnych okresów historycznych.

– Teatr Lalek Na Wodzie Thang Long – miejsce, w którym można obejrzeć niezwykły, tradycyjny spektakl wietnamski, którego historia sięga tysiąca lat wstecz.

4. Ho Chi Minh

ho chi minh

Ho Chi Minh, dawniej nazywane Sajgonem, to największe miasto w Wietnamie – obejmuje obszar o powierzchni prawie 500 kilometrów kwadratowych, a jego tereny zamieszkuje ponad 7 milionów ludzi. Jest to równocześnie jeden z najważniejszych ośrodków kulturowych i gospodarczych w kraju, a ze względu na swoje umiejscowienie – także największy port morski w całym Wietnamie. Zwiedzając stolicę kraju warto odwiedzić:

– Pałac Zjednoczenia – monumentalna, dwudziestowieczna budowla, obecnie pełniąca funkcję pałacu prezydenckiego, a także uznawana za miejsce zakończenia wojny wietnamskiej.

– Muzeum Pozostałości Wojennych – muzeum w całości poświęcone wojnie wietnamskiej, w której umieszczono pomniki, pamiątki i przedmioty związane z wydarzeniami w latach 1955-1975.

– Bui Vien – kwintesencja rozrywkowego życia Ho Chi Minh: ulica pełna klubów, barów, restauracji i stoisk ze streed foodem.

5. Wspaniałe plaże i zatoki

Większa część Wietnamu położona jest nad ciepłymi wodami Morza Południowochińskiego, choć na zachodzie państwo to graniczy z Zatoką Tajlandzką. Wzdłuż niemal całego wybrzeża znajdują się piękne plaże z łagodnym zejściem do wody i miękkim, jasnym piaskiem. Znajdziemy tu zarówno dzikie, mało popularne i puste plaże, jak i bardziej turystyczne miejsca, dobrze zagospodarowane turystycznie. Warto odwiedzić m.in. miejscowość rybacką Mui Ne, gdzie znajduje się rozległa, dwunastokilometrowa plaża, przy której panują idealne warunki do uprawiania różnych sportów wodnych.

Wietnam to nie tylko piękne plaże. Sztandarową wizytówką tego kraju są malownicze zatoki, wśród których prym wiedzie słynna zatoka Ha Long – swoim obszarem obejmuje ona niemal 2 tysiące i wysepek, skalnych słupów i formacji wystających z Morza Południowochińskiego. Co roku to miejsce odwiedzane jest przez prawie 2 miliony turystów, którzy dostają się tu poprzez zorganizowane wycieczki lokalnych biur podróży. Szukając oferty warto wiedzieć, że ruch turystyczny w zatoce jest odgórnie regulowany, ze względu na deformację naturalnego krajobrazu.

6. Unikalna przyroda

Park Narodowy Phong Nha

Wietnam może poszczycić się wyjątkowymi warunkami naturalnymi. Wilgotny, gorący klimat i zróżnicowana rzeźba terenu sprawiają, że to miejsce obfituje w życie. Wewnętrzne części kraju pokrywają gęste, dzikie lasy deszczowe, zaś wschodnia część, posiadająca dostęp do wód Pacyfiku, jest miejscem życia tropikalnych ryb i koralowców. Wśród wielu naturalnych atrakcji Wietnamu na wyróżnienie zasługują:

– Delta Mekongu – znajduje się w południowo-zachodniej części Wietnamu, a jej części wykorzystywane są do połowu ryb i uprawy ryżu. W okolicach znajdują się pola uprawne, tarasy ryżowe, lasy namorzynowe i klimatyczne, niewielkie wioski. Dużą atrakcją regionu są organizowane tutaj targi rzeczne.

– Park Narodowy Phong Nha – wspaniały, rozległy park narodowy, który zasięgiem obejmuje tereny górskie, jaskinie, lasy tropikalne i zatoki z wysokimi, kamiennymi klifami. Na terenie parku znajduje się największa do tej pory odkryta jaskinia na świecie: Son Doong.

– Park Narodowy Cuc Phuong – park położony w północnej części Wietnamu, obejmujący teren 222 kilometrów kwadratowych. Górzyste tereny zamieszkuje ponad 300 gatunków ptaków, blisko 100 gatunków ssaków, a także liczne gady. Co ciekawe, 1/5 roślin z ponad 2.000 rosnących tu gatunków, wykazuje właściwości lecznicze.

– Phan Xi Pang – najwyższy szczyt Wietnamu (a także całego Półwyspu Indochińskiego), wznoszący się na wysokość 3143m n.p.m. w paśmie górskim Hong Lien Son. Góra położona jest około 9 kilometrów od miejscowości Sa Pa, skąd organizowane są piesze wyprawy na szczyt. Wymagający trekking prowadzi przez malownicze lasy deszczowe, a lokalne biura podróży oferują wycieczki trwające od jednego do czterech dni.

7. Ninh Bing – Prawdopodobnie najpiękniejsze miejsce w Wietnamie

Ninh Binh
Ninh Binh

Ninh Binh, położone w północnym Wietnamie, to malownicza prowincja uznawana za jedno z najpiękniejszych miejsc w kraju. Znane jako “Ha Long Bay na lądzie”, Ninh Binh zachwyca skalistymi formacjami wapiennymi wyrastającymi z zielonych pól ryżowych. Rzeka Tam Coc oferuje niezapomniane wycieczki łodzią przez to urokliwe tereny. Jaskinie, takie jak Trang An i Mua Cave, kryją fascynujące formacje geologiczne, a starożytne Hoa Lu zapewnia wgląd w historię regionu. Ninh Binh to nie tylko przyrodniczy raj, ale także oaza spokoju, gdzie podróżnicy mogą delektować się lokalną kuchnią i gościnnością.

7. Ha Giang – najpiękniejsze góry Wietnamu

Ha Giang
Góry Ha Giang

Północna część Wietnamu obejmuje region Ha Giang, przez wielu uważany za najpiękniejszą prowincję tego orientalnego państwa. Położone na jej terenie góry swoim kształtem przypominają stożki, pomiędzy którymi wiją się kręte drogi. Ha Giang zostało uznane przez UNESCO za jedno z 77 miejsc na Ziemi o wyjątkowym znaczeniu geologicznym, kulturowym i krajobrazowym. Wytrwali turyści mogą zobaczyć niewielkie wioski zamieszkiwane przez zamknięte społeczności, gęste, niedostępne lasy deszczowe oraz magiczny widok skąpanych w mgle wzgórz, który podziwiać można z licznych punktów widokowych.

8. Kuchnia wietnamska

wietnamski street food
Wietnamski street food to prawdziwy festiwal smaków, aromatów i kulinarnego rzemiosła

Unikalna kuchnia wietnamska to bez wątpienia jeden z najważniejszych powodów, dla których warto odwiedzić tą perłę Azji Południowo-Wschodniej. Smaczne, pożywne dania oparte są na lokalnych produktach (owocach morza, warzywach, ryżu), jednak na każdym kroku zaobserwować można wpływ kultury chińskiej i francuskiej, które na stałe weszły do nawyków żywieniowych Wietnamczyków. Na ulicach dużych miast serwowane są dania z woka: krótko smażone mięso drobiowe lub wieprzowe z dodatkiem sosów, warzyw i cienkiego makaronu ryżowego.

prawdopodobnie najbardziej znane danie wietnamskie - zupa Pho

Do popularnych potraw należy słynna zupa Pho, czyli rodzaj bulionu mięsnego, doprawionego sosem rybnym oraz sajgonki (znane tutaj jako „nem”).

W północnych częściach kraju popularnie spożywa mięso żab i węży, jednak do najdziwniejszych potraw Wietnamu z pewnością zaliczyć można kaczy embrionlarwy chrząszczy i jedwabników oraz pieczone mięso gryzoni.

9. Największe atrakcje dla dzieci

flamingi w Vinpearl Park
Flamingi w Vinpearl Park

W Wietnamie nie brakuje atrakcji dla rodzin podróżujących z dziećmi. Jedną z najciekawszych jest położony w okolicy Ho Chi Minh park tematyczny Suoi Tien, który nawiązuje do mitologii i wierzeń Wietnamczyków. W parku umieszczono baseny, wodne atrakcje, zjeżdżalnie i karuzele w kształcie legendarnych stworzeń, a animatorzy w przebraniach organizują zabawy i pozują do zdjęć z odwiedzającymi miejsce rodzinami.

Warto wybrać się także na przybrzeżną wyspę Hon Tre, gdzie znajduje się zjawiskowy resort Vinpearl Park. Podzielony on został na kilka stref tematycznych: duży, zewnętrzny aquapark, oceanarium ukazujące ponad 300 gatunków morskich stworzeń, park rozrywki z karuzelami i kolejkami oraz mini-zoo.

10. Jak zorganizować podróż do Wietnamu?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, organizacja podróży do tak odległego kraju nie musi być wcale trudna i wymagająca. Niestety, obecnie żadne linie lotnicze nie oferują lotów bezpośrednich do Wietnamu z Polski, dlatego podróż warto połączyć ze zwiedzaniem Dubaju lub Singapuru, gdzie odbywają się przesiadki. Bezpośrednie loty do Hanoi znajdziemy w ofercie niektórych dużych portów europejskich, takich jak paryskie lotnisko Charles de Gaulle.

Przed wylotem do Wietnamu należy zaktualizować szczepienia – choć dla turystów z Polski nie są one obowiązkowe, warto zaszczepić się przeciw durowi brzusznemu, żółtaczce i tężcowi. Ze względów organizowanych należy przemyśleć kwestię dobrego ubezpieczenia podróżnego, które zabezpieczy nas w razie wypadku lub choroby.

Turyści zobowiązani są do wyrobienia wizy lub promesy, która uprawnia do uzyskania dokumentu na granicy państwa. Wizy wydawane w celach turystycznych mają ważność do 90 dni, a wniosek można składać przez Internet.

Obecnie Wietnam jest krajem stosunkowo bezpiecznym dla podróżujących: turystom zaleca się zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz unikanie podróży w głąb kraju na własną rękę, głównie ze względu na trudne warunki drogowe oraz utrudniony dostęp do służb medycznych.

*wszystkie zdjecia pochodzą z unsplash.com