24 Ciekawostki o Intrygującej Holandii

flaga holandii
Atrakcje Alkmaar
Alkmaar
Utrecht
Atrakcje i Ciekawostki - Utrecht 2024 🗺️
Amsterdam
Amsterdam - Najlepsze Atrakcje i Ciekawe Miejsca 🗺️
Haga
8 Najlepszych Atrakcji w Mieście Haga
Eindhoven
8 Najpopularniejszych Atrakcji w Mieście Eindhoven
Atrakcje Nijmegen
7 Najlepszych Atrakcji w Nijmegen 🗺️
Maastricht
Maastricht
Leeuwarden
Leeuwarden
Groningen Atrakcje
Groningen
Atrakcje Giethoorn
Giethoorn
Atrakcje Arnhem
Arnhem
Atrakcje Delft
Atrakcje Delft

1. W Holandii jest więcej rowerów niż ludzi

Średnio każdy obywatel przejeżdża rocznie ponad 900 km na rowerze. Być może dzięki temu jest to jeden z krajów o najmniejszych problemach zdrowotnych na świecie.

 

2. Jedna trzecia kraju znajduje się poniżej poziomu morza

Holandia nie bez powodu nazywana jest Holandią. Jest to dosłowne tłumaczenie holenderskiego Nederland, czyli nizina.

 

Jest to kraj o najniższym wzniesieniu w Europie (dlatego tak łatwo poruszać się po nim na rowerze). W rzeczywistości najwyższa “góra” ma 323 metry wysokości, a prawie jedna trzecia powierzchni kraju znajduje się poniżej poziomu morza.

3. Amsterdam zbudowany jest na drewnianych słupach

 

Przy tak niewielkim (lub żadnym) wzniesieniu, grunt, na którym zbudowana jest stolica kraju, jest dość niestabilny. Jego 165 kanałów sprawia, że teren jest bardzo podmokły, a budynki mogą być zagrożone.

4. Pierwszy kraj, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci

Miało to miejsce 1 kwietnia 2001 roku.

Holandia nadal pozostaje jednym z najbardziej przyjaznych krajów dla LGBT, z mnóstwem gejowskich barów, a nawet pomników w hołdzie wolności seksualnej.

5. Największy pub w Europie znajduje się w Holandii

Największy pub na kontynencie znajduje się w Groningen i nazywa się The Drie Gezusters. Może pomieścić 3750 osób. Idealne miejsce na degustację wyśmienitych holenderskich piw w doborowym towarzystwie

6. Holandia jest najgęściej zaludnionym krajem Europy

Z 487 mieszkańcami na km2, Holandia ma największą gęstość zaludnienia spośród wszystkich krajów europejskich.

*Spośród tych krajów, które mają powyżej 1 mln mieszkańców.

7. Holendrzy są najwyżsi na świecie

Najwyżsi mężczyźni na świecie mieszkają w Holandii. Mężczyźni mają średnio 183 cm wzrostu, a kobiety 171 cm

8. Wielu Holendrów rodzi się w domu

Prawie jedna czwarta holenderskich dzieci rodzi się w domu. Może to brzmieć staroświecko, ale w rzeczywistości liczba ta pozostaje stabilna od dziesięcioleci. Powodem tego jest fakt, że ubezpieczenie społeczne obejmuje porody domowe z udziałem położnych, które pomagają kobietom urodzić dziecko w ich własnym domu.

9. Holandia jest drugim co do wielkości eksporterem piwa po Meksyku

W 2001 r. holenderskie firmy piwowarskie wyeksportowały 1,3 miliarda litrów piwa. Połowa z tego została wysłana do Stanów Zjednoczonych.

10. Holendrzy kochają kawę

Holendrzy wypijają średnio na osobę nie mniej niż 140 litrów rocznie, czyli około 3,2 filiżanki dziennie.

11. 86% Holendrów zna angielski jako drugi język

Wszystkie dzieci w Holandii uczą się angielskiego w szkole, a odwiedzający ten kraj są często pod wrażeniem płynności, z jaką Holendrzy posługują się językiem Szekspira.

12. Holendrzy uwielbiają surową rybę

Jednym z najbardziej typowych holenderskich przysmaków jest surowy śledź (haring). Można go znaleźć na ulicznych targowiskach i jako szybką opcję street food.

Haring to mała rybka podawana w całości i na surowo. Zwykle w towarzystwie cebuli i ogórków.

13. Dlaczego drużyna holenderska nosi pomarańczowy kolor?

Kolory flagi holenderskiej to biały, czerwony i niebieski. Jednak oficjalnym kolorem kraju, zarówno w koszulce reprezentacji, jak i podczas uroczystości narodowych, jest pomarańczowy. Powodem jest to, że jest to kolor dynastii Orańskiej, rodziny królewskiej Holandii, której nazwa oznacza… pomarańcza!

14. Boże Narodzenie w Holandii

Chociaż świętuje się 25 i 26 grudnia, to już 5 grudnia odbywa się wielka uroczystość z wymianą prezentów, którą nazywają Dniem Świętego Mikołaja lub Sinterklaas.

15. Holandia posiada największy ogród kwiatowy na świecie

Każdej wiosny Keukenhof(między Amsterdamem a Hagą) staje się główną atrakcją turystyczną w Holandii. Jest to największy ogród kwiatowy na świecie, w którym znajduje się ponad 800 odmian kolorowych tulipanów

16. Tulipan – kwiat narodowy Holandii

tulipany

Kraj produkuje ponad 4 miliony cebulek rocznie, a hodowle tulipanów zajmują ponad 10.000 hektarów

17. Tulipany nie są holenderskie

Zostały one sprowadzone z Turcji w XVII wieku, ale szybko okazało się, że wspaniale rosną na holenderskiej ziemi. Obecnie Holandia jest największym eksporterem tych kwiatów i 75% cebulek kwiatowych na świecie.

18. Holandia była pionierem w dziedzinie energii wiatrowej

Poza tulipanami, za ikonę Holandii można uznać także wiatraki – w całym kraju jest ich ponad 1000! Na przestrzeni dziejów wykorzystywano je do mielenia ziarna lub spuszczania wody.

19. Holandia nadal jest pionierem w dziedzinie energii wiatrowej

Nowoczesne młyny są nadal istotną częścią pionierskiego wykorzystania energii wiatrowej w kraju. Ponad pół miliona pasażerów podróżuje każdego dnia pociągami, które w 100% napędzane są energią elektryczną wytwarzaną z wiatraków.

20. Holandia zdobywa nowy ląd

Holendrzy najechali na morze tworząc nowe suche obszary i rozszerzając kraj. A dlaczego Holandia nie tonie? Aby temu zapobiec, wybudowano ogromne wały przeciwpowodziowe, które chronią te tereny przed zalaniem.

21. Największy wał przeciwpowodziowy na świecie

Afsluitdijk jest największym wałem przeciwpowodziowym na świecie – jego nazwa oznacza “wielki dział wodny”. Ma 32 kilometry długości i 90 metrów szerokości i leży w północnej części Holandii Północnej w prowincji Fryzja.

22. Syreny alarmowe rozbrzmiewają co miesiąc

W pierwszy poniedziałek miesiąca o 12 można usłyszeć syreny alarmowe.

Jest to protokół rządowy, aby sprawdzić, czy systemy działają w przypadku rzeczywistego zagrożenia: powodzi, pożarów, toksycznych wyziewów lub jakiegokolwiek rodzaju ryzyka dla ludności. Dźwięk trwa około półtorej minuty.

23. Holandia to idealny cel podróży dla miłośników lukrecji

Jeśli lubisz lukrecjowe słodycze, to wycieczka do Holandii jest świetnym pomysłem! Jednym z najzabawniejszych faktów o Holandii jest to, że przoduje ona w konsumpcji lukrecji na świecie. Każdy Holender zjada średnio około 2 kilogramów cukierków lukrecjowych rocznie.

24. Holandia ma bzika na punkcie piłki nożnej

Najlepszymi drużynami w kraju są Ajax Amsterdam, PSV Eindhoven oraz Feyenoord Rotterdam. Finały lokalnych lub europejskich mistrzostw często zatrzymują życie w miastach i zapełniają bary.

Nietrudno zauważyć na szkolnych boiskach dzieci grające w piłkę nożną w koszulkach Barcelony czy Brazylii. Innymi słowy, jeśli lubisz piłkę nożną, będziesz miał wiele okazji do rozmowy z wieloma mieszkańcami tego kraju.