8 Najlepszych Atrakcji w Mieście Haga

fotografia – Pixabay

Haga to miasto leżące w zachodniej części Holandii. Jest ulokowane nad Morzem Północnym i jest uznawana za stolicę administracyjną Holandii, gdyż znajduje się w niej siedziba władz parlamentu, rządu a także rodziny królewskiej. Haga jest trzecim największym miastem w Holandii, znajduje się tu także polski konsulat. Miasto jest bardzo reprezentacyjne, przede wszystkim wzbogacają je liczne kwiaty, szczególnie tulipany z których słynie Holandia.

Ubezpieczenie kosztów leczenia, assistance, OC i NNW w ubezpieczeniu turystycznym do Hagi

Zagraniczny wyjazd wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek, gdyby doszło do przykrych sytuacji losowych, jak chociażby zachorowanie. Polisa na wyjazd do Holandii powinna zawierać przede wszystkim ubezpieczenie kosztów leczenia z pokryciem kosztów interwencji stomatologicznej i transportu medycznego do Polski, których EKUZ nie finansuje. Oprócz tego w pakiecie powinno znaleźć się assistance, a także ubezpieczenie NNW i OC na wypadek spowodowania szkody innej osobie. Ubezpieczyciele oferują również ubezpieczenie bagażu, które jest polecane szczególnie osobom, które podróżują samolotem.

Mając na uwadze odległość Holandii od Polski i tamtejsze koszty leczenia, warto ubezpieczyć się przynajmniej na sumę 100 000 zł (ubezpieczenie kosztów leczenia). Taka polisa wraz z assistance, NNW i OC kosztuje od 35 zł w You Can Drive, od 37 zł w mtu24.pl i od 45 zł w Proamie. Wraz ze wzrostem składki zwykle rośnie też zakres ochrony ubezpieczeniowej. Do podstawowego wariantu dochodzą dodatkowe świadczenia, jak ubezpieczenie bagażu czy klauzula alkoholowa, a podstawowe formy ochrony zapewniają wyższe sumy.

Sprawdź ofertę

Co warto zobaczyć w mieście Haga

1. Plein

Plein to najbardziej znany plac miejski, został on zbudowany w 1632 roku. Z wyglądu przypomina znany paryski Place Royale. Punktem centralnym tego placu jest pomnik księcia Wilhelma I, który ma aż 4 metry wysokości. Pomnik został zbudowany w 1843 roku i do dziś zachował się w bardzo dobrym stanie. Ciekawostką jest to, że w jednej ręce trzyma on dokument z wypisanymi miastami, które obróciły się przeciwko Holandii. Zaś przy jego nodze siedzi mały pies, który jak głosi legenda udaremnił zamach na swojego pana. Na tym placu odbywają się różne wydarzenia, w przeszłości było tu wiele manifestacji i demonstracji, zwłaszcza o charakterze politycznym.

2. Binnenhof

Binnenhof to kompleks budynków, w którym mieści się siedziba obecnych władz parlamentu. Binnenhof to najstarsze miejskie budynki, pochodzą one z XIII wieku. W 1904 roku w tym kompleksie zaczęto organizować najważniejsze uroczystości państwowe. Wnętrza kompleksu są bardzo bogate i majestatyczne, mimo że z zewnątrz obiekt nie jest zbyt reprezentacyjny. Przed budynkiem znajduje się piękna fontanna, która została wybudowana w 1885 roku na cześć hrabiego Wilhelma II. Fontanna ma dosyć nietypową konstrukcję, jest wykonana z betonu i z elementów metalowych, pomalowanych na złoto i brązowo.

3. Pomnik Willelma II

Pomnik Willelma II jest cenionym zabytkiem Hagi. Stoi on przed wejściem do kompleksu Binnenhof. Mimo, że król ten nie panował długo to zasłużył się dla całej Holandii i Holendrzy chcieli go za to uhonorować. Obecny pomnik został wykonany w 1924 roku, zastąpił on poprzednią wersję pomnika bez konia. Pomnik znajduje się na dużym postumencie, przez to figura króla na koniu góruje nad całym placem. Autorem pomnika jest Antonin Mercie i Victor Peter.

4. Hofvijver

Hofvijver to teren rekreacyjny, który chętnie odwiedzają mieszkańcy i turyści. Teren ten jest pozostałością po fosie, która okalała zamek Wilhelma II. Zbiornik wodny jest dosyć duży, można go obejść na około i spędzić miło czas nad wodą w ładną pogodę.

5. Pałac Królewski – Paleis Noordeinde

Pałac Królewski w Hadze jest jednym z trzech pałaców królewskich w Holandii. Obecnie pracuje w nim król Wilhelm – Alexander. Pałac jest bardzo duży i majestatyczny, przed nim stoi pomnik przedstawiający Wilhelma Orańskiego na koniu. Statua jest wykonana z brązu i jest bardzo efektowna. Niedaleko tej statuty znajduje się kolejny pomnik tym razem przedstawiający królową Wilheminę. Ta rzeźba została wykonana w 1968 roku. Pałac Królewski i jego otoczenie są ważnym punktem historycznym w Hadze, to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić przy zwiedzaniu miasta.

6. Panorama Mesdaga

Panorama Mesdaga to jedno z najbardziej znanych muzeów w Hadze. Jego budowa trwała bardzo krótko, za to eksponaty wystawione w tym miejscu robią ogromne wrażenie. Jego największym atutem jest malowidło wykonane na płótnie, które autorem jest Hendrik Willem Mesdag. Malowidło to przedstawia pejzaż wybrzeża i wsi rybackiej Scheveningen. Obraz jest bardzo rzeczywisty, ma głębię kolorów i ciekawą perspektywę.

7. Pałac Pokoju – Vredespaleis

Jednym z najcenniejszych zabytków Hagi jest Pałac Pokoju. W tym miejscu znajduje się siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Budowę pałacu zasponsorował Andrew Carnegie, dzięki niemu powstało miejsce, gdzie odbywa się Stały Trybunał Arbitrażowy. Pierwsza konferencja pokojowa odbyła się tu w 1899 roku. Przed obiektem znajduje się Wieczny Płomień Pokoju, został on umieszczony w tym miejscu w 2002 roku. Ciekawostką jest także fakt, że wokół pomnika znajduje się Światowa Droga Pokoju, która została wykonana z kamieni z 196 krajów.

8. Muzeum Eschera – Escher in Het Paleis

Muzeum Eschera początkowo było pałacem. Obiekt powstał w XVIII wieku i stacjonowała w nim królowa Emma. W późniejszych latach w obiekcie znajdowało się biuro Wilhelminy, Juliany i Beatrix. W obecnym czasie w pałacu znajduje się muzeum, poświęcone twórczości Mauritsa Cornelisa Eschera. Poza niezwykłymi pracami Eschera w muzeum można też podziwiać niezliczone żyrandole, które znajdują się w każdej sali. Zostały one wykonane przez Hansa Bentema na specjalne potrzeby muzeum. Niektóre żyrandole mają bardzo ciekawą formę, na przykład przedstawiają konika morskiego, czaszkę a nawet pająka. To bardzo niezwykłe miejsce, które warto zwiedzić.

Po więcej informacji turystycznych o mieście Haga warto zajrzeć tutaj


Ciekawostki i mieście Haga

– Haga w liczbach

 • 526.000 mieszkańców
 • 180 narodowości
 • 11 km plaż
 • 70 pawilonów plażowych
 • 12 parków
 • 11 szkół międzynarodowych
 • 20 muzeów
 • 8 teatrów
 • 14 sal koncertowych
 • 61 hoteli
 • 1 700 restauracji/kawiarni
 • 3.800 sklepów

– Haga posiada linię brzegową o długości 11 kilometrów

– Możesz wspiąć się na wieżę “Grote Kerk” (duży kościół). Podczas wycieczki z przewodnikiem po wieży Grote Kerk pokonasz nie mniej niż 288 schodów

– Pałac Huis ten Bosch (dom rodziny królewskiej) był kiedyś domem publicznym i więzieniem. A w centrum miasta znajduje się kolejne historyczne więzienie, które obecnie jest muzeum

– Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Rotterdam z góry The Penthouse

– Film “Oceans 12” był częściowo kręcony w Hadze, a dokładniej w ratuszu miejskim

– Haga jest bardzo zielonym miastem i ma więcej drzew niż mieszkańców

– Pierwsza w Europie sygnalizacja świetlna powstała w Hadze. Na ulicy  Paulownastraat w pobliżu Panorama Mesdag i Pałacu Pokoju

 

4.3/5 - (28 votes)
2 comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić