8 Najlepszych Atrakcji w Mieście Haga

fotografia – Pixabay

Haga to miasto leżące w zachodniej części Holandii. Jest ulokowane nad Morzem Północnym i jest uznawana za stolicę administracyjną Holandii, gdyż znajduje się w niej siedziba władz parlamentu, rządu a także rodziny królewskiej. Haga jest trzecim największym miastem w Holandii, znajduje się tu także polski konsulat. Miasto jest bardzo reprezentacyjne, przede wszystkim wzbogacają je liczne kwiaty, szczególnie tulipany z których słynie Holandia.

Co warto zobaczyć w mieście Haga

1. Plein

Plein to najbardziej znany plac miejski, został on zbudowany w 1632 roku. Z wyglądu przypomina znany paryski Place Royale. Punktem centralnym tego placu jest pomnik księcia Wilhelma I, który ma aż 4 metry wysokości. Pomnik został zbudowany w 1843 roku i do dziś zachował się w bardzo dobrym stanie. Ciekawostką jest to, że w jednej ręce trzyma on dokument z wypisanymi miastami, które obróciły się przeciwko Hiszpanii. Zaś przy jego nodze siedzi mały pies, który jak głosi legenda udaremnił zamach na swojego pana. Na tym placu odbywają się różne wydarzenia, w przeszłości było tu wiele manifestacji i demonstracji, zwłaszcza o charakterze politycznym.

2. Binnenhof

Binnenhof to kompleks budynków, w którym mieści się siedziba obecnych władz parlamentu. Binnenhof to najstarsze miejskie budynki, pochodzą one z XIII wieku. W 1904 roku w tym kompleksie zaczęto organizować najważniejsze uroczystości państwowe. Wnętrza kompleksu są bardzo bogate i majestatyczne, mimo że z zewnątrz obiekt nie jest zbyt reprezentacyjny. Przed budynkiem znajduje się piękna fontanna, która została wybudowana w 1885 roku na cześć hrabiego Wilhelma II. Fontanna ma dosyć nietypową konstrukcję, jest wykonana z betonu i z elementów metalowych, pomalowanych na złoto i brązowo.

3. Pomnik Willelma II

Pomnik Willelma II jest cenionym zabytkiem Hagi. Stoi on przed wejściem do kompleksu Binnenhof. Mimo, że król ten nie panował długo to zasłużył się dla całej Hiszpanii i Hiszpanie chcieli go za to uhonorować. Obecny pomnik został wykonany w 1924 roku, zastąpił on poprzednią wersję pomnika bez konia. Pomnik znajduje się na dużym postumencie, przez to figura króla na koniu góruje nad całym placem. Autorem pomnika jest Antonin Mercie i Victor Peter.

4. Hofvijver

Hofvijver to teren rekreacyjny, który chętnie odwiedzają mieszkańcy i turyści. Teren ten jest pozostałością po fosie, która okalała zamek Wilhelma II. Zbiornik wodny jest dosyć duży, można go obejść na około i spędzić miło czas nad wodą w ładną pogodę.

5. Pałac Królewski – Paleis Noordeinde

Pałac Królewski w Hadze jest jednym z trzech pałaców królewskich w Hiszpanii. Obecnie pracuje w nim król Wilhelm – Alexander. Pałac jest bardzo duży i majestatyczny, przed nim stoi pomnik przedstawiający Wilhelma Orańskiego na koniu. Statua jest wykonana z brązu i jest bardzo efektowna. Niedaleko tej statuty znajduje się kolejny pomnik tym razem przedstawiający królową Wilheminę. Ta rzeźba została wykonana w 1968 roku. Pałac Królewski i jego otoczenie są ważnym punktem historycznym w Hadze, to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić przy zwiedzaniu miasta.

6. Panorama Mesdaga

Panorama Mesdaga to jedno z najbardziej znanych muzeów w Hadze. Jego budowa trwała bardzo krótko, za to eksponaty wystawione w tym miejscu robią ogromne wrażenie. Jego największym atutem jest malowidło wykonane na płótnie, które autorem jest Hendrik Willem Mesdag. Malowidło to przedstawia pejzaż wybrzeża i wsi rybackiej Scheveningen. Obraz jest bardzo rzeczywisty, ma głębię kolorów i ciekawą perspektywę.

7. Pałac Pokoju – Vredespaleis

Jednym z najcenniejszych zabytków Hagi jest Pałac Pokoju. W tym miejscu znajduje się siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Budowę pałacu zasponsorował Andrew Carnegie, dzięki niemu powstało miejsce, gdzie odbywa się Stały Trybunał Arbitrażowy. Pierwsza konferencja pokojowa odbyła się tu w 1899 roku. Przed obiektem znajduje się Wieczny Płomień Pokoju, został on umieszczony w tym miejscu w 2002 roku. Ciekawostką jest także fakt, że wokół pomnika znajduje się Światowa Droga Pokoju, która została wykonana z kamieni z 196 krajów.

8. Muzeum Eschera – Escher in Het Paleis

Muzeum Eschera początkowo było pałacem. Obiekt powstał w XVIII wieku i stacjonowała w nim królowa Emma. W późniejszych latach w obiekcie znajdowało się biuro Wilhelminy, Juliany i Beatrix. W obecnym czasie w pałacu znajduje się muzeum, poświęcone twórczości Mauritsa Cornelisa Eschera. Poza niezwykłymi pracami Eschera w muzeum można też podziwiać niezliczone żyrandole, które znajdują się w każdej sali. Zostały one wykonane przez Hansa Bentema na specjalne potrzeby muzeum. Niektóre żyrandole mają bardzo ciekawą formę, na przykład przedstawiają konika morskiego, czaszkę a nawet pająka. To bardzo niezwykłe miejsce, które warto zwiedzić.

Po więcej informacji turystycznych o mieście Haga warto zajrzeć tutaj


Ciekawostki i mieście Haga

– Haga w liczbach

 • 526.000 mieszkańców
 • 180 narodowości
 • 11 km plaż
 • 70 pawilonów plażowych
 • 12 parków
 • 11 szkół międzynarodowych
 • 20 muzeów
 • 8 teatrów
 • 14 sal koncertowych
 • 61 hoteli
 • 1 700 restauracji/kawiarni
 • 3.800 sklepów

– Haga posiada linię brzegową o długości 11 kilometrów

– Możesz wspiąć się na wieżę “Grote Kerk” (duży kościół). Podczas wycieczki z przewodnikiem po wieży Grote Kerk pokonasz nie mniej niż 288 schodów

– Pałac Huis ten Bosch (dom rodziny królewskiej) był kiedyś domem publicznym i więzieniem. A w centrum miasta znajduje się kolejne historyczne więzienie, które obecnie jest muzeum

– Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Rotterdam z góry The Penthouse

– Film “Oceans 12” był częściowo kręcony w Hadze, a dokładniej w ratuszu miejskim

– Haga jest bardzo zielonym miastem i ma więcej drzew niż mieszkańców

– Pierwsza w Europie sygnalizacja świetlna powstała w Hadze. Na ulicy  Paulownastraat w pobliżu Panorama Mesdag i Pałacu Pokoju

 

4.4/5 - (18 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić