7 Najlepszych Atrakcji w Nijmegen 🗺️

fotografia – Pixabay

Nijmegen to piękne, zabytkowe miasteczko położone we wschodniej części Holandii, tuż przy granicy holendersko-niemieckiej. Jest to najstarsze miasto w całym kraju: liczy już prawie 2 tysiące lat. Prawa miejskie Nijmegen uzyskało od Cesarza Rzymskiego Trajana między 98 a 102 rokiem n.e. Obecnie jest to ważny ośrodek kulturowy i akademicki, a także wyjątkowo chętnie wybierana destynacja turystyczna.

1. Hazelstraat

Hazelstraat to historyczna ulica, obecnie będąca deptakiem. Znajdują się tu m.in. restauracje, kawiarnie, sklepy i obiekty o znaczeniu kulturowym. Ulicę otaczają klimatyczne, malownicze kamieniczki. Wzdłuż niej w letnim sezonie ustawione są liczne ogródki gastronomiczne. Ze względu na wspaniały klimat tego miejsca, warto właśnie w nim rozpocząć zwiedzanie Nijmegen.

2. De Bastei

De Bastei to wyjątkowy obiekt muzealny, który przedstawia dzieje okolic Nijmegen od zarania dziejów, aż po czasy współczesne. Można zobaczyć tu m.in. pozostałości po szesnastowiecznym zbrojeniu miasta, ekspozycje poświęconą zbiorom geologicznym i wystawy o charakterze archeologicznym. Muzeum czynne jest codziennie w godzinach 10:00-17:00. W wybranych godzinach można skorzystać z darmowych usług przewodnika lub wybrać jedną z płatnych wycieczek.

3. Muzeum Afrykańskie (Afrika Museum)

Muzeum w całości poświęcone jest sztuce i kulturze afrykańskiej. Kolekcja liczy ok. 450 tysięcy różnych obiektów i przeszło 250 tysięcy fotografii. Zobaczyć tu można słynne wysuszone czaszki, tradycyjnie wyrabianą biżuterię oraz przedmioty o znaczeniu magicznym. Muzeum czynne jest codziennie od 11:00 do 16:00. Bilety kosztują 15 euro (bilety normalne) i 6 euro (bilety ulgowe dla dzieci do lat 18).

4. Velorama

Jedyne holenderskie muzeum rowerów. Ekspozycja liczy aż 250 obiektów, które powstały na przełomie 200 lat. Dodatkowo podziwiać tu można liczne fotografie, skorzystać z fachowej literatury oraz zaznajomić się z dokumentami producentów. W obiekcie znajduje się również klimatyczna kawiarnia, w której można zakupić przekąski i napoje.

5. Mookerheide

Mookerheide to rozległy obszar w pobliżu miasteczka, gdzie znajdują się malownicze wrzosowiska, łąki i lasy. W XVI wieku w tym miejscu rozegrała się słynna bitwa między wojskami holenderskimi i hiszpańskimi. Znajdują się tu nieczynne linie kolejowe z okresu II wojny światowej. Jednak to, co przyciąga turystów i mieszkańców pobliskich miejscowości to wyjątkowe lasy i łąki, doskonałe miejsce do pieszych i rowerowych wycieczek. Szczególnie późnym latem i wczesną jesienią, wrzosowiska pokrywają się drobnymi, liliowymi kwiatami, które wspaniale wyglądają.

6. MuZIEum

MuZIEum to wyjątkowe miejsce na mapie Nijmegen. W tym obiekcie możemy wejść do świata, który jest codziennością dla osób niewidomych. Podczas około godzinnej wycieczki w całkowitej ciemności doskonale funkcjonują pozostałe zmysły, takie jak dotyk, słuch i węch. Obiekt oferuje dwie trasy, które stanowią ciekawe doświadczenie i możliwość przekonania się na własnej skórze jak wygląda życie po utracie wzroku. Muzeum otwarte jest w poniedziałki między 12:00 a 17:00 oraz w pozostałe dni w godzinach 9:30-17:00. Wejście z przewodnikiem kosztuje 17,50 euro (bilet normalny) oraz 12 euro (bilet ulgowy dla dzieci).

7. Kronenburgerpark

Nijmegen jest miastem pełnym zieleni i cudownych miejsc do odpoczynku. Jednym z najważniejszych i najpiękniejszych z nich jest Konenburgerpark, który znajduje się w samym sercu miasta. Rozległy kompleks zajmuje powierzchnię pond 80 hektarów. Podziwiać tu można malownicze zakola meandrującej rzeki, wysoką, ceglaną wierzę górującą nad parkiem oraz fontanny i oczka wodne. Duża ilość ławek, miejsc do odpoczynku oraz dobrze zachowanych alejek sprawia, że to świetne miejsce na popołudniowy spacer w każdej porze roku.

Nijmegen to również miasto, w którym znajdziemy wiele atrakcji dla dzieci, takie jak duże place zabaw na świeżym powietrzu, lunaparki i tereny zielone. Zwiedzać je można pieszo, jak i na rowerach lub modnych seagwayach. Także miłośnicy nocnego życia nie będą zawiedzeni wizytą w Nijmegen: znajdują się w nim liczne kasyna, kluby nocne i puby, które czynne są do późnych godzin wieczornych.

Więcej informacji odnośnie zwiedzania Nijmegen, znajdziesz na stronie visitnijmegen.com

4.2/5 - (31 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić