Zwolle

fotografia – Pixabay

Zwolle to piękne miasto położone w północno-wschodniej części Holandii. Powstało już w średniowieczu na wzgórzu, które okalały podmokłe tereny rzeczne. Zwolle leży nad rzeką IIssel, która stanowi ważną atrakcję turystyczną w mieście. Przedstawiamy 7 najważniejszych turystycznych atrakcji Zwolle!

1. Dino Land

Dino Land to duży park rozrywki, który zapewni całodzienną zabawę dla całej rodziny. W środku znajduje się m.in. 100 pełnowymiarowych modeli dinozaurów, place zabaw dla najmłodszych, park linowy oraz specjalna strefa edukacyjna, dzięki której lepiej można poznać prehistoryczne gady. Organizowane są również warsztaty plastyczne i paleontologiczne.

2. Museum de Fundatie

Musem de Fundatie to jedno z najważniejszych muzeów w mieście. Jest to duża galeria sztuki, której ekspozycje liczą aż 11 tysięcy różnych obiektów, w tym prace słynnych artystów, takich jak Van Gogh czy Carel Willink. Muzeum umiejscowione jest w dziewiętnastowiecznym, klasycystycznym budynku. Bilety kosztują 14 euro. Obiekt otwarty jest od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-17:00.

3. Peperbustoren

Peperbustoren dosłownie oznacza “pieprzniczkę”. W Zwolle popularnie nazywa się tak wieżę Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – jest to wyjątkowo charakterystyczny obiekt, który stanowi chlubę i ikonę miasta. Sam kościół powstał pod koniec XIV wieku, a wieńcząca go wieża ciągnie się na 75 metrów. Na szczycie znajduje się taras widokowy, na który prowadzi aż 236 stopni.

4. Dutch Bakery Museum

Dutch Bakery Museum znajduje się w pobliskiej miejscowości Hottem. Na miejscu można poznać historię piekarnictwa oraz metody wypieku różnych gatunków chleba. Szczególnie najmłodsi będą zachwyceni możliwością spróbowania własnoręcznie stworzonych, prostych wypieków.

5. Muzeum Gier Bonami

Muzeum Gier “Bonami” to miejsce, które zagwarantuje mnóstwo przyjemności całej rodzinie. Znajdują się tu m.in. stare automaty do gier z lat 70-tych, dziesiątki modeli konsoli do gier (m.in. Playstation, Nintendo, Xbox) oraz ogromna kolekcja gier, w tym również gier komputerowych. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00. Dodatkowo w piątki i soboty odbywają się wieczorne sesje gier video w godzinach 18:00-22:00. Bilet dzienny lub wieczorny kosztuje 15 euro.

6. Kościół św. Michała

Kościół św. Michała to wyjątkowo charakterystyczny budynek w Zwolle. Wybudowany został między rokiem 1406 a 1466. W środku znajdują się wyjątkowo piękne organy stworzone przez niemieckiego artystę i rzemieślnika Arpo Schnitgera i jego synów, a także piękna ambona z początków XVIII wieku.

7. Muzeum Antona Piecka

Anton Piec był holenderskim malarzem i autorem grafik, szczególnie znany ze swoich lekko baśniowych, tajemniczych prac, a jego specyficzny styl stał się rozpoznawalny na całym świecie. Na jego cześć stworzono w Hattem wyjątkowe muzeum, które pozwala zapoznać się z jego twórczością i życiem. Bilety wstępu do muzeum kosztują 7,75 euro (dla osób dorosłych), oraz 5,50 i 3,25 euro (dla młodzieży i dzieci).

To nie jedyne atrakcje Zwolle. Z pewnością miasto to spodoba się miłośnikom aktywnego wypoczynku. Przepływająca przez niego rzeka umożliwia uprawianie kajakarstwa oraz przepłynięcia po najpiękniejszych częściach specjalnymi łodziami turystycznymi. Miasteczko świetnie przystosowane jest do uprawiania pieszej i rowerowej turystyki. Spacerując po mieście można zaobserwować pozostałości po średniowiecznej architekturze oraz wspaniałe przykłady budownictwa gotyckiego. Warto przejść się w pobliżu wspaniałej, piętnastowiecznej bramy Sassenpoort. Zwolle to również świetna baza wypadowa – umiejscowienie w środku państwa sprawia, że w krótkim czasie można dostać się do każdego punktu.

Po więcej informacji o Zwolle, udaj się na stronę visitzwolle.com

4.7/5 - (10 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić