Gandawa Atrakcje 🗺️ Co warto zobaczyć ?

fotografia – Pixabay

Gandawa to piękne, flandryjskie miasto, które znajduje się w północno-zachodniej części Belgii. Region ten zamieszkany był od setek lat: najpierw przez Celtów, a następnie przez Rzymian. W średniowieczu Gandawa stanowiła jedno z największych miast w całej Europie. Między XII a XV wiekiem powstały m.in. mury obronne i pierwsza duża architektura. Następnie rozwój miasta zagwarantowały cechy rzemieślnicze i ciągły handel.

Obecnie Gandawa jest…

…przede wszystkim ważnym ośrodkiem naukowym, akademickim i kulturowym.

Oto największe atrakcje tego miasta:

1. Zamek Gravensteen

Zamek Gravensteen to średniowieczna, masywna budowla wznosząca się nad miastem. Prawdopodobnie mury powstały już w XII wieku na miejscu wcześniejszego grodu obronnego. Obecnie można zwiedzać pomieszczenia zamkowe, wieże i dziedziniec. W środku powstały także dwie wystawy: muzeum broni oraz ekspozycja maszyn tortur. W sezonie letnim obiekt otwarty jest w godzinach 10:00-18:00. Bilety normalne kosztują 10 euro, zaś ulgowe 6 lub 7,5 euro. Osoby do lat 19 mogą wejść na teren zamku bez żadnych opłat.

2. Kościół św. Mikołaja

Kościół św. Mikołaja to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Jest to typowy przedstawiciel tzw. gotyku skaldyjskiego. NIegdyś stanowił główny punkt miasta, wokół którego funkcjonowały cechy i odbywały się targi i wydarzenia handlowe.

3. Muzeum Miejskie STEM

Muzeum Miejskie w Gandawie skupia się na kolekcjonowaniu przedmiotów związanych w historią i kulturą miasta oraz całego regionu. W tematycznych salach znajdują się również elementu multimedialne. Duże wrażenie robi ogromne zdjęcie miasta z lotu ptaka, którym wyłożona jest podłoga sali o powierzchni 300 metrów kwadratowych. Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku (za wyjątkiem czwartku, kiedy to obiekt jest zamknięty) w godzinach 9:00-17:00 oraz w weekendy od 10:00 do 18:00. Bilety wstępu kosztują 10 euro, a osoby do lat 18 mogą liczyć na darmowy wstęp.

4. Katedra św. Bawona

Katedra św. Bawona to świątynia, która sławę zyskała za sprawą chrztu szesnastowiecznego cesarza rzymskiego Karola V. Najstarsze części romańskie kościoła pochodzą z XII wieku. W środku znajduje się zjawiskowy Ołtarz Gandawski autorstwa Huberta i Jana van Eycków, który namalowany został w XV wieku. Można tu również podziwiać obraz Rubensa oraz piękną, rokokową ambonę z 1745 roku.

5. Muzeum Dr. Guislain

Muzeum Dr. Guislain skupia się na dziejach i rozwoju psychiatrii. Umiejscowione jest w starym szpitalu psychiatrycznym, a swoje imię zyskało od wybitnego lekarza, który jako jeden z pierwszych apelował o właściwe traktowanie pacjentów oddziałów psychiatrycznych. Ekspozycja dotyczy głównie historii rozwoju psychiatrii oraz zmieniających się metod leczenia, jednak można tu podziwiać także kolekcję “magicznych” przedmiotów służących do przeprowadzania egzorcyzmów (wszak niegdyś wierzono, że choroby umysłowe są właśnie dziełem nieczystych mocy) oraz zbiór prac pacjentów.

6. Harry Malter Family Park

Harry Malter Family Park to duże centrum rozrywki, które zapewni doskonałą rozrywkę dla całej rodziny. Znajdują się tu m.in. liczne karuzele, kolejki i atrakcje wodne, place zabaw oraz miejsca do odpoczynku. Park zamieszkują liczne gatunki papug, małpy, jeżozwierze, surykatki i zwierzęta gospodarcze. Wyjątkową atrakcją jest możliwość przejechania się na wielbłądzie. Dodatkowo na terenie parku organizowane są warsztaty dla najmłodszych i różnego rodzaju pokazy.

Będąc w Gandawie nie sposób ominąć Graslei – nadbrzeżną część miasta przy rzece Leie, gdzie znajduje się wiele klubów, barów i restauracji. Warto przejść się również przez piękny, malowniczy most Sint Michielsburg. Miłośnicy aktywnego wypoczynku i obcowania z naturą mogą wybrać się m.in. do parku Citadelpark lub rezerwatu przytody Bourgoyen-Ossemeerser. Duże wrażenie robi również ulica Grafiiti. Gandawa to jednak przede wszystkim wspaniałe miasto, które nigdy nie śpi i zapewnia świetną rozrywkę o każdej porze dnia i nocy.

Po więcej informacji o Gandawie, udaj się na stronę visit.gent.be/en

4.1/5 - (16 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić