12 Ciekawostek o La Rambla w Barcelonie

La Rambla
Bazar La Boqueria znajdujący się przy La Rambla / foto – Pixabay

W każdym dużym mieście znajduje się ulica, która na „tle” innych wyróżnia się. Łódź ma swoją Piotrkowską, Zakopane Krupówki, Broadway na Manhattanie, Champs-Élysées w Paryżu itp. Barcelona ma również swoją ulicę, jest nią La Rambla.

1. La Rambla, Las Ramblas, Les Rambles, ta ostatnia nazwa to po katalońsku, w końcu Barcelona to stolica Katalonii.

2. Ulica La Rambla znajduje się w dzielnicy Barcelony nazywającej się Barri Gòtic. Można ją bardzo łatwo znaleźć, wystarczy namierzyć pomnik Krzysztofa Kolumba i od niego kierować się w stronę Placu Katalońskiego.

3. Barri Gòtic w tłumaczeniu Dzielnica Gotycka. Jest to średniowieczne centrum Barcelony, wchodzące w skład Starego Miasta (Ciutat Vella). Większość budynków w tej dzielnicy pochodzi z czasów sięgających XIII – XV wieku.

4. La Rambla to ulica składająca się z kilku ulic utrzymanych w jednym ciągu zabudowy i są to: Rambla de Canaletes, Rambla dels Estudis, Rambla de Sant Josep, Rambla dels Caputixins, Rambla de Santa Monica.

5. Ulica ma około 1,5 kilometra długości i częściowa wyłączona jest z ruchu kołowego, jest zamieniona na deptak.

6. Nazwa ulicy pochodzi z języka arabskiego, w którym „ramla” oznaczała piaszczyste koryto rzeki. Dzisiejszą nazwę z języka hiszpańskiego można przetłumaczyć jako „przerwany przepływ wody”

7. Zanim ulica zyskała swój obecny wygląd i przeznaczenie, była bardzo zaniedbana, pełna dziur wypełnionych ściekami płynącymi po jej powierzchni. Mniej więcej od końca XVIII wieku zaczęła zmieniać swoje oblicze, przekształcając się w coraz bardziej zadbany fragment miasta i zyskiwać tym samym na popularności.

8. Bardzo popularny jest fragment ulicy nazywany Rambla de Canaletes. Znajduje się tu bowiem fontanna i jak głosi legenda, po napiciu się z niej wody, zawsze będzie się wracało do Barcelony.

9. Rambla de Sant Josep jest najbardziej ukwieconym odcinkiem całej ulicy La Rambla. Znajduje się tu bardzo dużo punktów sprzedających kwiaty cięte i doniczkowe. Jest to poniekąd kontynuacja tradycji związanej z faktem, że kiedyś było to jedyne miejsce w mieście, gdzie dozwolony był handel kwiatami. W obrębie tego fragmentu znajduje się najstarszy bazar w Barcelonie nazywający się La Boqueria

10. W połowie ulicy La Rambla we fragmencie noszącym nazwę Rambla dels Caputxins, znajduje się słynna mozaika uliczna. Mozaikę wykonał Joan Miró. Mozaika składa się z płytek lastrico w różnych barwach. Efekt został osiągnięty dzięki tłuczonemu kolorowemu szkłu wtłoczonemu w płytki. Mozaika powstała w 1976 roku i od tego momentu jest niepisanym symbolem i wizytówką La Rambla.

11. La Rambla na odcinku będącym deptakiem, jest żywym organizmem Barcelony. Znajduje się tu bardzo dużo sklepików, kafejek, restauracji itp. punktów. Wartkie życie trwa na tej ulicy przez 24 godziny na dobę i jest w dużej mierze zasługą samych Katalończyków jak i licznych w tym miejscu turystów.

12. Chcąc opisać wrażenia, jakie towarzyszą przechadzką po ulicy La Rambla , można śmiało podpisać się pod słowami, które wypowiedział Garcia Lorca: „Rambla to jedyna ulica na świecie, która mogłaby nie mieć końca”

4.9/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić