Patrząc na mapę przedstawiającą Morze Śródziemne, dostrzec morza wąski pasek wody morskiej wrzynający się między Półwysep Apeniński a Bałkany. Ten pasek to Morze Adriatyckie. Biorąc pod uwagę wielkość całego Morza Śródziemnego, Adriatyk na tym tle wygląda bardzo skromnie.
1. Morze Adriatyckie, popularnie nazywane Adriatykiem ma 139 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni. Długość morza to około 800 kilometrów, a szerokość maksymalnie 200 kilometrów.
2. Średnia głębokość Morza Adriatyckiego wynosi około 50 metrów. W najgłębszym miejscu odległość od dna do powierzchni wody wynosi 1233 metry.
3. Adriatyk jest ciepłym morzem ze średnią temperaturą w miesiącach letnich wynoszącą 24 – 26 stopni, zimą obniża się do 7 – 14 stopni w skali Celsjusza przy zasoleniu wynoszącym od 4 – 38‰, jest to więcej niż średnia światowa.
4. W wodach Morza Adriatyckiego tworzą się prądy morskie płynące wzdłuż wybrzeża chorwackiego na północ, a wzdłuż wybrzeża włoskiego z północy na południe.
5. Na Adriatyku jest ponad 1200 wysp, a tylko 69 jest zamieszkałych. Najwięcej wysp znajduje się wzdłuż wybrzeża chorwackiego. Ten charakterystyczny dla Chorwacji typ wybrzeża nazywany jest wybrzeżem dalmatyńskim.
6. Chorwackie wybrzeże Morza Adriatyckiego jest najczystszym morzem w Europie. Fakt ten sprawia, że Chorwacja jest bardzo chętnie odwiedzanym krajem przez turystów z całego świata. Od lat, pamiętających jeszcze dawną Jugosławię, wyjazd nad chorwackie wybrzeże, uważany był za bardzo prestiżowy i wzbudzający zazdrość. Dziś np. Polacy do Chorwacji jadą chętniej niż nad polskie morze.
7. Państwa położone nad Morzem Adriatyckim to: Włochy, Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra i Albania.
8. Nad brzegami Adriatyku położone są miasta, które niemal od początku cywilizacji śródziemnomorskiej były ważnymi ośrodkami miejskimi, a przede wszystkim ważnymi portami. Wśród tych ośrodków w dniu dzisiejszym ważną rolę odgrywają takie miasta jak: Triest, Wenecja, Rawenna, Ankona, Bari, Dubrownik, Split i wiele innych.
9. W wodach Adriatyku spotkać można delfiny, rekiny, walenie. Największe okazy waleni występują w południowym rejonie Adriatyku. Podobnie rzecz się ma z delfinami. Badania nad populacjami tych morskich ssaków prowadzone są wspólnie przez Włochów i Chorwatów.
10. W wodach Adriatyku żyją także stworzenia zaliczane w wielu kuchniach świata do tak zwanych „owoców morza”. Można tu zupełnie spokojnie spotkać ośmiornice, krewetki, ostrygi, kalmary, mątwy, małże, homary.
11. Szeroko rozwinięte jest nurkowanie w wodach Adriatyku. Jest to bezpieczny sport pod warunkiem, że jest uprawiany zgodnie z posiadanymi uprawnieniami lub pod okiem odpowiednich instruktorów. W wodach Adriatyku nie ma pospolitych groźnych dla człowieka zwierząt oraz ryb. Nie spotka się tu rekina ludojada, ani innego jemu podobnego stworzenia. Nie oznacza to, że wszystko, co żyje w tym morzu, jest w 100% bezpieczne dla człowieka. Można tu znaleźć kilka gatunków ryby, z którymi kontakt może okazać się nieprzyjemny. Jedno jest pewne, ryby te nie atakują pierwsze, pozostawione w spokoju nie są agresywne.
12. Ze względu na burzliwe dzieje związane z wodami i brzegami Adriatyku, w wielu rejonach organizowane są wyprawy płetwonurkowe do starych wraków różnych zatopionych jednostek pływających. Tylko na chorwackim wybrzeżu można nurkować w ponad 100 miejscach, w których znajdują się zatopione stare żaglowce, wraki okrętów wojennych itp.
13. Pod dnem Adriatyku występują złoża różnych surowców i minerałów. W rejonach włoskiego wybrzeża Adriatyk znajdują się wieże wiertnicze, wydobywające z dna morskiego, ropę naftową.