30 Ciekawostek o Albanii

albania
foto – Pixabay

Albania to państwo położone w południowo-wschodniej Europie, wchodzące w skład państw bałkańskich. Choć co roku odwiedza ją coraz więcej turystów, nie jest jeszcze tak popularna, jak Chorwacja, dlatego wciąż można znaleźć tutaj dzikie i nieprzepełnione miejsca. Położenie nad Morzem Adriatyckim, zróżnicowane ukształtowanie terenu, a także ciekawa historia sprawiają, że kraj przyciąga podróżników z całego świata. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Nazwa Albanii wywodzi się ze źródeł greckich i rzymskich, nawiązując do koloru białego. Sami Albańczycy używają nazwy Shqipëria, co oznacza Krainę Orłów.

2. Legenda mówi, że pewien młody Albańczyk uratował małego orła przez wężem, za co orlica nagrodziła go doskonałym wzrokiem i siłą orlich skrzydeł. Młodzieniec otrzymał również ochronę i nadzór orlicy.

3. Kilka lat przed wybuchem pierwszej wojny światowej Albania ogłosiła niepodległość. Podczas pierwszej wojny światowej Albania była okupowana przez Serbów, a później przez Austriaków. Podczas drugiej wojny światowej zajęli ją Włosi.

4. W samej Albanii żyje około trzech milionów ludzi, chociaż szacuje się, że populacja Albańczyków jest nawet trzy razy większa. Większość z nich żyje poza granicami kraju.

5. W 1967 roku Albania stała się pierwszym na świecie krajem, który ogłosił swój ateistyczny status. Było to związane z rządem Envera Hoxha, kiedy religia była zakazana pod groźbą spędzenia od trzech do dziesięciu lat w więzieniu.

7. Łazarat jest albańską wsią, którą potocznie nazywa się ziołową stolicą kraju. Dzieje się tak, ponieważ ta niewielka miejscowość jest największym eksporterem konopi indyjskich na całym świecie.

8. Stolicą Albanii jest Tirana, ale nie zawsze tak było. Od 1913 roku, kiedy kraj zajęli Czarnogórcy, do 1920 roku stolicą państwa było miasto Durrës.

9. Albania jest niewielkim krajem. Jej powierzchnia wynosi nieco ponad 28 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli tyle ile województwo wielkopolskie.

10. Jeszcze niedawno w Albanii zakazane było korzystanie z łodzi motorowych, które służyły obywatelom miasta często do handlu narkotykami, a nawet ludźmi.

11. Jezioro Skadar w Albanii jest największym jeziorem w południowej Europie. Jego powierzchnia ma nawet do 500 kilometrów kwadratowych i jest dzielona między Albnanię oraz Czarnogórę.

12. Z kolei Jezioro Ochrydzkie jest najstarszym jeziorem w Europie, wchodzącym w skład tak zwanych jezior starożytnych. Znajduje się ono na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a na jego brzegu rośnie wiele rzadkich gatunków roślin.

13. Do Albanii należy aż trzynaście wysp i wysepek. Tylko dwie z nich mają powierzchnię przekraczającą jeden kilometr kwadratowy. Największą wyspą jest wyspa Sazan.

14. Oficjalną walutą w Albanii jest lek. Jej nazwa pochodzi od skróconej formy imienia Aleksandra Wielkiego, która brzmi właśnie tak. W kraju można również posługiwać się euro.

15. Język albański jest wliczany do grupy języków indoeuropejskich, ale dzieli się na liczne dialekty. Przede wszystkim dzieli się go na dialekt gegijski używany na północy, a także dialekt toskijski używany na południu.

16. Autobusy albańskie nie jeżdżą zgodnie z jakimkolwiek rozkładem jazdy. Wyruszają do celu, kiedy są pełne i sprawne. Warto wspomnieć, że na drogach panuje co najmniej chaos, który wymaga wzmożonej czujności.

17. Korab to najwyższe wzniesienie Albanii, którego wierzchołek znajduje się na wysokości ponad 2700 metrów nad poziomem morza. Szczyt ten dzielony jest z Kosowem oraz Macedonią.

18. Za czasów panowania komunistycznego dyktatora, Envera Hoxhy’ego, w Albanii na potęgę budowano bunkry. Dziś w tym niewielkim kraju jest ich aż niemal 750 tysięcy. Niektóre z nich są wykorzystywane jako domy lub modne kawiarnie.

19. Albania może poszczycić się największymi złożami ropy naftowej w całej Europie.

20. Albania to kraj, w którym łatwo można doprowadzić do komicznych nieporozumień. Dzieje się tak, ponieważ gest kiwania głową oznacza tam zaprzeczenie, a z kolei kręcenie głową na boki oznacza zgodę.

21. To właśnie z Albanii pochodzi Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, znana na całym świecie jako Matka Teresa. Kobieta urodziła się w Skopje, czyli w obecnej stolicy Macedonii. Jest też jedyną Albanką, która otrzymała Nagrodę Nobla.

22. W Przeklętych Górach północnej Albanii odkryto w 2009 roku lodowce. Odkrycia dokonali badacze z Uniwersytetu w Kolorado. Są to najdalej wysunięte na północ lodowce w całej Europie.

23. W całej Albanii rośnie około 2250 roślin, co jest niespotykaną różnorodnością jak na tak niewielki obszar. Wystarczy dodać, że ilość ta odpowiada jednej trzeciej części wszystkich roślin, jakie można spotkać na kontynencie.

24. W Albanii żyje ponad dziewięćdziesiąt gatunków zwierząt, które oficjalnie uznaje się za gatunki zagrożone na całym świecie. Należą do nich kormorany i pelikany dalmatyńskie.

25. Niektórzy Albańczycy wierzą w to, że wieszanie wypchanych zwierząt w domach ma moc, która odstraszy złe moce. Tego rodzaju ozdoby nie pojawiają się więc w ich domach z powodów estetycznych.

26. Zdecydowana większość Albańczyków to muzułmanie, którzy stanowią około siedemdziesięciu procent. Z kolei siedemnaście procent obywateli to chrześcijanie, a resztę stanowią ateiści i wyznawcy innych religii.

27. Choć cała infrastruktura w Albanii pod wieloma względami nie jest jeszcze tak rozwinięta, jak w innych częściach Bałkanów, Albańczycy mają najszybszy i najtańszy Internet.

28. Albańczycy uwielbiają wieczorne spacery, które nazywane są tutaj xhiro i pozwalają rozprostować kości po całym dniu pracy. Po zmroku na ulicach można spotkać bardzo wielu ludzi, którzy praktykują ten zwyczaj.

29. Albania jest jedynym krajem na kontynencie europejskim, który nigdy nie posiadał międzynarodowego połączenia kolejowego, mimo że ma sieć kolejową.

30. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajdują się nie tylko Jezioro Ochrydzkie, ale również stanowisko archeologiczne Butrint, a także centra miast Gjirokastra oraz Berat.

4.7/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić