12 Ciekawostek o Stadionie Camp Nou

camp nou
foto – Pixabay

Ach, ta piłka nożna, rozpala namiętności nie tylko grą piłkarzy, ale także przepychem stadionów. Czasami odnieść można wrażenie, że nie tylko o piłkę chodzi, ale przede wszystkim o to wszystko, co z tą piłką związane. Kiedyś wystarczyło w miarę dobre klepisko, czy kawałek łąki ze skoszoną trawą, cztery wysokie kije i już był „stadion”. Te czasy odeszły w niepamięć i dziś każdy klub chce mieć stadion z tak zwanego „prawdziwego zdarzenia”. I bardzo często nie ma znaczenia na jakim poziomie gra drużyna piłkarska. Trochę inaczej to wygląda kiedy zajrzy się na najwyższą półkę klubów futbolowych. Dobrym przykładem może tu być Barcelona i jej stadion symbol Camp Nou.

1. Nou Estadi del Futbol Club Barcelona, tak brzmi pełna nazwa jednego z najsłynniejszych stadionów świata. Duma Katalonii, bo tak nazywany jest klub piłkarski FC Barcelona, który rozgrywa swoje mecze na tym właśnie stadionie.

2. Camp Nou można przetłumaczyć jako „nowe pole” i takie też było główne zamierzenia budowniczych nowego stadionu dla klubu piłkarskiego Barcelona. Zanim powstał Camp Nou piłkarze Barcelony rozgrywali swoje mecze na starym stadionie Camp de Les Corts. Stadion ten służył klubowi w latach 1922 – 1957. Wraz ze wzrostem zainteresowania piłką nożną, okazał się za mały. Po ostatniej rozbudowie w roku 1955 mógł pomieścić jedynie 60 tysięcy widzów. Było to stanowczo za mało.

3. Decyzja o budowie nowego stadionu w mieście Barcelona zapadła w roku 1954, a do jej realizacji przystąpiono w tym samym roku. Budowę zakończono w 1957 roku.

4. Pierwszy mecz na nowym stadionie rozegrano 24 września 1957 i wystąpiła w nim drużyna FC Barcelona, a jej przeciwnikiem była drużyna Polska, występująca pod nazwą „Warszawa”. Mecz zakończył się zwycięstwem Katalończyków, wygrali oni z rezultatem 4:2.

5. Pierwszego gola w meczu z Polską, w pamiętnym 1957 roku, strzelił Eulogio Martinez i był to zarazem pierwszy gol strzelony na nowym stadionie w oficjalnym meczu.

6. W Latach 1980 – 1993 na trybunach mogło zmieścić się 121 749 kibiców. W związku z przepisami i względami bezpieczeństwa ostatecznie w dniu dzisiejszym na stadionie są miejsca mogące pomieścić 99 354 osób.

7. Od czasu oddania stadionu do użytku był on wielokrotnie modernizowany i przebudowywany. Obecny kształt i wyposażenie, są efektem 7 modernizacji. Biorąc to wszystko pod uwagę, kibice na obecny obiekt mówią „Li Camp Nou”, czyli „nowy stadion”

8. Budowa stadionu kosztowała 288 milionów peset, czyli obowiązującej wówczas hiszpańskiej waluty.

9. Powierzchnia stadionu to 55 tysięcy metrów kwadratowych. Boisko ma znormalizowane przez UEFA wymiary 105 na 68 metrów.

10. 17 listopada 1982 roku, na stadionie odprawił mszę papież Jan Paweł II, w której wzięło udział 120 tysięcy osób.

11. W początkach swojego istnienia na stadionie odbywały się mecze z udziałem reprezentacji Hiszpanii. Obecnie ze względów politycznych, reprezentacja Hiszpanie nie rozgrywa swoich spotkań na tym obiekcie.

12. Stadion Camp Nou i drużyna piłkarska FC Barcelona to według słów, które wypowiedział Narcis de Carreras prezydent Barcelony w latach 1968 – 1969 „Więcej niż klub” (Més que un club). Słowa te stanowią motto klubu FC Barcelona.

13. Fc Barcelona planuje przebudować stadion, aby był godny XXI wieku i stał się jednym z najbardziej niesamowitych stadionów świata.

5/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić
Czytaj dalej

Zwolle

Zwolle to piękne miasto położone w północno-wschodniej części Holandii. Powstało już w średniowieczu na wzgórzu, które okalały podmokłe…
Czytaj dalej