12 Ciekawostek o Santiago Bernabeu

santiago bernabeu
foto – Pixabay

Udając się do Madrytu, warto w swoich planach uwzględnić wizytę w obiektach chluby miasta, czyli w siedzibie piłkarskiego klubu Real Madryt.
Co prawda w Madrycie jest wiele bardzo ciekawych zabytków, ukazujących burzliwą historię miasta, jednak Real Madryt bije je wszystkie na głowę. A jak Real to oczywiście jego najważniejsze miejsce, czyli stadion Santiago Bernabeu.

1. Historia powstania stadionu sięga roku 1944. Hiszpania po okresie wojny domowej z lat 1936 – 1939 zdołała uchronić się od zawieruchy II wojny i między innymi to wpłynęło na decyzję budowy nowego stadionu dla chluby miasta Realu Madryt.

2.Budowę stadionu rozpoczęto 27 października 1944 roku, a zakończono 14 grudnia 1947 roku. Na inaugurację stadionu odbył się mecz pomiędzy Realem Madryt a CF Os Belenenses. Mecz zakończył się zwycięstwem królewskich 3:1.

3. Pisząc o stadionie Santiago Bernabeu nie sposób nie pisać o Realu Madryt. Wytłumaczenie tego jest bardzo proste, otóż jest on macierzystym stadionem klubu. Na nim rozgrywane były najważniejsze mecze w historii Realu oraz hiszpańskiej piłki nożnej.

4. Stadion Realu w początkach swojego istnienia nosił nazwę Nuevo Estadio Chamartín i był wybudowany na miejscu starego stadionu Chamartin.

5. Nazwa Santiago Bernabéu, nadana zostało stadionowi w roku 1955. Nazwa stadionu jest związana z długoletnim prezesem klubu, którym był Santiago Bernabéu de Yeste. Zanim został prezesem, przez wiele lat grał w zespole Realu Madryt. Prezesurze sprawowanej przez Bernabeu, Real zawdzięcza bardzo dużo, chcąc go w specjalny sposób uhonorować, jego imieniem nazwano stadion.

6. Nowy stadion miał za zadanie pomieścić na swoich trybunach ponad 75 tysięcy osób. Jak to było w zwyczaju tamtych czasów, część trybun posiadała miejsca siedzące, a część stojące. Miejsc siedzących było ponad 27,6 tysiąca, a stojących 47,5 tysiąca. Część miejsc siedzących w liczbie ponad 9,1 tysiąca znajdowała się pod zadaszonymi trybunami.

7. W roku 1954 dokonano pierwszej modernizacji stadionu, zwiększając jego pojemność do 120 tysięcy miejsc.

8. Pierwszy międzynarodowy mecz na stadionie Bernabeu, odbył się w 1964 roku. Przeciwnikiem reprezentacji Hiszpanii była drużyna Związku Radzieckiego.

9. Stadion Santiago Bernabeu był miejscem rozgrywania wielu prestiżowych rozgrywek związanych między innymi z Pucharem Europy, Ligi Mistrzów. W 1982 roku na jego murawie odbywały się spotkania w ramach Mistrzostw Świata, a w 1964 Mistrzostw Europy.

10. Na terenie stadionu znajduje się muzeum poświęcone Realowi Madryt oraz reprezentacji Hiszpanii. Muzeum obok stacjonarnego posiada także wersję interaktywną.

11. 12 grudnia 2004 roku podczas meczu pomiędzy Realem, a Realem Sociedad miało miejsce nietypowe wydarzenie, mecz został przerwany na 2 minuty przed końcem z powodu ogłoszenia alarmu bombowego. Na całe szczęście alarm okazał się fałszywy. Mecz dokończono dopiero 5 stycznia 2005 roku.

12. Obecnie stadion znajduje w stanie kolejnej przebudowy, której koniec zaplanowano na czerwiec 2022 roku. Ze względu na panującą epidemię grypy, prace końcowe zostały częściowo zatrzymane, co najprawdopodobniej sprawi, że remont i przebudowa stadionu zakończona zostanie najwcześniej w roku 2023.

4.7/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić