10 Najpopularniejszych Atrakcji w Cagliari

fotografia – Pixabay

Sardynia przez wielu podróżników uznawana jest za najpiękniejszą wyspę całego Morza Śródziemnego. Bez wątpienia to właśnie jej południowa część obfituje we wspaniałe plaże z krystalicznie czystą wodą oraz klimatyczne miasteczka pełne zieleni, malowniczej architektury i mnóstwa atrakcji. Jedną z takich miejscowości jest Cagliari – zabytkowe miasto, którego początki sięgają VII wieku p.n.e. Jest to jedna z największych metropolii wyspy, a zarazem stolica tego włoskiego regionu. Oto 10 największych atrakcji Cagliari i jego okolic!

1. Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne w Cagliari to prawdziwa atrakcja dla wszystkich fascynatów historii starożytnej. Wśród wielu eksponatów można tu obejrzeć wyjątkowo cenne, prehistoryczne figurki z brązy, ozdoby z czasów bizantyjskich i wspaniałą ceramikę rzymską. Ciekawą atrakcją tutejszego muzeum archeologicznego jest świetnie odwzorowana wioska fenicka, która stanowiła ważny punkt handlowy na wyspie.

2. Katedra w Cagliari

Główna świątynia w Cagliari wybudowana została w XIII wieku i reprezentuje typową dla Sardynii odmianę stylu romańskiego. W środku podziwiać można liczne dzieła sztuki, w tym rzeźby czterech lwów strzegących prezbiteriów oraz płaskorzeźby przedstawiające biblijne sceny z Nowego Testamentu.

3. Park Molentargius Saline

Parco Naturale Molentargius Salone to ogromny, podmokły teren na obrzeżach miasta. Ten wyjątkowo malowniczy obszar przyciąga przede wszystkim miłośników ornitologii – wśród wielu gatunków ptaków, które w parku mają swoje tereny lęgowe, najchętniej obserwowane są duże populacje biało-różowych flamingów. Cały park świetnie przystosowany jest do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej: znajdują się tu liczne ścieżki, szlaki i miejsca do odpoczynku.

4. Wieża Słonia (Torre del Elefante)

Wieża Słonia jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w całym Cagliari. Wieża wybudowana została w XIV wieku i początkowo była częścią fortyfikacji miejskiej. Ciekawostką jest, że przez pewien okres w historii wieża służyła jako więzienie i miejsce wykonywania wyroków śmierci na skazańcach. Dziś wieża stanowi główny punkt widokowy – na jej szczycie znajduje się niewielki taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniała panorama całego miasta.

5. Bastion Świętego Krzyża

Bastion Świętego Krzyża wybudowany został na przełomie XIX i XX wieku na bazie starożytnych pozostałości po murach strzegących miasta. W środku znajdują się pasaże handlowe, zaś dach budowli pełnią funkcję rozległych tarasów widokowych. Najbardziej charakterystyczną cechą budynku jest monumentalny łuk triumfalny. Wnętrza pełnią funkcję kulturalną i turystyczną, a część z nich udostępniona jest dla zwiedzających.

6. Plaża Poetto

Poszukując idealnego miejsca do całodziennego odpoczynku na plaży z pewnością powinniśmy wybrać się na plażę Poetto. To wyjątkowo malownicze miejsce charakteryzuje się miękkim, białym piaskiem, łagodnym zejściem do morza oraz krystalicznie czystą, lazurową wodą. Całość przywodzi na myśl rajskie, tropikalne plaże, idealne do wylegiwania się na słońcu, zażywania kąpieli i uprawiania sportów wodnych.

7. Sella del Diavolo

Sella del Diavolo to kolejne miejsce w Cagliari, które zapewni zapierające dech w piersiach widoki. Położone w tym miejscu wysokie, białe klify gwarantują niezapomnianą panoramę Morza Śródziemnego. Dodatkowo na klifach znajdują się bary i tawerny, w których można zatrzymać się na lampkę doskonałego, lokalnego wina.

8. Nekropolia Tuvixeddu

Tuvixeddu jest jedną z największych i najlepiej zachowanych nekropolii punickich w całym basenie Morza Śródziemnego. Najstarsze groby Kartagińczyków, które zlokalizowane są na terenie cmentarzyska, liczą prawie 8 tysięcy lat. W pobliżu znajduje się również ważna z archeologicznego punktu widzenia nekropolia rzymska. Ogromny obszar udostępniony jest do zwiedzania przez turystów, a większość znalezisk z cmentarza znajduje się obecnie w miejskim Muzeum Archeologicznym.

9. Zamek San Michele

Średniowieczny zamek San Michele to majestatyczna budowla, której najstarsze części sakralne (odkryte zresztą stosunkowo niedawno bo dopiero w 1990 roku) sięgają XII wieku. Choć sam wiek zamku pozostaje nieznany szacuje się, że powstał on nieco później niż tutejszy kościół liczący przeszło 800 lat. Przez setki lat posiadłość używana była m.in. jako dwóch mieszkalny rodzin szlacheckich i siedemnastowieczny szpital zakaźny, a obecnie jego wnętrza zajmuje Centrum Kultury i Sztuki, które część pomieszczeń udostępnia do zwiedzania przez turystów.

10. Museo Delle Cere Anatomiche

Muzeum Delle Cere Anatomiche to wyjątkowa i unikalna kolekcja figur woskowych, której twórcy skupili się na dokładnym odwzorowaniu części anatomicznych ciał kobiet i mężczyzn. W środku obejrzeć można m.in. dokładne modele różnych układów i organów z ludzkich ciał, a także przekroje, niegdyś przydatne do nauki anatomii człowieka.

Cagliari to miasto, które nie sposób pominąć podczas zwiedzania przepięknej Sardynii. To także świetna baza wypoczynkowa i wypadowa do zwiedzania całej południowej części wyspy. Okoliczne atrakcje, liczne zabytki oraz wspaniały, wciąż kameralny klimat miejscowości sprawia, że pobyt tutaj na długo zapadnie w pamięci każdego podróżnika.

Po więcej informacji turystycznych o wyspie Sardynia warto zajrzeć tutaj

4.5/5 - (20 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić