9 Największych Atrakcji w Mieście Aberdeen 🗺️

fotografia – Pixabay

Aberdeen to trzecie pod względem wielkości miasto w Szkocji, położone nad ujściem rzek Don oraz Dee do Morza Północnego. Miasto to szczyci się długą historią, a wiele ze starszych budowli wzniesiono z granitu, dlatego też często nazywa się je Granitowym Miastem. W latach siedemdziesiątych za sprawą ropy naftowej Aberdeen stało się bardzo bogatym miastem, w którym nie brakuje luksusowych hoteli i restauracji. Czuć w nim również ducha tradycji i niezwykłej historii, a mnóstwo atrakcji sprawia, że co roku okolice te odwiedza mnóstwo turystów.

Co warto zobaczyć podczas wycieczki do Granitowego Miasta?

1. Fyvie Castle

Fyvie Castle należy do najpiękniejszych zamków w całej Wielkiej Brytanii. Znajdujący się w Aberdeenshire kompleks wspominany był już w XIII wieku, kiedy stał się miejscem sądu pod gołym niebem. Wnętrze zamku przypomina scenografię do filmu rozgrywającego się w średniowieczu. Znajduje się tutaj pokaźna kolekcja zbroi, obrazów i gobelinów. Zwiedzający mogą również zobaczyć przepiękną bibliotekę, salon bilardowy, pokój dzienny i łazienkę, a cały zamek otaczają imponujące ogrody. Wielbiciele strasznych historii z pewnością poczują dreszczyk emocji, wysłuchawszy historii o duchach, które regularnie nawiedzają zamek.

2. Footdee

Footdee to dzielnica Aberdeen, którą stanowi stara rybacka wioska. Jej historia sięga średniowiecza, a dziś wąskie uliczki, pełne barwnych domków przyciągają turystów, którzy uwielbiają stare budowle i nastrój minionych epok. Jest to również idealne miejsce na spokojny spacer z dala od zgiełku miasta.

3. Katedra św. Machara

Katedra św. Machara jest jednym z najważniejszych zabytków w Aberdeen. Wybudowana w średniowieczu, należy do obiektów, którym miasto zawdzięcza swój przydomek, ponieważ wzniesiono ją z granitu. W środku znajdują się grobowce biskupów z XV i XVI wieku, a różne elementy, z których składa się świątynia, powstawały na przestrzeni stuleci. Nawa główna i wieże powstały w XV wieku, sufit w XVI, a do poważnej przebudowy doszło w pierwszej połowie XIX wieku. Dziś świątynia należy do Kościoła Szkocji, a ponadto jest ważnym zabytkiem na mapie Aberdeenshire.

4. Brig ‘o’ Balgownie

Brig ‘o’ Balgownie to kamienny most, którego budowa rozpoczęła się w XIII wieku, a skończyła w kolejnym stuleciu. Stanowi niesamowitą ozdobę rzeki Don, a z mostu rozpościera się przepiękny widok na dziką przyrodę. Most znajduje się w spokojnej okolicy niedaleko uniwersytetu i prowadzą od niego szlaki, dzięki którym można między innymi dotrzeć do miejsca, z którego sam obiekt jest najlepiej widoczny i najpiękniej wychodzi na zdjęciach.

5. Aberdeen Town House

Aberdeen Town House to przepiękna, neogotycka budowla, w której obecnie mieści się Urząd Miejski. Budynek został ukończony w 1874 roku, a jego wnętrze jest nie tylko równie piękne, co fasada, którą można podziwiać z zewnątrz, ale również pełne pamiątek z końca XIX wieku. Można tu na przykład przyjrzeć się z bliska tablicom wyszczególniającym nazwiska lokalnych dobroczyńców, a także rzeźby.

6. Marischal College

Marischal College stanowi symbol Granitowego Miasta i znajduje się w samym centrum. Budowa niezwykłego gmachu rozpoczęła się w 1835 roku i zakończyła dopiero w roku 1900. Obecnie jest to drugi pod względem wielkości budynek wykonany z granitu na świecie. Do dziś funkcjonuje legenda, że Marischal College był ulubionym budynkiem Adolfa Hitlera w całej Wielkiej Brytanii i gdyby bitwa o Anglię, a później również cała druga wojna światowa potoczyły się inaczej, niemiecki przywódca pragnął urządzić właśnie tutaj jedną ze swoich rezydencji.

7. Rubislaw Quarry

Rubislaw Quarry to kamieniołom, któremu miasto Aberdeen od stuleci zawdzięcza swój niezwykły charakter. Został otwarty w 1740 roku i znajdował się na wzgórzu Rubislaw. Pod koniec XVIII wieku Urząd Miasta sprzedał kamieniołom pewnemu biznesmenowi za 13 funtów, stwierdziwszy, że miejsce to nie jest i nigdy nie będzie źródłem dobrych materiałów budowlanych. Była to gigantyczna pomyłka, biorąc pod uwagę fakt, że przez kolejnych dwieście lat z kamieniołomu tego wydobyto ponad sześć milionów ton granitu, z którego zbudowano najważniejsze budowle w Aberdeen, a także niektóre obiekty w innych miastach w Wielkiej Brytanii, na przykład Most Waterloo w Londynie. Dziś miejsce to wypełnione jest wodą i stanowi sztuczne jezioro wewnątrz miasta, a także niezwykłą pamiątkę, która do dziś ukazuje ogrom wydobycia granitu w poprzednich epokach.

8. Kirk of St. Nicholas Uniting

Kirk of St. Nicholas Uniting to imponujący kościół, o którym po raz pierwszy wspominano już w XII wieku. Jego wnętrze jest bogato zdobione, ciemne i wykończone mahoniem. Można tutaj poczuć atmosferę odległego średniowiecza, a także przyjrzeć się z bliska wielu artefaktom i rozwiązaniom architektonicznym charakterystycznym dla epoki. Kościół ten jest niezwykle ważny dla mieszkańców miasta, a święty Mikołaj jest nie tylko patronem żeglarzy, ale również patronem Aberdeen.

9. Johnston Gardens

Johnston Gardens to kameralne miejsce stanowiące ogród publiczny, w którym znajduje się sporo gatunków krzewów i kwiatów. To idealna okolica na przyjemny, romantyczny spacer, w którym wszystkie zmysły atakowane są przez eksplozję barw, zapachów i kojącej ciszy. Warto również dodać, że ten uroczy ogród wielokrotnie wygrywał brytyjskie konkursy na najpiękniejsze kwiaty.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.4/5 - (25 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić