10 Topowych Atrakcji w Mieście Trydent

fotografia – Pixabay

Miasto Trydent jest stolicą włoskiego regionu o tej samej nazwie. Miasto znajduje się w najlepiej rozwiniętej gospodarczo części Włoch. O Trydencie można śmiało powiedzieć, że jest to jedno z najbardziej „niemieckich włoskich miast”. Nie jest to twierdzenie pozbawione uzasadnienia. Język niemiecki obok języka włoskiego uznawany jest za oficjalny zarówno szkołach jak i urzędach. Jest to niewątpliwie pozostałością po wielowiekowych wpływach niemieckich i austriackich na miasto i cały region. Oprócz dobrze rozwijającego się przemysłu turystyka zwłaszcza związana ze sportami zimowymi jest istotnym elementem wpływającym na rozwój miasta wraz z całym regionem.

Trydent – krótko historycznie.

Początki miasta przypisywane są Celtom bo to z tych czasów pochodzą pierwsze potwierdzone wzmianki o istnieniu tu osady ludzkiej. Jakoś dziwnym trafem w opracowaniach historycznych pomija się Etrusków, którzy na długo przed Celtami zamieszkiwali te rejony Italii. Dlaczego warto wspomnieć Etrusków, powód jest bardzo prosty, rozwój gospodarczy północnej Italii głównie zawdzięczany jest właśnie Etruskom. Był to lud o wybitnych jak na tamte czasy zdolnościach do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie i przetwórstwie. Etruskowie tak prowadzili swoją gospodarkę, że w czasach największej biedy i głodu występujących w czasach starożytnych, potrafili z tych opresji wychodzić obronną ręką. Początki upadku Etrusków zbiegły się w czasie z pojawieniem się na tych terenach Celtów.
Trzymając się encyklopedycznych faktów w roku 222 p.n.e. osada określana obecnie jako Trydent była w rękach Celtów i w wyniku naporu rzymskiego została włączona w granice imperium rzymskiego, stając się jego kolonią. Miasto za czasów rzymskich rozwijało się wolnym tempem, znajdowało się na terenie przez który prowadziły jedne z główniejszych szlaków handlowych rzymskiego imperium prowadzących w rejony północno wschodniej Europy.
Wraz z upadkiem Rzymu tereny przez imperium kontrolowane na północy Italii, znalazły się pod wpływami germańskich Ostrogotów, a następnie Longobardów.
Koniec X wieku to dominacja na terenie Trydentu, Bawarii. W roku 1363 miasto Trydent zostało opanowane przez Habsburgów i tak przetrwało aż do zakończenia I wojny. Tym sposobem łatwiej jest zrozumieć dlaczego język niemiecki jest drugim obok włoskiego urzędowym językiem w mieście. Wielowiekowe wpływy germańskie zrobiły swoje i mocno odcisnęły się w historii Trydentu.

Co warto zobaczyć w mieście Trydent

1. Cattedrale di San Vergilo – pierwotnie na miejscu dzisiejszej katedry znajdował się starożytny kościół. W XI wieku dokonano jego pierwszej przebudowy by następnie na początku XIII wieku przeprowadzić kolejną przebudowę sięgająca aż od fundamentów jej poprzedniczek. Prace budowlane trwały wiele lat, aż do całkowitego ich zakończenia w połowie XIV wieku. Pomimo wieloletniej budowy katedra zachowała romański charakter. Pod katedrą znajdują się odkryte i udostępnione do zwiedzania miejsca, ukazujące mury i fundamenty jej poprzedniczek.

2. Piazza del Duomo – jest to centralny plac w mieście przy którym znajduje się katedra. Na placu przed katedrą usytuowana jest fontanna Neptuna. Plac otaczają średniowieczne kamienice. Plac jest miejscem spotkań mieszkańców miasta. Warto na niego zajrzeć wieczorem, wtedy cały plac i wszystkie wokół niego budowle, oświetlone są niebiesko różowymi reflektorami nadając miejscu bajkową scenerię.

3. Palazzo Pretorio – główny budynek pałacu zbudowany został w IX wieku, w XIII wieku wzbogacony został przez dobudowanie wieży – Torre Civica. Do XII wieku pałac był siedzibą biskupów, a od początku XIII wieku obok biskupów zajmowali tu miejsce również urzędnicy miejscy oraz mieścił się tu sąd.

4. Torre Civica – Miejska Wieża pełniąca zarazem funkcję dzwonnicy. Powstawała w kilku etapach. Na jej szczycie znajduje się dzwon – campana della Renga. Odgłos dzwonu nawoływał do przybycia na publiczne zgromadzenia, a także informował o mających się odbywać egzekucjach na Piazza del Duomo.

5. Zamek Buonconsiglio – zbudowany został na miejscu pochodzącej z czasów rzymskich twierdzy. Od XIII do XVIII wieku zamek spełniał rolę rezydencji biskupiej. W czasie wojen napoleońskich zamek został opuszczony przez biskupa, w jego pomieszczeniach ulokowano wojskowe koszary. Zamek wraz z należącymi do biskupów włościami został sekularyzowany. Obecnie zamek udostępniony jest do zwiedzania. Pomimo dość zawiłej historii zamek przez wielu uznawany jest za jeden z piękniejszych zamków zbudowanych w obrębie miasta we Włoszech.

6. Museo delle Scienze – muzeum nauki uznawane za jedno z najsłynniejszych w Europie. Budynek został zaprojektowany przez Renzo Piano i przypomina górę lodową. Wnętrz muzeum nie jest podzielone na sale, ale stanowi jedną przestrzenną piętrzącą się instalację.

7. Santa Maria Maggiore – średniowieczna budowla sakralna z początków chrześcijaństwa, wzniesiona najprawdopodobniej w V lub VI wieku. Na początku XI wieku kościół został zburzony, na jego miejscu wybudowano nowy wykorzystując materiały pochodzące z rozbiórki. Nowy budynek był mniejszy w stosunku do swojego poprzednika. Pod koniec XIII wieku budowla przeszła kolejne przeobrażenie. Obecny wygląd zawdzięcza ostatniej rewitalizacji pochodzącej z przełomu XIX i XX wieku.
Kościół zapisał się w historii ważnym wydarzeniem związanym z soborem który odbywał się w Trydencie. W jego wnętrzu odbyła się III sesja Soboru Trydenckiego.

8. Monte Bondone – oddalony o 15 kilometrów od miasta ośrodek narciarski przyciągający zimą miłośników białego szaleństwa. Latem można w ośrodku tym skorzystać z basenów o bardzo ciepłej sięgającej +25 stopni temperaturze wody.

9. Sobór Trydencki – było to najsłynniejsze wydarzenie związane z miastem, miało ono miejsce w latach 1545- 1563. Był to powszechny sobór kościoła katolickiego. Głównym przesłaniem Soboru Trydenckiego było zapobieżenie rozłamowi w kościele katolickim znanym pod nazwą reformacja.

10. Przebywając w Trydencie warto także pomyśleć o zaspokojeniu kulinarnym organizmu i spróbować tutejszych przysmaków. Duży wpływ na kuchnię trydencką miało długie oddziaływanie niemieckie. Wiele dań różni się od typowych włoskich potraw. Niemniej jednak można tu posmakować słynnych włoskich makaronów w połączeniu z dziczyzną i grzybami. Zajadając się suszonym boczkiem czy serem Grana Trentino można to wszystko popijać jasnoczerwonym winem Schiava

 

3.9/5 - (19 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić