30 Ciekawostek o Fascynującej Szwajcarii

Zurych
Atrakcje Zurych 🗺️ 10 Powodów do odwiedzenia miasta Zurych
Lugano
Lugano 🗺️ Co warto odwiedzić? 10 Najlepszych Atrakcji
Lozanna
Lozanna 🗺️ 10 Najlepiej Ocenianych Atrakcji
Genewa
10 Najlepszych Rzeczy Do Zrobienia W Mieście Genewa
Berno
10 Najlepszych Atrakcji w mieście Berno 🗺️
Bazylea
10 powodów aby odwiedzić miasto Bazylea

Szwajcaria jest europejskim, alpejskim krajem graniczącym z Austerią, Liechtensteinem, Włochami i Francją.

W porównaniu do państw europejskich jest zaliczana do jednego z najmniejszych. 41 285 kilometrów kwadratowych powierzchni Szwajcarii zamieszkuje ponad 8,5 miliona mieszkańców. Ten górzysty kraj pełen jest interesujących informacji i związanych z nimi ciekawych historii.

 

1. Od Kongresu Wiedeńskiego w 1815 roku Szwajcaria jest neutralnym państwem. Fakt ten został potwierdzony podczas Traktatu Wersalskiego z czerwca 1919 roku oraz Traktatem w Saint-Germain-en-Layen z września 1919 roku, kończących I wojnę.

2. Szwajcaria nie ma tradycyjnej stolicy, funkcję tą pełni Berno z racji znajdującej się w tym mieście siedzibie rządu.

3. Pomimo położenia wśród gór, część granicy Szwajcarii przebiega wzdłuż rożnych linii wodnych: granica z Niemca wzdłuż rzeki Ren i częściowo przez Jezioro Bodeńskie, podobnie część granicy z Austrią przez wody Jeziora Bodeńskiego, natomiast z Francją część granicy przebiega przez wody Jeziora Genewskiego.

4. Szwajcaria jest federacją składającą się z 26 kantonów.

5. W szwajcarskich urzędach językiem urzędowym są aż 4 języki: niemiecki, francuski, włoski i retroromański (romansz)

6. Największym miastem w Szwajcarii jest Zurych kolejno Genewa, Bazylea, Lozanna i Berno. Żadne z wymienionych miast nie przekroczyło liczby 400 tysięcy mieszkańców.

7. Szwajcaria jest jednym z nielicznych państw, w których bardzo duży wpływ na władzę ma demokracja bezpośrednia, charakteryzująca się bezpośrednim wpływem obywateli na politykę, gospodarkę, środowisko itp. poprzez instytucje referendalne.

8. Na terenie Szwajcarii znajdują się 24 górskie szczyty o wysokości ponad 4 tysiące metrów. Państwo to jest uznawane za najbardziej górzyste na świecie.

9. Kolejną ciekawostką związaną z ukształtowaniem terenu jest to, że pomimo swojej „górzystości” w Szwajcarii jest ponad 1500 jezior, a w żadnym przypadku odległość między poszczególnymi jeziorami nie przekracza 10 kilometrów.

10. Są na świecie dwa kraje posiadające kwadratową flagę, jednym z nich jest Szwajcaria, a drugim Watykan.

11. Neutralność Szwajcarii nie zwalnia jej obywateli z obowiązku odbycia służby wojskowej oraz corocznych obowiązkowych kursów strzeleckich.

12. Prawie w każdym szwajcarskim domu znajduje się broń. Jest to efektem tego, ze każdy kto odbywa obowiązkową służbę wojskową po jej zakończeniu może zachować na własność broń z którą służył w wojsku.

13. Bezpieczeństwo obywateli strzegą wewnętrzne przepisy gwarantujące każdemu obywatelowi schronienie na wypadek niebezpieczeństwa ataku atomowego. Odpowiedni schron można mieć we własnym domu lub korzystać z najbliższego miejscu zamieszkania.

14. W wyniku referendum, 70% Szwajcarów opowiedziało się przeciwko wiązania Szwajcarii z Unią Europejską.

15. Referenda są w Szwajcarii jedną z podstawowych form wyrażania swojej opinii w wielu sprawach. Wyliczono, że w Szwajcarii odbyło się więcej referendów niż we wszystkich pozostałych krajach świata razem wziętych.

16. Choć Szwajcarzy są tolerancyjnymi ludźmi, w 2009 roku w konstytucji zapisano zmianę zabraniającą na terytorium Szwajcarii budowy minaretów.

17. Osoby uchylające się od służby wojskowej mogą się od tego wykupić, płacąc daninę wynoszącą 3% wszystkich pieniędzy zarobionych przez 30 lat.
18. Szwajcaria nie jest krajem abstynentów, jednak po godzinie 21 nie można w tym kraju kupić alkoholu.

19. Szwajcarów nie dotyczą żadne obostrzenia typu RODO i na każdym domu zamiast numeru napisane jest nazwisko jego właściciela.

20. Szwajcarskie dzieci chodzą do szkoły 4 dni w tygodniu, środy wraz z sobotami i niedzielami wolne są od szkoły. Dzieci edukację szkolną zaczynają w wieku 4 lat.

21. Edukacja w Szwajcarii jest darmowa, dotyczy to także obcokrajowców.

22. 20% społeczeństwa Szwajcarii stanowią cudzoziemcy.

23. Szwajcaria nieodłącznie kojarzy się większości osób z bankami i ma to bardzo duże uzasadnienie. W Szwajcarii działa ponad 630 banków, a 5 z nich zaliczanych jest do największych banków w świecie.

24. W 2007 wysokość depozytów w bankach szwajcarskich wynosiła około 6 bilionów dolarów, z czego ponad połowa zdeponowanych pieniędzy należy do klientów zagranicznych.

25. Rezerwy złota szwajcarskiego wynoszą ponad 83 miliony uncji jubilerskich. Jedna uncja jubilerska wynosi 31,1034768 g co po przeliczeniu daje ponad 2,5 tysiąca ton tego szlachetnego kruszcu

26. Szwajcaria oprócz banków słynna jest w świecie także z produkcji zegarków. Tu narodziły się najsłynniejsze marki zegarków: Patek, Rolex, Atlantic, Blancpain

27. Blancpain jest najstarszą manufakturą produkującą w Szwajcarii ekskluzywne zegarki. Firmę założył w roku 1735 Jehan-Jaques Blancpain. W zegarkach Blancpain zastosowano od samego początku wiele rozwiązań, które do dziś stosowane są w najsłynniejszych firmach produkujących mechaniczne zegarki.

28. Pomimo neutralności Szwajcaria utrzymuje dość sporą armię. 135 tysięcy wynosi stan szwajcarskich żołnierzy zawodowych i prawie 80 tysięcy rezerwistów. Według statystyk armia tego neutralnego państwa zaliczana jest do 30 siły militarnej na świecie.

29. O obywatelstwo Szwajcarii można się starać po spędzeniu w kraju 12 lat.

30. Podróżując po Szwajcarii warto pamiętać że dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

31. Bonus. Roger Federer i Robert de Niro – czy warto jechać do Szwajcarii ?