10 powodów aby odwiedzić miasto Bazylea

fotografia – Pixabay

Bazylea to wspaniała, wyjątkowo malownicza miejscowość położona na granicy Szwajcarii, Francji i Niemiec, tuż przy rzece Ren. Wspaniałe położenie sprawia, że to wielokulturowe, zabytkowe miasto jest częstym celem podróży turystów z całej Europy. Bazylea zachwyca piękną architekturą, licznymi atrakcjami i wspaniałym jedzeniem z naleciałościami z kilku różnych regionów. To także miejsce, w którym nie sposób się nudzić.

1. Muzeum Tinguely

Jean Tinguely to jedna z najwybitniejszych postaci pochodzenia szwajcarskiego. Wybitny rzeźbiarz i malarz tworzący w latach 50 i 60 XX wieku szczególnie rozpoznawalny był we Francji. Dziś w Bazylei – mieście urodzenia artysty – można zwiedzić wspaniałe muzeum, które poświęcone jest jego twórczości. W środku znajdują się nie tylko prace artysty, ale również liczne pamiątki i przedmioty osobiste, które przybliżają proces jego twórczości. W placówce organizowane są także wystawy czasowe poświęcone różnym zagadnieniom kulturowym.

2. Rynek

Zachwycający rynek to z pewnością miejsce, którego nie można pominąć podczas zwiedzania Bazylei. Jego główną cześć stanowi monumentalny, czerwonawy Ratusz, pokryty oryginalnymi malowidłami na przedniej fasadzie. Ratusz można zwiedzać z przewodnikiem. Dookoła rynku rozciągają się piękne, malownicze uliczki, wspaniałe kamienice oraz liczne obiekty gastronomiczne i rozrywkowe, które latem wystawiają swoje ogródki piwne.

3. Katedra w Bazylei

Katedra w Bazylei to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli oraz najważniejsza świątynia w mieście. Jego początki sięgają XI wieku, jednak przez setki lat wielokrotnie był remontowany i odbudowywany. Obecnie budynek przedstawia styl romański i gotycki. W środku podziwiać można piękne, dziewiętnastowieczne witraże, które przedstawiają sceny biblijne.

4. Muzeum Historii Naturalnej

W Muzeum Historii Naturalnej obejrzeć można ogromną kolekcję obrazującą dzieje naszej planety. Znajdują się tu m.in. szczątki prehistorycznych gadów, pozostałości po zwierzętach panujących nad ziemią przez miliony lat oraz eksponaty związane z historią naturalną regionu. Choć paleontologia i zoologia to dwie główne części zbiorów muzeum, poznać tu można również historię powstania Alp i całego regionu.

5. Muzeum Sztuki

Muzeum Sztuki w Bazylei to jedna z najważniejszych placówek kulturalnych w całej Szwajcarii. Kolekcja obejmuje tysiące różnych dzieł sztuki, z których najstarsze sięgają XV wieku. Znajduje się tu najbardziej liczna ekspozycja dzieł artystów z rodu Holbeinów czy prace takich wybitnych malarzy jak Martin Schongauer i Konrad Witz. W Muzeum Sztuki zwiedzać można także wystawy poświęcone fotografii, rzeźbie, grafice, a nawet sztuce nowoczesnej.

6. Muzeum Lalek

Kolejne muzeum na liście zachwyci przede wszystkim najmłodszych turystów. Muzeum Lalek kolekcjonuje przede wszystkim maskotki i lalki, w tym również eksponaty o niebagatelnych rozmiarach i specyficznym, czasem nawet nieco przerażającym wyglądzie. Domki dla lalek są wykonane z niesamowitą precyzją i odwzorowaniem naturalnych pomieszczeń. W gablotach znajdują się pięknie wykonane domy i sceny rodzajowe z wykorzystaniem lalek i figurek.

7. Augusta Raurica

W pobliżu Bazylei znajduje się Augusta Raurica – starożytna osada, która została założona przeszło 2 tysiące lat temu. Obecnie w tym miejscu znajdują się pozostałości miasta oraz muzeum, w którym wyeksponowane są różne znalezione w wykopaliskach archeologicznych przedmioty codziennego użytku. W tym miejscu podziwiać można także niewielki ogród ze zwierzętami niegdyś hodowanymi przez mieszkających w mieście rzymian oraz wziąć udział w różnych warsztatach z zakresu sportu, rękodzieła czy fechtunku.

8. Placówki uniwersyteckie

Bazylea to miasto, które słynne jest ze swoich wybitnych uniwersytetów. W ramach ich działalności funkcjonują liczne muzea i wystawy, z czego jedną z najciekawszych jest Muzeum Farmacji obrazujące historię lecznictwa. Ważnym obiektem jest także uniwersyteckie Muzeum Anatomii, w którym dowiemy się jak działa ludzkie ciało, jak wyglądają poszczególne kości i organy oraz możemy na własne oczy zobaczyć ogromną kolekcję eksponatów medycznych.

9. Jarmark Bożonarodzeniowy

W Bazylei corocznie odbywa się ogromny Jarmark Bożonarodzeniowy, który przyciąga turystów z całej Europy. Porównywalny jest on z jarmarkami niemieckimi, które odbywają się w Dreźnie czy Berlinie. Na głównym Placu Katedralnym pojawia się ogromna choinka, dookoła której umiejscowione są liczne budki z pysznym jedzeniem, grzanym winem, słodkościami i ozdobami świątecznymi. Jarmarki organizowane są przez cały grudzień, co sprawia, że to idealny miesiąc na wizytę w Bazylei.

10. Kawiarnie i cukiernie

Jedną z największych atrakcji w Bazylei są… słodycze! To miasto, które słynie z doskonałych wyrobów cukierniczych, wspaniałych ciast i świetnych szwajcarskich czekolad. Podczas choćby krótkiej wizyty w mieście warto zatrzymać się w jednej z kawiarni i spróbować znakomitych słodkości, które znane są na całym świecie.

Bazylea to miasto wyjątkowe pod każdym względem. Na każdym kroku zachwyca malowniczą architekturą, wspaniałymi budynkami, fontannami, rzeźbionymi elewacjami i licznymi zabytkami. Najmłodsi zachwyceni będą wizytą w Ogrodzie Zoologicznym lub dużym Aquaparku. Na popołudniowy odpoczynek od zgiełku miasta polecamy wizytę w Kannenfend Park lub Schutzenmatt Park. A jeśli mamy więcej czasu – poszukajmy w mieście podobizn tajemniczego, mitologicznego bazyliszka, który jest – tuż obok słodyczy – największym symbolem miasta.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (23 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić